Informacje
 • Zabici i zaginieni po erupcji wyspy-wulkanu. "Nie sądzimy, by na wyspie byli jeszcze ocalali"

  09-12-2019 21:10 Ustalono narodowości rannych i zaginionych

  Co najmniej pięć osób nie żyje, a osiem pozostaje zaginionych po wybuchu wulkanu-wyspy White w Nowej Zelandii. Poszukiwań na razie nie wznowiono. Służby czekają na sygnał, że w okolicy wulkanu jest bezpiecznie.

  Podczas poniedziałkowej erupcji na wyspie znajdowało się 47 osób. Pięć zginęło, osiem zaginęło, 34 udało się ewakuować. 31 z nich wciąż znajduje się w szpitalu, trzy inne zostały przebadane i wypuszczone z placówki. Na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek rano czasu lokalnego, Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii, poinformowała, że wśród zaginionych i rannych są obywatele Nowej Zelandii, Australii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin i Malezji.

  Służby wznowią poszukiwania, kiedy tylko sytuacja wokół wulkanu się uspokoi. Jedna z łodzi, która wyruszyła na rekonesans, wróciła pokryta półmetrową warstwą pyłu.

  Niestety szanse na odnalezienie żywych są niewielkie. Po północy we wtorek w Nowej Zelandii policja przekazała, że z końcem dnia dokonano rekonesansu terenu wokół krateru i "nie odnaleziono oznak życia". "Policja uważa, że każdy, kto mógł zostać zabrany z wyspy żywy, został uratowany w czasie ewakuacji. Bazując na informacjach, które posiadamy, nie sądzimy, by na wyspie byli jeszcze ocalali".

  Ardern oddała hołd tym, którzy ruszyli na ratunek ludziom znajdującym się na wyspie.

  - Ci, którzy podjęli ryzykowne, bo następujące tuż po wybuchu działania, wykazali się niewiarygodną odwagą - zaznaczyła.

  Jeden z najbardziej aktywnych wulkanów

  Do erupcji doszło w poniedziałek po godzinie 3 w nocy polskiego czasu. Wyspa-wulkan White położona jest około 50 kilometrów od drugiej największej wyspy Nowej Zelandii - Wyspy Północnej. Wulkan White to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w tym kraju. Jest równocześnie jedną z największych atrakcji turystycznych tamtejszego terenu. Przez cały rok wyspę-wulkan odwiedzają tysiące ludzi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...