8 sposobów na poprawę urody podczas snu

Piękniej z każdą nocąShutterstock

Dbanie o siebie to także dbanie o swoją urodę. Wiele kobiet słusznie uważa, że sen jest niezbędny, aby mieć piękną skórę. Ale wie zbyt mało, bo samo zmycie makijażu i nałożenie na twarz kremu przed 8-godzinną "drzemką" nie wystarczy.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Nie sposób być zdrowym, pełnym energii i po prostu wyglądać dobrze, jeżeli sypiamy niewiele lub w niewłaściwy sposób. O higienie snu - nieużywaniu urządzeń elektronicznych w łóżku czy wietrzeniu sypialni - wiadomo nie od dziś.

Ale nawet sypiając po 8 godzin w przewietrzonej sypialni, w której zakazane jest korzystanie z telefonu, tabletu, laptopa czy telewizora, można wciąż mieć np. kiepskie włosy czy cerę. Nawet jeżeli kładziemy się do snu dopiero po zmyciu makijażu i nałożeniu na skórę odżywczego kremu, właściwego do typu cery.

Sen to nie wszystko

- Dla procesów naprawczych ciała sen jest niezbędny - podkreśla dermatolożka dr Debra Jaliman. Nowojorska elita i wiele gwiazd piękną skórę zawdzięcza właśnie autorce poradnika "Skin Rules", w którym Jaliman dzieli się wiedzą z tymi, których nie stać na wizytę w jej gabinecie znajdującym się na słynnej Piątej Alei w Nowym Jorku. - Jeżeli pragniesz, aby twoje włosy i skóra wyglądały lepiej i młodziej za dnia, musisz przestrzegać kilku zasad - dodaje.

1. Śpij na satynie albo jedwabiu

Powlekając poduszkę, na której śpisz tymi materiałami zamiast np. zwykłej bawełny, unikniesz budzenia się z tzw. ptasim gniazdem na głowie i charakterystycznymi odgnieceniami na twarzy. To dlatego, że jedwab czy satyna są o wiele delikatniejsze.

- To dobre materiały dla struktury włosa; chronią je przed splątywaniem się i łamaniem podczas snu - wtóruje Jaliman dr Jesleen Ahluwalia z nowojorskiej kliniki dermatologicznej Spring Street.

2. Sypiaj na plecach

Sypianie na plecach pomoże Ci w walce ze zmarszczkami, zanim te w ogóle zaczną się tworzyć.

- Ciągłe uciskanie skóry sprzyja tworzeniu w jej strukturze linii, które będą się pogłębiały w miarę utraty kolagenu i osłabienia wiązań między komórkami, tworząc w ich miejsce coraz głębsze zmarszczki - tłumaczy dr Ahluwalia. - Zwyczaj sypiania na jednym boku spowoduje, że jedna część twarzy będzie charakteryzowała większa ilość wgnieceń w strukturze - zaznacza.

Jeżeli natomiast budzisz się z opuchniętymi oczami, dołóż jedną poduszkę, tak by głowa podczas snu była nieco wyżej.

- Kiedy leżysz płasko płyn może się nadmiernie gromadzić wokół oczu, co będzie widoczne w postaci opuchlizny po przebudzeniu - zauważa pracująca w Waszyngtonie dermatolog Elizabeth Tanzi.

3. Nawilżaj, nawilżaj i jeszcze bardziej nawilżaj

Aby wyglądać po przebudzeniu świeżo i promiennie nigdy nie zapominaj o stosowaniu właściwych kremów przed położeniem się do łóżka. Dermatolog Francesca Fusco sugeruje, żeby kobiety o cerze dojrzałej stosowały kremy zawierające kwas hialuronowy, skutecznie zatrzymujący w skórze wodę.

Dr Jaliman natomiast sugeruje, aby przed snem nakładać kosmetyki mające działanie silnie odżywcze i dodaje, że ona nie zasypia nie nałożywszy uprzednio na rzęsy serum. - Tego typu kosmetyki działają najlepiej nocą, wspomagają trwające wówczas procesy naprawcze - wyjaśnia dr Jaliman.

4. Często zmieniaj poszewkę

- Zmieniaj dość często poszewkę na świeżą, aby nie przykładać swojej pięknej skóry na 8 godzin do materiału pełnego bakterii - podpowiada makijażystka Alle Connell. Dr Ahluwalia sugeruje, aby nie tylko zmieniać poszewkę średnio 2 razy w tygodniu, ale także odwracać poduszkę na drugą stronę, porządnie ją wytrzepywać i nie zapominać o regularnym jej praniu.

5. Śpij z nawilżaczem powietrza

Wiesz, że picie mnóstwa wody służy skórze, ale nocą przecież tego nie robisz. Dlatego przed snem uruchamiaj nawilżacz powietrza. To szczególnie ważne zimą, gdy skóra jest wystawiona codziennie na spore wyzwania i staje się przesuszona, podrażniona i bardzo wrażliwa.

6. NIE dla słonych przekąsek i alkoholu

- Konsumpcja alkoholu powoduje, że ciało się odwadnia w ekspresowym tempie - zauważa dr Fusco. - W ramach rekompensaty zatrzymuje więc pozostałe płyny, gromadząc je np. wokół oczu podczas snu - dodaje.

Podobnie dzieje się, gdy objadasz się słonymi przekąskami, ponieważ sól jednocześnie wodę wyciąga, jak i zatrzymuje, sprzyjając powstawaniu opuchlizn. Dlatego powiedz "nie" słonym paluszkom i butelce piwa do np. filmu, który chcesz obejrzeć przed snem. Zastąp je wodą, zdrowymi alternatywami i dodatkową poduszką.

7. Związuj włosy

Związywanie włosów na czas snu to znakomity pomysł, pod warunkiem, że mówimy o luźnym warkoczu albo lekko związanym koczku. Wybór ciasnego kuca niekoniecznie będzie dobry, ponieważ sprzyja łamaniu się włosa. Co gorsza - łamaniu się niedaleko od podstawy, co znacznie zmniejsza szanse na posiadanie pięknych i długich włosów. Chodzi tylko o to, aby nie spadały na twarz i nie blokowały dostępu do powietrza porom.

8. Upewnij się, że masz czystą twarz

Podsumowując... Jeżeli budzisz się z tzw. śpiochami w oczach i dziwnymi krostkami na twarzy, będącymi niekoniecznie pryszczem oznacza, że niedokładnie zmywasz makijaż, a to, co widzisz, to jego resztki wypchnięte przez pory czy nagromadzone na oczach.

Jeżeli tak, to stosowanie się do powyższych instrukcji niewiele da, ponieważ wciąż będziesz zasypiać z brudem na twarzy. Upewnij się więc, że dokładnie pozbywasz się makijażu - jaki inaczej jest sens nakładania drogiego kremu, serum, unikania przekąsek, częstej zmiany poszewki i prania poduszki raz na dwa tygodnie?

Jak mieć zdrowy sen?
Jak mieć zdrowy sen?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: Harper's Bazaar, goodhousekeeping.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Burza Eowyn szaleje nad Wyspami Brytyjskimi, miejscami przynosząc rekordowo silne podmuchy wiatru. Jak podały lokalne media, na skutek niebezpiecznych warunków pogodowych zginęła co najmniej jedna osoba. W wielu regionach nie ma prądu, a miejscami dostawy elektryczności mogą zostać przywrócone za ponad tydzień.

Jedna osoba nie żyje, ponad milion domów bez prądu. "Trudno to wyrazić słowami"

Jedna osoba nie żyje, ponad milion domów bez prądu. "Trudno to wyrazić słowami"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, BBC, irishtimes.com, Reuters

Pogoda na jutro. W sobotę 25.01 temperatura mocno pójdzie w górę. Na południowym zachodzie Polski będzie aż 13 stopni Celsjusza. W górach i nad morzem silnie powieje.

Pogoda na jutro - sobota 25.01. Nawet kilkanaście stopni na termometrach

Pogoda na jutro - sobota 25.01. Nawet kilkanaście stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który będzie zagrożeniem na południowym wschodzie kraju w weekend. Synoptycy wydali alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Weekend z silnym wiatrem. IMGW ostrzega

Weekend z silnym wiatrem. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w ostatni weekend stycznia w niczym nie będzie przypominać zimy. Temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza, a podobnego ciepła spodziewamy się też w następnym tygodniu. W niektórych regionach popada deszcz, ale czeka nas również dużo chwil ze słońcem.

Będzie ciepło jak wiosną. Pogoda na pięć dni

Będzie ciepło jak wiosną. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Eowyn szaleje na Wyspach Brytyjskich. Do redakcji Kontaktu24 zgłosiła się pani Martyna, która od 14 lat mieszka w Irlandii. Kobieta przedstawiła, jak wyglądają konsekwencje gwałtownej pogody w mieście Galway.

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Łoś zaplątał się w świąteczną dekorację na Alasce. Sznur lampek choinkowych ciasno owinął się dookoła szyi zwierzęcia. Eksperci wyjaśnili, że takie sytuacje czasami się zdarzają, chociaż zimą należą do rzadkości.

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Źródło:
Alaska News Source

W Teksasie zamarzły... aligatory. Zwierzęta zostały skute lodem podczas fali zimna, jaka nawiedziła południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Jak wyjaśnili eksperci, zwierzęta są bezpieczne - potrafią one spowolnić swój metabolizm tak, by przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Źródło:
Gator Country Beaumont Texas, tvnmeteo.pl

Na plaży w Puntland, autonomicznym regionie Somalii, znaleziono ponad 100 martwych delfinów. Na ten moment nie wiadomo, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Lokalne władze wszczęły dochodzenie.

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Źródło:
Reuters, hornobserver.com, hiiraan.com

Strażacy wciąż walczą się z pożarem Hughes Fire, który szaleje na północ od Los Angeles w Kalifornii. Jak podała agencja Reuters, rozprzestrzenianie się ognia udało się w czwartek zatrzymać. W hrabstwie, które doświadczyło potęgi żywiołu, ma zacząć padać, co rodzi jednak kolejne zagrożenie.

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

W niedzielę odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jaka pogoda czeka nas tego dnia? Sprawdź prognozę pogody na 26 stycznia 2025 roku.

WOŚP 2025. Niektórym przydadzą się parasole

WOŚP 2025. Niektórym przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP