Na Warmii i Mazurach pojawiają się już pierwsze bociany. Obserwowano je m.in. na w okolicach Sorkwit i Rynu. Zdaniem ornitologów, jeśli nie pogorszy się pogoda, już pod koniec tygodnia można się spodziewać masowych przylotów tych ptaków.
- To są te najsilniejsze osobniki, można powiedzieć bociani przodownicy - powiedział dyrektor Muzeum Przyrody w Olsztynie Marian Szymkiewicz. Jak wyjaśnił, połowa marca to normalny czas przylotu na Warmię i Mazury pierwszych przedstawicieli tego gatunku.
Lecą z Egiptu
Bociany obserwowano już m.in. w okolicach Sorkwit i Rynu na Mazurach. Nie ma ich jeszcze w bocianiej wiosce Żywkowo pod granicą z Rosją. - W nocy spadł śnieg i leży go tu kilka centymetrów - powiedział Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP), które opiekuje się bocianią wioską i prowadzi tu tzw. bocianie gospodarstwo.
Menderski powiedział, że na Warmię i Mazury bociany w większej liczbie powinny przylecieć pod koniec tygodnia. - 12 marca nad Hurghadą w Egipcie obserwowano liczące kilka tysięcy stado bocianów. Te ptaki dziennie pokonują ok. 200 km, więc powinny być u nas ok. 21-22 marca. O ile oczywiście nie załamie się gwałtownie pogoda - wyjaśnił.
20 proc. bocianów gniazduje w Polsce
Warmińsko-mazurskie to region, w którym mieszka najwięcej bocianich par. W 2004 roku doliczono się tu aż 10 226 par bocianów białych. Najmniej tych ptaków - 577 par - w 2004 roku zamieszkiwało woj. opolskie.
Ostatni światowy spis bocianów z 2004 roku wykazał, że w Polsce jest 52,5 tys. bocianich gniazd, co stanowi 20 proc. światowej populacji. Dla porównania spis bocianów opracowany w 1995 roku wskazał, że w Polsce gniazdowało 40,9 tys. par bocianów.
Szukają chętnych do liczenia
Światowe liczenie bocianów białych odbywa się na świecie co 10 lat i w tym roku latem zaplanowano kolejną taką akcję. Wolontariusze będą liczyli wszystkie zamieszkałe gniazda i sprawdzali, ile jest w nich dorosłych osobników, a ile młodych.
PTOP, które w Warmińsko-Mazurskiem organizuje i koordynuje akcję liczenia bocianów, wciąż szuka wolontariuszy do liczenia bocianów. Chętni mogą się zgłaszać elektronicznie pod adresem: smenderski@ptop.org.pl.
Liczenie obejmuje Europę oraz Afrykę Północną. Jak podaje PTOP, pierwszy na świecie spis bocianów odbył się w roku 1876 w Galicji, a jego inicjatorem był ks. Eugeniusz Janota, zaś pierwsze Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego odbyło się w 1934 roku i obejmowało zasięgiem znaczną część Europy. Od 1974 roku liczenie bocianów organizowane jest regularnie co 9-10 lat.
Autor: js/rp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock