Naukowcy rozpoczęli badania nad poszukiwaniem życia w próbkach najstarszej wody świata, która ma prawie 3 mld lat. Eksperci mają nadzieję, że dzięki tym analizom, uda im się lepiej poznać proces powstawania życia na naszej planecie. Wierzą również, że ułatwi to przyszłe poszukiwania organizmów pozaziemskich.
Kilka miesięcy temu z głębin kanadyjskiej kopalni w Timmins naukowcy wydobyli próbki wody, która uważana jest za najstarszą na świecie - ma 2,7 mld lat. Obecnie trwają badania nad nimi. Eksperci chcą sprawdzić, czy istnieje w nich życie.
Ekstremofile powiedzą coś więcej?
Jeśli okaże się, że w tej cieczy występują mikroorganizmy, to oznaczałoby, że powiększyłaby się lista obszarów, na których żyją ekstremofile - organizmy, które są przystosowane do ekstremalnych środowisk. Jeśli jednak nie uda się ich odnaleźć, naukowcy nie będą rozczarowani, ponieważ - jak twierdzą - sam fakt ich poszukiwania nauczy ich czegoś ważnego.
- Odkrycie to może dać pewne wskazówki, co do zrozumienia środowiska, w którym brakuje pierwiastka potrzebnego do życia. Zrozumienie tego mogłoby ułatwić zawężanie poszukiwań życia pozaziemskiego - opowiada prof. Barbara Sherwood Lollar z Uniwersytetu w Tornoto.
Ograniczeni niewiedzą
Do tej pory, naukowcy wychodzili z założenia, że wszelkie życie na Ziemi pochodzi z jednego "źródła", bez względu na to, jakie warunki panowały w środowisku, jednak organizmy takie jak ekstremofile wskazują na to, że może być inaczej.
- Zakładamy, że jest tylko jeden sposób powstania życia na Ziemi, bo tylko jeden sposób jest nam znany. Jednak tak naprawdę mogło istnieć wiele innych form przed tym, zanim jeden z nich przejął dobór naturalny - tłumaczy prof. John Baross z Uniwersytetu w Waszyngtonie.
Nie tylko słońce
Naukowcy długo myśleli, że życie może powstać tylko na planecie, która znajduje się w odpowiedniej odległości od centralnej gwiazdy, która gwarantuje istnienie wody w formie cieczy. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat, odkryli, że ciepło może powstawać również z innych procesów, chociażby siły pływowej (proces, który zachodzi prowadzi do powstania wewnętrznego tarcia, a te z kolei do utworzenia ciepła), która występuje np. na księżycu Jowisza.
Autor: kt/rs / Źródło: space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA