Strażacy walczą z ogromnymi pożarami na położonej u wschodniego wybrzeża Australii Wielkiej Wyspie Piaszczystej. Ogień zniszczył już ponad 40 procent jej powierzchni, a gaszeniu nie sprzyja pogoda i trudny dostęp do niektórych miejsc.
Wielka Wyspa Piaszczysta jest położona na wschodnim wybrzeżu Australii i oddzielona od kontynentu cieśniną o szerokości zaledwie jednego kilometra. Jest największą piaszczystą wyspą na świecie, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Minęło ponad sześć tygodni od wybuchu pożarów. Służby parków w stanie Queensland poinformowały, że od tego momentu ogień pochłonął już 74 tysiące hektarów, czyli 42 procent powierzchni wyspy.
Gościom największego ośrodka wypoczynkowego na wyspie, Kingfisher Bay Resort nakazano jego opuszczenie. Ma być on tymczasowo zamknięty do 14 grudnia.
Upały wzmagają zagrożenie
Sytuacja na wyspie może się pogorszyć wraz z falą upałów. Temperatura sięga 30 stopni Celsjusza.
- Roślinność na wyspie jest wyjątkowo sucha i dlatego jest bardzo łatwopalna - powiedział agencji AFP miejscowy urzędnik James Haig.
O wiele wyższe wartości temperatury notowano w ciągu ostatnich dni w kontynentalnej części Australii. W sobotę w miasteczku Marree w stanie Australia Południowa było 47,5 st. C. W Nowej Południowej Walii straż pożarna odnotowała w niedzielę 62 pożary buszu i traw. To pierwszy weekend z dużą liczbą pożarów od tragicznego końca zeszłego lata.
Potrzebny deszcz
Pogoda nie jest jedynym wyzwaniem, przed którym stoją strażacy. Ich pracę komplikuje trudny dostęp do niektórych pożarów na północy wyspy. Haig powiedział, że na miejsce wysłano 12 samolotów gaśniczych. Część z nich miała chronić miejsca Aborygenów. - Naprawdę potrzebujemy deszczu, ale w najbliższym czasie możemy go nie zobaczyć - podkreślił.
Autor: ps / Źródło: PAP, abc.net.au, tvnmeteo.pl
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Gdzie jest burza? W poniedziałek 21.07 zaczęło grzmieć w części kraju. Wyładowaniom towarzyszą opady i silny wiatr. Sprawdź, gdzie mieć się na baczności.
Gdzie jest burza? Wzrasta aktywność burzowa, może padać grad
Niż Isaac ze strefą chłodnego frontu przyniesie do Polski liczne burze, które będą nawiedzać kraj w kolejnych dniach. Za frontem do Polski napłynie chłodniejsze powietrze polarne znad Atlantyku, przez co temperatura spadnie o kilka stopni.
Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed upałami i burzami, którym w niektórych miejscach będą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Eksperci wydali alarmy pierwszego i drugiego stopnia.
Burze, a po nich jednostajne ulewy. Ostrzeżenia IMGW
Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu
Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.
Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę
W poniedziałek w wielu regionach będzie upalnie, a w części kraju spodziewane są burze z ulewnym deszczem. Czego dokładnie możemy się spodziewać w pogodzie i gdzie zjawiska okażą się najgroźniejsze? Prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski opowiadał o tym na antenie TVN24.
Burze, a z nimi ulewy. Tutaj dziś trzeba szczególnie uważać
Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.
Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył
Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.
Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie
Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.
63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki
Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.
Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety
Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".
W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.
Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie
"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.
Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka
- Źródło:
- TVN24+
Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.
Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"
Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.