Zima tuż tuż. Zanim popełnisz podstawowe błędy typowe dla tej pory roku przeczytaj ten artykuł. Unikniesz bolesnych skutków i tych zdrowotnych i finansowych.
Zima meteorologiczna już tuz tuż. Biało zrobiło się już w kilku regionach Polski, m.in. w górach. Zanim zaatakuje na dobre przedstawiamy najczęstsze błędy, jakie popełniamy o tej porze roku.
1. Ubieranie się niestosownie do pogody
Odpowiednie ubranie to kluczowa sprawa w chłodne, wręcz zimne dni. Temperatura -5 st. C, jakiej doświadczaliśmy dziś w nocy, również wymaga odpowiedniego przyodzienia. Kto nie zmarzł jadąc dziś do pracy, ręka w górę. Co zatem na siebie założyć? Kto szybko marznie może pokusić się o bieliznę termiczną, która ogrzewa i odprowadza wilgoć. Obowiązkowa będzie też kurtka puchowa i dodatki: szalik, czapka, rękawiczki. Wystrzegać natomiast należy się wszelkiego typu ubrań z bawełny. Dlaczego? Kiedy się zgrzejemy, bawełniany podkoszulek szybko nasiąknie wilgocią i łatwo nie wyschnie. W konsekwencji kiedy wyjdziemy na zimne powietrze, szybko wychłodzimy organizm. Lepiej postawić więc na odzież wykonaną z tworzywa sztucznego np. polipropylenu, który odprowadza wilgoć, zamiast ją pochłaniać i zatrzymywać.
2. Wylewanie gorącej wody na zamarzniętą szybę auta
Różnica temperatury między gorącą wodą a zamarzniętą przednią szybą, może doprowadzić do jej pęknięcia. Lepiej postawić na skrobaczkę do lodu. Proces będzie dłuższy, ale mniej kosztowny.
3. Przyspieszanie w śnieżnych warunkach
Nadmierna pewność swoich umiejętności może być szkodliwa i skończyć się poważnym wypadkiem. Gołoledź może czaić się pod świeżą warstwą śniegu, a jeśli przyspieszymy, to łatwo wpadniemy w poślizg. Utrzymujmy wtedy lepiej stałą prędkość i jedźmy poniżej limitu prędkości.
4. Zasłanianie zasłon w słoneczny dzień
Naturalne światło słoneczne może być jednym z najbardziej skutecznych sposobów ogrzewania domu, który dodatkowo pozwoli zaoszczędzić trochę gotówki. W słoneczny dzień okna wychodzące na południe powinniśmy być zawsze odsłonięte. Warto wymienić również zasłony - na cieńsze od tych używanych latem. Promienie słoneczne będę przenikać do pomieszczeń, podnosząc ich temperaturę.
5. Używanie nieprawidłowej łopaty do odśnieżania
Odśnieżanie to ciężka i żmudna praca. Wie to każdy właściciel domku z ogródkiem. Często skutkuje bólami pleców przez nieprawidłową pozycję podczas ogarniania śniegu. Najlepiej zainwestować w łopatę, która zmniejsza nacisk na kręgosłup, utrzymując plecy proste. Łopaty z zakrzywionymi uchwytami są najbardziej efektywne.
6. Odśnieżanie bez rozgrzewki
Odgarnianie śniegu potrafi być tak meczące, jak trening. A skoro rozgrzewasz się przed ćwiczeniami, warto rozgrzać mięśnie i rozruszać stawy także przed odśnieżaniem. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych zakwasów na drugi dzień.
7. Zapominanie o ochronie oczu
Nienoszenie okularów słonecznych może być niebezpieczne dla oczu. Promienie odbijające się od śniegu nierzadko powodują zwyrodnienie plamki żółtej. Dodatkowo podczas jazdy autem takie refleksy mogą oślepiać, a w konsekwencji doprowadzić do wypadku.
8. Zapominanie o kremie ochronnym
Blask bijący ze śniegu w słoneczny dzień potrafi tak samo uszkodzić skórę jak letnie słońce. Dlatego także w zimie nakładajmy kremy z filtrem na odsłonięte części ciała.
9.Nienoszenie rękawiczek
Zimą nasze ręce znoszą wiele: odgarnianie śniegu, skrobania lodu, rzucanie śnieżkami. A skóra na rękach jest cieńsza niż na innych częściach ciała. Oznacza to mniej gruczołów łojowych. Jeśli nie będziemy ich nawilżać odpowiednim kremem do rąk i wkładać rękawiczek przed każdym wyjściem z domu, nasze ręce będą suche, popękane i swędzące.
10. Nieprawidłowa stylizacja włosów
Zimą włosy stają się suche i łamliwe. Dodatkowo częściej niż latem suszymy je suszarką. Te zabiegi dodatkowo je osłabiają. Dlatego należy używać nawilżających odżywek, żeby utrzymać je w dobrym stanie.
11. Nieprawidłowe odżywianie
Wiele badań pokazuje, że zimą apetyt wymyka nam się spod kontroli. Jemy więcej, bardziej kalorycznie i częściej pozwalamy sobie na przekąski. To dlatego, że w chłodne dni nasz organizm potrzebuje dodatkowego "paliwa" do ogrzania się. W marcu stajemy na wagę, widzimy w konsekwencji kilka nadprogramowych kilogramów. Zatem co i jak jeść zimą? Przede wszystkim ciepłe danie, a w szczególności gorące śniadania w postaci np. rozgrzewającej owsianki z jabłkami i cynamonem. Poza tym używajmy rozgrzewających przypraw, jak chili, ostrej papryki, kurkumy, imbiru, cynamonu. Postawmy też na węglowodany złożone, które na długo dostarczają energii.
Przedstawiamy sprawdzony przepis na owsiankę:
12. Unikanie treningu
Zima to doskonały czas na zahartowanie organizmu. Biegacze właśnie o tej porze roku budują odporność, stawiając w treningach nie na szybkość, a na dystans. Poza tym zima to idealny czas na wyżycie się w naszych ukochanych sportach zimowych takich jak narty, snowboard, łyżwy czy sanki.
13. Długi spacer z psem
Czworonogi są bardzo wrażliwe na chłód i wiatr. Pozostawienie psa na zewnątrz przez dłuższy czas może doprowadzić do hipotermii, odmrożeń, a nawet trwałych uszkodzeń. Jeśli nie chcesz, aby twój zwierzak marzł, kiedy ty np. biegasz albo spacerujesz z nim przez dłuższy czas, sprezentuj mu ładny sweter w lokalnym sklepie zoologicznym.
Autor: mar/mab / Źródło: weather.com