Tuż za kołem podbiegunowym zmierzono temperaturę powietrza wynoszącą blisko 40 stopni Celsjusza. Może być ona rekordowa dla tego miejsca dla świecie. Wynik ma zweryfikować Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
20 czerwca w mieście Wierchojańsk na północ od koła podbiegunowego zarejestrowano temperaturę sięgającą 38 stopni Celsjusza. To o 10 stopni więcej od średniej maksymalnej temperatury w czerwcu dla tego miejsca.
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) zwróciła się do Rosyjskiej Federalnej Służby Hydrometeorologii i Monitorowania Środowiska o potwierdzenie tego odczytu. Po tym, ma przekazać wynik do weryfikacji przez swoich badaczy.
Dotychczasowym rekordem ciepła na północ od koła podbiegunowego jest 37,2 st. C. Tyle zanotowano 25 lipca 1988 roku.
Sam Wierchojańsk słynie z ekstremalnych wartości. W styczniu temperatura spada tam do -42 st. C, a latem rośnie do 20-30 st. C.
Niepokojąco ciepło
Bardzo ciepłe dni latem nie są rzadkością na Syberii, ale wartości znacznie powyżej średniej utrzymują się tam od 2019 roku. Niezwykle gorąco było choćby w maju bieżącego roku. W mieście Surgut w połowie miesiąca termometry wskazały 27 st. C. To o 10 stopni więcej niż wynosi tamtejsza norma.
Upały i pożary
Dużym problemem na Syberii są pożary, które w tym roku rozpoczęły się szybko i są niezwykle ekspansywne. Według rosyjskich urzędników tegoroczne lato może być najgorętsze w historii, a pożary mogą być niezwykle niszczycielskie. W ubiegłym roku spłonęło ponad 2,8 miliona hektarów terenów, a w tym roku już ponad 607 tysięcy hektarów.
Jak podaje Federalna Agencja Leśna Rosji, od 15 do 21 czerwca tego roku ugaszono ponad 330 pożarów w 49 różnych regionach kraju. Według stanu na 22 czerwca w Czukockim Okręgu Autonomicznym we wschodniej Syberii pojawiło się sześć pożarów, a 66 kolejnych w innych częściach Rosji. Oznacza to 72 aktywne pożary w całym kraju i ogień obejmujący ponad 130 tysięcy kilometrów kwadratowych.
Autor: ps/map / Źródło: NOAA, WMO, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/NOAA