Na weekend synoptycy nie przewidują gwałtownych zjawisk. Burze z gradem wrócą jednak w nadchodzącym tygodniu, znów także zrobi się upalnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń pogodowych.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują wydać ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.
Prognoza zagrożeń na wtorek
We wtorek burze z gradem, według IMGW, możliwe są w województwach dolnośląskim i opolskim. Alert pierwszego stopnia oznacza burze z opadami deszczu do 20-30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 40 l/mkw., porywami wiatru do 70-90 km/h oraz lokalnymi opadami gradu.
Upału natomiast można spodziewać się na terenie woj. zachodniopomorskiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że temperatura maksymalna przez przynajmniej dwa dni ma wynieść 30-34 stopnie Celsjusza, temperatura minimalna w nocy poniżej 18 st. C lub temperatura maksymalna powyżej 34. st. C przez jeden dzień.
Prognoza zagrożeń na środę
Kolejnego dnia upał nadal powinien doskwierać tylko mieszkańcom woj. zachodniopomorskiego.
Burze z gradem możliwe są już natomiast na przeważającym obszarze kraju. Wyjątkiem będzie jedynie woj. pomorskie i podlaskie.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: kw,ps / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock