Informacje
 • Spadło 155 l/mkw. w trzy godziny.
  W Korei Północnej powódź zabiła 40 osób

  28-08-2015 18:44 11 tys. zostało bez dachu nad głową

  Po trwającej wiele miesięcy suszy, mieszkańcy Korei Północnej zmagają się teraz ze skutkami powodzi. W miniony weekend (22-23.08) ulewne deszcze przyczyniły się do śmierci 40 osób. Ponad 11 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową.

  Jak informuje północnokoreańska telewizja KRT (North Korean State Television), w miniony weekend w północno-wschodnią część kraju uderzył tajfun Goni, który wcześniej zdążył wyrządzić szkody na Filipinach i w Japonii.

  Żywioł przyniósł obfite opady deszczu, który w niemal dwa dni spowodowały poważne podtopienia i powodzie. Rzecznik prasowy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża Hler Gudjonsson poinformował agencję Reuters, że najgorsza sytuacja była w północno-wschodniej części miasta Rajin, w pobliżu granicy z Rosją i Chinami. W zaledwie trzy godziny w sobotę 22 sierpnia spadło 155 l/mkw. deszczu. Drogi i domy zostały zalane, silny nurt pozrywał jezdnie. Samochody mieszkańców utonęły w błocie. Porywisty wiatr powyrywał drzewa z korzeniami.

  Sytuacja przy granicy z Rosją i Chinami jest tak tragiczna, że Pekin zarządził ewakuację swoich obywateli z tych terenów.

  Ofiary śmiertelne

  W sumie zginęło ponad 40 osób, a 11 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową. Teraz trwa odpompowywanie wody, sprzątanie gruzu i błota.

  Dotychczas reżim Kim Dzong Una nie informował, że jego kraj również dotykany jest przez katastrofy naturalne. Tym bardziej nie przyznawano się, że administracja nie radzi sobie z dostarczaniem pomocy mieszkańcom.

  Tajfun Goni

  Tajfun najpierw uderzył w Filipiny (22.08) - kilkaset rodzin pozbawił dachu nad głową, 21 osób poniosło śmierć, a 15 wciąż jest zaginionych. Kiedy jego intensywność wzrosła, a wiatr osiągnął prędkość nawet 71 m/s., dotarł do wybrzeża Japonii. Silny wiatr niszczył budynki, miotał samochodami, wyrywał drzewa z korzeniami i powodował podtopienia. Rannych zostało co najmniej 26 osób.

  Tajfun Goni, który nastąpił po jednej z najgorszych w historii Korei Północnej klęsk suszy, słabnie, lecz wciąż daje się we znaki. Dotarł do rosyjskiego wybrzeża.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Autor gapa
  Cyt. "samochody mieszkańców"... w KRLD nie ma prywatnych samochodowów. Praktycznie nie ma własności prywatnej!!
  ~Dark /2015-08-29 00:10
 • dobry kawał
  Z tymi samochodami mieszkańców. W Korei Płn. mieszkańcy, poza partyjnymi bonzami samochodów nie mają.
  ~joannawie /2015-08-28 23:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...