Bydgoszcz – co zobaczyć. Lista miejsc do zwiedzania

Łoś na ulicach Bydgoszczy
Łoś na ulicach Bydgoszczy
Kontakt 24
Łoś na ulicach BydgoszczyKontakt 24

Bydgoszcz to urokliwe kamienice, interesujące rzeźby i tereny zielone pozwalające na chwilę wytchnienia. Miasto pełne jest atrakcji turystycznych. Podpowiadamy, dokąd pójść na spacer.

Co łączy Bydgoszcz ze Sztokholmem i Kapsztadem? To 18. południk długości geograficznej wschodniej, który przechodzi przez te trzy miasta.Udając się do Bydgoszczy, warto rozplanować czas między wiele różnych atrakcji turystycznych, np. Wyspę Młyńską czy Aleję Autografów.Jeśli chcesz zrobić malownicze, artystyczne zdjęcia, koniecznie udaj się do Wenecji Bydgoskiej.

Bydgoszcz: atrakcje turystyczne – Stary Rynek

Bydgoski rynek to prostokątny plac, położony w pobliżu centrum miasta. Z dwóch stron otaczają go rzeki: Brda i Młynówka. Plac wytyczono w 1346 roku, obecna zabudowa pochodzi z XIX wieku. W zachodniej pierzei Starego Rynku znajduje się bydgoski ratusz. Ważnym punktem jest też Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej z 1969 roku, który upamiętnia ofiary hitlerowskiego terroru.

Co ciekawe, niemal przez środek rynku przechodzi 18/ południk długości geograficznej wschodniej. Łączy on Bydgoszcz między innymi ze Sztokholmem i Kapsztadem. Na Wyspie Młyńskiej stoi metalowa konstrukcja z południkami i równoleżnikami, ale nie pokrywa się równo z 18. południkiem. Ma raczej charakter symboliczny.

Mistrz Twardowski

Będąc na Starym Rynku warto zwrócić uwagę na narożną kamienicę pod numerem 15. Na poddaszu, w jednym z jej okien, dwa razy dziennie (o godzinie 13.13 i 21.13) pojawia się mistrz Twardowski. Wygląda to spektakularnie – gra muzyka, buchają kłęby dymu.

Pobyt słynnego czarnoksiężnika w Bydgoszczy stał się tematem powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Mistrz Twardowski". Jedną ze sztuk magicznych, których tu mistrz dokonał, miało być odmłodzenie burmistrza. Sędziwy starzec miał bowiem bardzo młodą żonę, za którą nie mógł nadążyć. Wykąpany w magicznym wywarze rzeczywiście odmłodniał. Cóż z tego, skoro odmłodzonego starca nikt nie poznawał, nawet własna żona.

Spichlerze

Nad Brdą, w niewielkiej odległości od Starego Rynku (ul. Grodzka 7-11), stoi symbol miasta – trzy szachulcowe spichlerze z przełomu XVIII i XIX wieku. Początkowo spichlerzy było pięć, jednak dwa z nich doszczętnie spłonęły w pożarze w 1960 roku. Jeden z pozostałej trójki, stojący najbliżej ulicy Mostowej, nazywany jest holenderskim ze względu na krążynowy dwuspadowy dach.

Najstarszym bydgoskim spichlerzem jest jednak tak zwany Biały Spichrz, który zobaczyć można na Wyspie Młyńskiej.

Z tego miejsca można zobaczyć też barkę Lemara, przycumowaną przy nadbrzeżu rzeki. Barka została zbudowana w Bydgoszczy w 1937 roku. Nieco w oddali widać czerwony budynek, wyglądem przypominający pałacyk. Wzniesiony został pod koniec XIX wieku w stylu manieryzmu niderlandzkiego.

Łuczniczka

Kolejnym ciekawym pomnikiem, który zobaczyć można w Bydgoszczy, jest Łuczniczka. Początkowo stała na Placu Teatralnym, obecnie można ją podziwiać w parku imienia Jana Kochanowskiego.

Istnieje teoria, że strzała, którą w lewej ręce trzyma „przechodzący przez rzekę”, jest tą samą strzałą, którą wypuszcza łuczniczka. Ma on również przewieszone przez ramię rzymskie sandały, podobne do tych, które nosi łuczniczka. To zresztą jej jedyny element ubrania.

Wyspa Młyńska

Miejsce, które zachęca do odpoczynku wśród zieleni, to Wyspa Młyńska. Widać stąd doskonale modernistyczny budynek Opera Nova. Budowa trwała ponad trzydzieści lat.

Na Wyspie Młyńskiej obejrzeć można również wspomniany wcześniej najstarszy bydgoski spichlerz – Biały Spichrz. W centralnej części wyspy królują natomiast potężne Młyny Rothera.

BydgoszczShutterstock

Wenecja Bydgoska

Jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Bydgoszczy jest malownicza Wenecja Bydgoska. Trafić tam można bezpośrednio z Wyspy Młyńskiej.

Nad brzegiem Młynówki wznoszą się kamieniczki z XIX i początku XX wieku. Mieli tam swoje warsztaty i zakłady bogaci mieszczanie. Dawniej budynki przylegały bezpośrednio do Młynówki, jednak gdy woda podmywała fundament, zapadła decyzja o uregulowaniu koryta rzeki. To miejsce warto zobaczyć zwłaszcza wieczorem w świetle latarni.

Bydgoska Aleja Autografów

Spacerując ulicą Długą, patrzmy pod nogi. Na chodniku zobaczyć można tabliczki z autografami osób, które są ambasadorami miasta. Kapituła co roku (od 2007) wyróżnia tych, którzy w szczególny sposób promują Bydgoszcz. Są tu tabliczki z autografami między innymi: Ireny Szewińskiej, Zbigniewa Bońka, Lecha Wałęsy, Ireny Santor czy Jerzego Hoffmana.

Idąc wzdłuż alei dojdziesz do skrzyżowania z ulicą Jana Kazimierza. Stoi tam stary tramwaj z 1955 roku w kolorze pomarańczowym.

Fontanna Potop

W parku imienia Kazimierza Wielkiego zobaczyć można efektowną i monumentalną fontannę Potop. Powstała w 1904 roku, ale wtedy znajdowała się w ogrodzie rezydencji bydgoskiej.

Fontanna – według jej autora Ferdynanda Lepckego – nawiązuje do biblijnego potopu i składa się z trzech części. W centrum stoi mężczyzna, podtrzymujący omdlewającą kobietę. Próbuje wciągnąć na skałę drugiego mężczyznę. Niżej leży kobieta, która umarła z wyczerpania, obok niej widać uratowane dziecko. Blisko dziecka wdrapuje się lew. Drugą część fontanny stanowi niedźwiedzica, która w paszczy trzyma martwe ciało małego niedźwiadka. Trzeci element przedstawia natomiast człowieka walczącego z wężem morskim.

Kanał Bydgoski

Odwiedzając Bydgoszcz warto zwrócić uwagę na Kanał Bydgoski. Ma długość 26,77 kilometra i połączył Bydgoszcz z Nakłem. Powstał w latach 1773-1774.

Idealnym miejscem do spaceru jest jego nieczynny fragment, nazywany Starym Kanałem Bydgoskim. Wzdłuż niego usytuowane są planty porośnięte drzewami. Tuż obok położona jest najstarsza bydgoska nekropolia – Cmentarz Starofarny.ZOBACZ TEŻ > Bydgoszcz, Toruń, a może Mysia Wieża? Pokaż nam, co warto zobaczyć w woj. kujawsko-pomorskim

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo słońca i będzie coraz cieplej. Początek długiego weekendu majowego może przynieść lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą zmianę aury. Do Polski napłynie ciepłe powietrze, które sprawi, że 1 maja temperatura może sięgnąć miejscami 24-25 stopni Celsjusza. - To ciepłe powietrze będzie wdzierać się nieco okrężną drogą - powiedział we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"

Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli wtorek, 29.04. W większości kraju dominować będzie słoneczna i pogodna aura. Jedynie na północnym wschodzie mogą pojawić się słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie do 20-22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Żółte alarmy mogą obowiązywać na północy kraju. Sprawdź, gdzie mocno powieje.

Tutaj może mocno wiać. Prognoza zagrożeń IMGW

Tutaj może mocno wiać. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Korea Południowa zmaga się z kolejnym pożarem roślinności. Z powodu pojawienia się ognia niedaleko miasta Taegu na południu kraju lokalne władze ewakuowały ponad 1200 mieszkańców oraz zablokowały ruch na części autostrady. Z żywiołem walczą setki strażaków.

Ogień pojawił się w pobliżu miasta. Ewakuowano część mieszkańców

Ogień pojawił się w pobliżu miasta. Ewakuowano część mieszkańców

Źródło:
Reuters

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News

Kwiecień dobiega końca, a na horyzoncie już maj, który w Polsce jest miesiącem dość ciepłym, choć nocne przymrozki nie są rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych annałach i w tej materii niewiele się w Polsce zmieniło. Na najbliższe dni rysują się w prognozach trzy fale chłodu, które przynieść mogą lekki mróz. O ile mieszkańcom miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy życie, o tyle ogrodników zmobilizuje do "działań obronnych". Często polegają one na wstawianiu zapalonych zniczy pomiędzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, że ogrody w kwietniu i maju roztaczają cmentarną aurę.

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Źródło:
TVN24+

Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

Źródło:
PAP

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org