13 błędów, których lepiej unikać podczas mroźnych dni

Najczęstsze błędy popelniane zimą

Zima tuż tuż. Zanim popełnisz podstawowe błędy typowe dla tej pory roku przeczytaj ten artykuł. Unikniesz bolesnych skutków i tych zdrowotnych i finansowych.

Zima meteorologiczna już tuz tuż. Biało zrobiło się już w kilku regionach Polski, m.in. w górach. Zanim zaatakuje na dobre przedstawiamy najczęstsze błędy, jakie popełniamy o tej porze roku.

1. Ubieranie się niestosownie do pogody

Odpowiednie ubranie to kluczowa sprawa w chłodne, wręcz zimne dni. Temperatura -5 st. C, jakiej doświadczaliśmy dziś w nocy, również wymaga odpowiedniego przyodzienia. Kto nie zmarzł jadąc dziś do pracy, ręka w górę. Co zatem na siebie założyć? Kto szybko marznie może pokusić się o bieliznę termiczną, która ogrzewa i odprowadza wilgoć. Obowiązkowa będzie też kurtka puchowa i dodatki: szalik, czapka, rękawiczki. Wystrzegać natomiast należy się wszelkiego typu ubrań z bawełny. Dlaczego? Kiedy się zgrzejemy, bawełniany podkoszulek szybko nasiąknie wilgocią i łatwo nie wyschnie. W konsekwencji kiedy wyjdziemy na zimne powietrze, szybko wychłodzimy organizm. Lepiej postawić więc na odzież wykonaną z tworzywa sztucznego np. polipropylenu, który odprowadza wilgoć, zamiast ją pochłaniać i zatrzymywać.

2. Wylewanie gorącej wody na zamarzniętą szybę auta

Różnica temperatury między gorącą wodą a zamarzniętą przednią szybą, może doprowadzić do jej pęknięcia. Lepiej postawić na skrobaczkę do lodu. Proces będzie dłuższy, ale mniej kosztowny.

3. Przyspieszanie w śnieżnych warunkach

Nadmierna pewność swoich umiejętności może być szkodliwa i skończyć się poważnym wypadkiem. Gołoledź może czaić się pod świeżą warstwą śniegu, a jeśli przyspieszymy, to łatwo wpadniemy w poślizg. Utrzymujmy wtedy lepiej stałą prędkość i jedźmy poniżej limitu prędkości.

4. Zasłanianie zasłon w słoneczny dzień

Naturalne światło słoneczne może być jednym z najbardziej skutecznych sposobów ogrzewania domu, który dodatkowo pozwoli zaoszczędzić trochę gotówki. W słoneczny dzień okna wychodzące na południe powinniśmy być zawsze odsłonięte. Warto wymienić również zasłony - na cieńsze od tych używanych latem. Promienie słoneczne będę przenikać do pomieszczeń, podnosząc ich temperaturę.

5. Używanie nieprawidłowej łopaty do odśnieżania

Odśnieżanie to ciężka i żmudna praca. Wie to każdy właściciel domku z ogródkiem. Często skutkuje bólami pleców przez nieprawidłową pozycję podczas ogarniania śniegu. Najlepiej zainwestować w łopatę, która zmniejsza nacisk na kręgosłup, utrzymując plecy proste. Łopaty z zakrzywionymi uchwytami są najbardziej efektywne.

6. Odśnieżanie bez rozgrzewki

Odgarnianie śniegu potrafi być tak meczące, jak trening. A skoro rozgrzewasz się przed ćwiczeniami, warto rozgrzać mięśnie i rozruszać stawy także przed odśnieżaniem. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnych zakwasów na drugi dzień.

7. Zapominanie o ochronie oczu

Nienoszenie okularów słonecznych może być niebezpieczne dla oczu. Promienie odbijające się od śniegu nierzadko powodują zwyrodnienie plamki żółtej. Dodatkowo podczas jazdy autem takie refleksy mogą oślepiać, a w konsekwencji doprowadzić do wypadku.

8. Zapominanie o kremie ochronnym

Blask bijący ze śniegu w słoneczny dzień potrafi tak samo uszkodzić skórę jak letnie słońce. Dlatego także w zimie nakładajmy kremy z filtrem na odsłonięte części ciała.

Jak dbać o skórę zimą
Jak dbać o skórę zimą

9.Nienoszenie rękawiczek

Zimą nasze ręce znoszą wiele: odgarnianie śniegu, skrobania lodu, rzucanie śnieżkami. A skóra na rękach jest cieńsza niż na innych częściach ciała. Oznacza to mniej gruczołów łojowych. Jeśli nie będziemy ich nawilżać odpowiednim kremem do rąk i wkładać rękawiczek przed każdym wyjściem z domu, nasze ręce będą suche, popękane i swędzące.

10. Nieprawidłowa stylizacja włosów

Zimą włosy stają się suche i łamliwe. Dodatkowo częściej niż latem suszymy je suszarką. Te zabiegi dodatkowo je osłabiają. Dlatego należy używać nawilżających odżywek, żeby utrzymać je w dobrym stanie.

Jak dbać o włosy jesienią i zimą
Jak dbać o włosy jesienią i zimą

11. Nieprawidłowe odżywianie

Wiele badań pokazuje, że zimą apetyt wymyka nam się spod kontroli. Jemy więcej, bardziej kalorycznie i częściej pozwalamy sobie na przekąski. To dlatego, że w chłodne dni nasz organizm potrzebuje dodatkowego "paliwa" do ogrzania się. W marcu stajemy na wagę, widzimy w konsekwencji kilka nadprogramowych kilogramów. Zatem co i jak jeść zimą? Przede wszystkim ciepłe danie, a w szczególności gorące śniadania w postaci np. rozgrzewającej owsianki z jabłkami i cynamonem. Poza tym używajmy rozgrzewających przypraw, jak chili, ostrej papryki, kurkumy, imbiru, cynamonu. Postawmy też na węglowodany złożone, które na długo dostarczają energii.

Przedstawiamy sprawdzony przepis na owsiankę:

Owsianka według Anety Łańcuchowskiej
Owsianka według Anety ŁańcuchowskiejTVN Meteo Active

12. Unikanie treningu

Zima to doskonały czas na zahartowanie organizmu. Biegacze właśnie o tej porze roku budują odporność, stawiając w treningach nie na szybkość, a na dystans. Poza tym zima to idealny czas na wyżycie się w naszych ukochanych sportach zimowych takich jak narty, snowboard, łyżwy czy sanki.

13. Długi spacer z psem

Czworonogi są bardzo wrażliwe na chłód i wiatr. Pozostawienie psa na zewnątrz przez dłuższy czas może doprowadzić do hipotermii, odmrożeń, a nawet trwałych uszkodzeń. Jeśli nie chcesz, aby twój zwierzak marzł, kiedy ty np. biegasz albo spacerujesz z nim przez dłuższy czas, sprezentuj mu ładny sweter w lokalnym sklepie zoologicznym.

Zwierzęta zimą
Zwierzęta zimą

Autor: mar/mab / Źródło: weather.com

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W środę rano pojawiły się w części kraju wyładowania atmosferyczne. Aura na chwilę się uspokoiła, ale po południu znowu słychać grzmoty. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Poznaj aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu świętego Mikołaja

Upały nawet w domu świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr