Około 50 grindwali krótkopłetwych utknęło na płyciźnie w Cieśninie Magellana. Na zwierzęta natknęli się rybacy, którzy zawiadomili wojsko i sami ruszyli na ratunek. - Myśleliśmy, że są martwe, jednak co najmniej 80 procent okazało się żywych - opowiadał jeden z nich.
Grindwale zostały uwięzione na płyciźnie i plaży około 105 km na południe od miejscowości Punta Arenas. Zwierzęta odkryli w niedzielę miejscowi rybacy.
- Około czwartej po południu zbliżaliśmy się do portu i wtedy zobaczyliśmy wieloryby z łodzi. Najpierw dostrzegliśmy dwa, a potem, kiedy się zbliżyliśmy, naliczyliśmy kolejnych 46 albo więcej - relacjonował rybak Jorge Carcamo.
Starali się ratować
Rybacy zawiadomili wojsko, ale nie czekali na przybycie żołnierzy, tylko sami ruszyli na pomoc zwierzętom. Starali się przenieść tyle z nich, ile mogli, z powrotem na głębszą wodę. Akcję utrudniały spore rozmiary waleni - wiele z nich miało nawet sześć metrów długości.
- Nie myślałem, że będzie ich tak wiele. Na głębokiej wodzie zobaczyliśmy nie więcej niż trzy, ale kiedy spojrzeliśmy w stronę wzgórza, zobaczyliśmy całe stado uwięzione przy brzegu. Nie sądziłem, że żyją. Myśleliśmy, że są martwe, jednak co najmniej 80 procent okazało się żywych - opowiadał rybak Juan Diaz.
Rzecznik chilijskiej marynarki wojennej Claudio Zuniga poinformował, że na miejsce skierowano łódź z Punta Arenas. Załoga ma dołożyć wszelkich wysiłków, żeby pomóc uwięzionym zwierzętom.
Często mają kłopoty
Wciąż nie wiadomo, co spowodowało, że tak dużo waleni utknęło na płyciźnie w Cieśninie Magellana. Nie jest to jednak niezwykłą sytuacja, bo zwierzęta tego gatunku często wpadają w podobne tarapaty w różnych miejscach świata.
Chociaż grindwal krótkopłetwy często bywa nazywany wielorybem (którego przypomina zachowaniem), tak naprawdę jest gatunkiem walenia zaliczanym do rodziny delfinowatych. Ma czarną lub ciemnoszarą skórę. Dorosłe samce osiągają około 6 m długości i ważą od 1 do 4 ton. Zwierzęta te żyją w stadach liczących zwykle 10-30, a czasami więcej osobników. Żywią się ośmiornicami, kałamarnicami i rybami.
Autor: js/ŁUD / Źródło: Reuters TV