Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.
Cykady wieloletnie z rodzaju Magicicada to jedne z najbardziej niezwykłych owadów świata. Cechują się one regularnymi cyklami życiowymi, które przebiegają głównie pod ziemią - na powierzchnię wychodzą tylko w celu rozmnażania się.
Pierwsze od dwustu lat
Cykady wieloletnie opuszczają swoje ziemne schronienia w 13-letnich lub 17-letnich cyklach - niektóre gatunki spędzają pod ziemią dłuższy okres, inne nieco krótszy. Poszczególne lęgi, czyli grupy zwierząt wychodzących na powierzchnię w jednym czasie, oznaczane są przypisanymi im na stałe rzymskimi liczbami.
Jak tłumaczyli naukowcy z Uniwersytetu w Connecticut, w tym roku obserwować będziemy ogromną grupę XIX, która pojawia się co 13 lat, oraz nieco mniej liczne owady z 17-letniej grupy XIII. Po raz ostatni ich wspólne gody odbyły się w roku 1803.
Entomolodzy zwrócili również uwagę na fakt, że lęgi te występują na sąsiednich terytoriach. Lęg XIII pojawi się w stanach Illinois, Iowa, Indiana i Michigan, zaś lęg XIX - na ogromnym obszarze od Wielkich Jezior i Teksasu po wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Chociaż badacze nie przewidują zbyt wielu spotkań pomiędzy zwierzętami z obydwu grup, może do nich dojść w stanie Illinois.
Głośne i liczne
Wylęg cykad to efektowne, ale i męczące zjawisko. Owady pojawiają się na powierzchni w ogromnej liczebności, pozostawiając po sobie twarde wylinki, pokrywające drzewa i chodniki. Naukowcy szacują, że na terenie każdego stanu w zasięgu owadów pojawią się ich biliardy.
Na dodatek rozmnażaniu cykad towarzyszą ogłuszające "pieśni" - dźwięki wydawane przez samce w celu zwabienia samic. Osobniki płci męskiej koordynują swoje nawołania, tworząc chóry potrafiące wydawać z siebie dźwięki przekraczające 100 decybeli. Właśnie dlatego w niektórych miejscach wylęg nazywany jest "cykadokalipsą". Co ciekawe, pieśni cykad są charakterystyczne dla poszczególnych gatunków.
- To jak nowi głośni sąsiedzi, ale nie możemy walnąć w ścianę i kazać im być cicho - opowiadał agencji informacyjnej Reuters jeden z entuzjastów obserwowania cykad z Illinois.
Życie pod ziemią
Co dzieje się z cykadami po wyjściu na powierzchnię? Pewien czas po przepoczwarzeniu się samce rozpoczynają pieśni godowe, a następnie łączą w pary z samicami. Osobniki płci żeńskiej składają zapłodnione jaja w drewnie młodych gałęzi, gdzie po kilku tygodniach dochodzi do ich wyklucia. Larwy cykad spadają z drzew i zakopują się pod ziemią, rozpoczynając długi, trwający 13 lub 17 lat rozwój. Osobniki dorosłe umierają niedługo po kopulacji.
Cykady to niegroźne owady, które nie przyczyniają się do poważnych strat rolniczych. Zwierzęta te są również nieagresywne. Rozkładające się ciała martwych osobników stanowią natomiast ważne źródło składników odżywczych na terenach zielonych.
Źródło: USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock