Pyły, aerozol soli morskiej, siarczany - to wszystko wiruje nad naszymi głowami. NASA opublikowała zdjęcie ukazujące rozmieszczenie aerozoli w atmosferze.
Zdjęcie przedstawiona przez NASA ukazuje to, czego ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić - areozole atmosferyczne. To pyły i kropelki występujące w atmosferze, które silnie oddziaływują na promieniowanie słoneczne wychładzając Ziemię oraz są przyczyną tworzenia się chmur.
Pyły z pustyni
Czerwony kolor pokazuje pyły, które unoszą się w powietrzu. Ich emisja jest związana z wielkimi pustyniami takimi jak Sahara, Gobi czy Taklamakan. Zielony to dym powstały z pożarów, natomiast biały oznacza cząstki siarczanów.
Wirują wraz z cyklonami
Na niebiesko ukazany jest aereozol soli morskiej, który wiruje w cyklonach. Emisja aerozolu soli morskiej jest bowiem związana z prędkością wiatru, a dokładniej z załamującymi się falami. Fale oceaniczne powodują zaciąganie powietrza do wody, które następnie zostaje rozdrobnione na milimetrowej wielkości pęcherzyki. Te pęcherzyki powietrza wyskakują z dużą prędkością z wody i unoszą za sobą cząstki słonej wody, które następnie tworzą aerozol soli morskiej.
Wizualizacja została opracowana za pomocą systemu modelowania GEOS-5 (Goddard Earth Observing System Model).
Autor: adsz/mj / Źródło: NASA