Łakomstwo może być czasami niebezpieczne. Przekonał się o tym młody bielik. Ptaka uratował pracownik z Nadleśnictwa Czerwony Dwór.
Bielik dostrzegł w gęstwinie młodych świerków smakowity kąsek - truchło lisa. Skuszony niebywałą okazją wylądował w gąszczu drzew. Po zjedzeniu lisa ptak nie mógł wzbić się w powietrze. Drzewa uniemożliwiły mu wzbicie się do lotu.
Uwięziony w gąszczu
Orłan spędził całą noc w temperaturze poniżej zera. Na szczęście uwięzionego ptaka zauważył leśniczy z leśnictwa Rogonie w białostockim Nadleśnictwie Czerwony Dwór. W momencie znalezienia bielik był mocno wyziębiony i wycieńczony. Leśnicy zapewnili mu spokój, ciepło i pożywienie. Po odpoczynku oraz ogrzaniu ptak odzyskał siły i został wypuszczony na wolność.
Biologia gatunku
Bielik (Haliaeetus albicilla) jest jednym z największych ptaków Polski. Rozpiętość skrzydeł może mierzyć nawet 250 centymetrów. Cechą charakterystyczną u dorosłych osobników jest biały, klinowaty ogon. Takie upierzenie ptaki uzyskują w wieku około 4-5 lat. Głównym pokarmem bielika są ptaki wodne, ryby. Nie pogardzi również padliną.
To gatunek ściśle związany ze środowiskiem wodnym. Preferuje okolice dolin rzecznych, jezior i stawów rybnych. Ptaki te występują prawie we wszystkich typach lasów, głównie w borach i buczynach oraz nadrzecznych łęgach. Bielik jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną w Polsce.
Autor: anw / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Łaskowski, Nadleśnictwo Czerwony Dwór