8 sposobów na poprawę urody podczas snu

Piękniej z każdą nocąShutterstock

Dbanie o siebie to także dbanie o swoją urodę. Wiele kobiet słusznie uważa, że sen jest niezbędny, aby mieć piękną skórę. Ale wie zbyt mało, bo samo zmycie makijażu i nałożenie na twarz kremu przed 8-godzinną "drzemką" nie wystarczy.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Nie sposób być zdrowym, pełnym energii i po prostu wyglądać dobrze, jeżeli sypiamy niewiele lub w niewłaściwy sposób. O higienie snu - nieużywaniu urządzeń elektronicznych w łóżku czy wietrzeniu sypialni - wiadomo nie od dziś.

Ale nawet sypiając po 8 godzin w przewietrzonej sypialni, w której zakazane jest korzystanie z telefonu, tabletu, laptopa czy telewizora, można wciąż mieć np. kiepskie włosy czy cerę. Nawet jeżeli kładziemy się do snu dopiero po zmyciu makijażu i nałożeniu na skórę odżywczego kremu, właściwego do typu cery.

Sen to nie wszystko

- Dla procesów naprawczych ciała sen jest niezbędny - podkreśla dermatolożka dr Debra Jaliman. Nowojorska elita i wiele gwiazd piękną skórę zawdzięcza właśnie autorce poradnika "Skin Rules", w którym Jaliman dzieli się wiedzą z tymi, których nie stać na wizytę w jej gabinecie znajdującym się na słynnej Piątej Alei w Nowym Jorku. - Jeżeli pragniesz, aby twoje włosy i skóra wyglądały lepiej i młodziej za dnia, musisz przestrzegać kilku zasad - dodaje.

1. Śpij na satynie albo jedwabiu

Powlekając poduszkę, na której śpisz tymi materiałami zamiast np. zwykłej bawełny, unikniesz budzenia się z tzw. ptasim gniazdem na głowie i charakterystycznymi odgnieceniami na twarzy. To dlatego, że jedwab czy satyna są o wiele delikatniejsze.

- To dobre materiały dla struktury włosa; chronią je przed splątywaniem się i łamaniem podczas snu - wtóruje Jaliman dr Jesleen Ahluwalia z nowojorskiej kliniki dermatologicznej Spring Street.

2. Sypiaj na plecach

Sypianie na plecach pomoże Ci w walce ze zmarszczkami, zanim te w ogóle zaczną się tworzyć.

- Ciągłe uciskanie skóry sprzyja tworzeniu w jej strukturze linii, które będą się pogłębiały w miarę utraty kolagenu i osłabienia wiązań między komórkami, tworząc w ich miejsce coraz głębsze zmarszczki - tłumaczy dr Ahluwalia. - Zwyczaj sypiania na jednym boku spowoduje, że jedna część twarzy będzie charakteryzowała większa ilość wgnieceń w strukturze - zaznacza.

Jeżeli natomiast budzisz się z opuchniętymi oczami, dołóż jedną poduszkę, tak by głowa podczas snu była nieco wyżej.

- Kiedy leżysz płasko płyn może się nadmiernie gromadzić wokół oczu, co będzie widoczne w postaci opuchlizny po przebudzeniu - zauważa pracująca w Waszyngtonie dermatolog Elizabeth Tanzi.

3. Nawilżaj, nawilżaj i jeszcze bardziej nawilżaj

Aby wyglądać po przebudzeniu świeżo i promiennie nigdy nie zapominaj o stosowaniu właściwych kremów przed położeniem się do łóżka. Dermatolog Francesca Fusco sugeruje, żeby kobiety o cerze dojrzałej stosowały kremy zawierające kwas hialuronowy, skutecznie zatrzymujący w skórze wodę.

Dr Jaliman natomiast sugeruje, aby przed snem nakładać kosmetyki mające działanie silnie odżywcze i dodaje, że ona nie zasypia nie nałożywszy uprzednio na rzęsy serum. - Tego typu kosmetyki działają najlepiej nocą, wspomagają trwające wówczas procesy naprawcze - wyjaśnia dr Jaliman.

4. Często zmieniaj poszewkę

- Zmieniaj dość często poszewkę na świeżą, aby nie przykładać swojej pięknej skóry na 8 godzin do materiału pełnego bakterii - podpowiada makijażystka Alle Connell. Dr Ahluwalia sugeruje, aby nie tylko zmieniać poszewkę średnio 2 razy w tygodniu, ale także odwracać poduszkę na drugą stronę, porządnie ją wytrzepywać i nie zapominać o regularnym jej praniu.

5. Śpij z nawilżaczem powietrza

Wiesz, że picie mnóstwa wody służy skórze, ale nocą przecież tego nie robisz. Dlatego przed snem uruchamiaj nawilżacz powietrza. To szczególnie ważne zimą, gdy skóra jest wystawiona codziennie na spore wyzwania i staje się przesuszona, podrażniona i bardzo wrażliwa.

6. NIE dla słonych przekąsek i alkoholu

- Konsumpcja alkoholu powoduje, że ciało się odwadnia w ekspresowym tempie - zauważa dr Fusco. - W ramach rekompensaty zatrzymuje więc pozostałe płyny, gromadząc je np. wokół oczu podczas snu - dodaje.

Podobnie dzieje się, gdy objadasz się słonymi przekąskami, ponieważ sól jednocześnie wodę wyciąga, jak i zatrzymuje, sprzyjając powstawaniu opuchlizn. Dlatego powiedz "nie" słonym paluszkom i butelce piwa do np. filmu, który chcesz obejrzeć przed snem. Zastąp je wodą, zdrowymi alternatywami i dodatkową poduszką.

7. Związuj włosy

Związywanie włosów na czas snu to znakomity pomysł, pod warunkiem, że mówimy o luźnym warkoczu albo lekko związanym koczku. Wybór ciasnego kuca niekoniecznie będzie dobry, ponieważ sprzyja łamaniu się włosa. Co gorsza - łamaniu się niedaleko od podstawy, co znacznie zmniejsza szanse na posiadanie pięknych i długich włosów. Chodzi tylko o to, aby nie spadały na twarz i nie blokowały dostępu do powietrza porom.

8. Upewnij się, że masz czystą twarz

Podsumowując... Jeżeli budzisz się z tzw. śpiochami w oczach i dziwnymi krostkami na twarzy, będącymi niekoniecznie pryszczem oznacza, że niedokładnie zmywasz makijaż, a to, co widzisz, to jego resztki wypchnięte przez pory czy nagromadzone na oczach.

Jeżeli tak, to stosowanie się do powyższych instrukcji niewiele da, ponieważ wciąż będziesz zasypiać z brudem na twarzy. Upewnij się więc, że dokładnie pozbywasz się makijażu - jaki inaczej jest sens nakładania drogiego kremu, serum, unikania przekąsek, częstej zmiany poszewki i prania poduszki raz na dwa tygodnie?

Jak mieć zdrowy sen?
Jak mieć zdrowy sen?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: Harper's Bazaar, goodhousekeeping.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7