Stacje nowojorskiego metra, wagony, a także autobusy będą od przyszłego tygodnia dezynfekowane przy użyciu lamp ultrafioletowych - zapowiedział Metropolitalny Zarząd Komunikacji. Zakupiono 150 lamp za milion dolarów.
Pierwszy etap pilotażowego projektu obejmie stacje metra i tym podobne obiekty, wagony oraz autobusy. Jeśli okaże się skuteczny, zostanie rozszerzony na kolejki podmiejskie Long Island Rail Road oraz Metro-North Railroad.
- To pierwszy tego rodzaju program pilotażowy, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa komunikacyjne na całym świecie i jesteśmy dumni, że możemy być jego częścią - powiedział telewizji CNN prezes i dyrektor generalny Metropolitalnego Zarządu Komunikacji (Metropolitan Transportation Authority) Patrick Foye.
MTA zwraca uwagę, że światło ultrafioletowe jest sprawdzoną i skuteczną metodą eliminowania wirusów, w tym SARS-CoV-2. Zabija wirusy miedzy innymi w szpitalnych salach operacyjnych, laboratoriach, uniwersytetach i posterunkach straży pożarnej.
Bezpieczeństwo pasażerów
Wstępne testy przeprowadzone na nowojorskim Columbia University, wykazały, że światło UV eliminowało COVID-19. MTA rozważa także stosowanie środków przeciwbakteryjnych do dezynfekcji i zapobiegania rozprzestrzeniania wirusów przez dłuższy czas.
Decyzją gubernatora Nowego Jorku po raz pierwszy w 115-letniej historii działające zwykle 24 godziny na dobę metro jest, poczynając od 6 maja, zamknięte przez cztery nocne godziny. Przeprowadza się wówczas dezynfekcję i czyszczenie całego systemu.
MTA twierdzi, że będzie przestrzegać ścisłych procedur "w celu zapewnienia bezpieczeństwa personelowi i pasażerom". Do tej pory z powodu powikłań wywołanych COVID-19 zmarło ponad 120 pracowników MTA.
Według producenta lamp UV "PURO Lighting" mają one zdolność eliminowania bakterii i wirusów, w tym koronawirusa SARS-CoV-2.
- Możesz je wnosić i wynosić z ciasnych przestrzeni, a także, ze względu na rozmiar, na stałe zainstalować na przykład w szatni lub na sali operacyjnej i przeprowadzać nocne dezynfekcje - wyjaśnił współzałożyciel firmy Webb Lawrence.
Autor: anw/map / Źródło: PAP, CNN