Informacje
 • "Jakby skóra stanęła mi w ogniu".
  Syberyjskie mrozy za oceanem

  28-12-2017 17:32 130 centymetrów śniegu, minus 42 stopnie
  Tomasz Wasilewski o przyczynie zimowej pogody w Stanach Zjednoczonych Foto: Foto: Reuters, ENEX, film: TVN Meteo | Video: TVN24

  Nad część terytorium Stanów Zjednoczonych, w tym region Wielkich Jezior, napłynęło arktyczne powietrze z północy. Efekt: gwałtowne obniżenie się temperatury, śnieżyce i zawieje. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec pogodowych kłopotów.

  W środę i czwartek doszło do gwałtownego obniżenia się temperatury powietrza na północy Stanów Zjednoczonych. Pojawiły się obfite opady śniegu, w szczególności w regionie Wielkich Jezior.

  Służby meteorologiczne odnotowały rekordowy mróz między innymi w pobliżu miejscowości Hibbing oraz w tzw. Iron Range (obszar bogaty w rudy żelaza wokół Jeziora Górnego) w stanie Minnesota. Tam temperatura spadła poniżej minus 42 stopni Celsjusza.

  W regionie Wielkich Jezior w ciągu 30 godzin napadało 130 centymetrów śniegu.

  Ukąszenia mrozu

  Ochłodzenie w okolicy Jeziora Górnego przyszło nagle i poważnie utrudniło życie mieszkańców.

  - Gdy wychodziłam do pracy, termometry wskazywały  minus 40 stopni Celsjusza. Miałam nadzieję, że samochód nie zapali, a ja będę mogła zostać w domu - opowiadała dziennikarzom Brenda Stephens, pracująca na poczcie. - Ale tak się nie stało - dodała.

  - Robię wszystko, by chronić się przed mrozem i unikam zbędnego wysiłku - zadeklarował John Moren.

  - Jakby skóra stanęła mi w ogniu - opisywała efekty siarczystego mrozu Janice Wendell z miejscowości Cotton. - Boli, gdy wyjdziesz choćby na chwilę na dwór - dodała.


   

  "Efekt jeziora"

  Mróz i śnieg od kilku dni nękają także okolice miasta Erie nad jeziorem o tej samej nazwie w Pensylwanii. Opady pobiły rekord nie tylko dla miasta, lecz także historyczny rekord dla całego stanu.

  - Pensylwania to jest takie miejsce, gdzie bardzo często dochodzi do tak zwanego "lake effect" (efekt jeziora), który polega na tym, że w bardzo krótkim czasie dochodzi do bardzo intensywnych opadów śniegu - wyjaśnił Tomasz Wasilewski na antenie TVN24.

  Dzieje się tak - tłumaczył prezenter - gdy nad region Wielkich Jezior na granicy amerykańsko-kanadyjskiej napływa bardzo zimne arktyczne powietrze. W tym czasie jeziora są jeszcze dość ciepłe, bo to początek zimy i woda nie zdążyła się jeszcze wychłodzić.

  Mróz i para wodna

  Tomasz Wasilewski tłumaczył, co się dzieje, gdy woda jezior wciąż ma około 10 stopni Celsjusza, a od strony Kanady napływa lodowate powietrze. Powietrze jest wówczas zasilane parującymi wodami jeziora, przez co stopniowo pojawiają się, a następnie wypiętrzają masywne, wielopiętrowe kłębiaste chmury, cumulonimbusy.

  Tak było i tym razem. Gdy chmury dotarły na brzeg, nad miasto Erie śnieg spadł z taką intensywnością jak u nas deszcz podczas lipcowej burzy.

   

  Wielkie Jeziora pod śniegiem

  Meteorolodzy z serwisu pogodowego Accuweather prognozują, że jeszcze przed nowym rokiem w regionie Wielkich Jezior dojdzie do kolejnych burz, śnieżyc i zamieci. W nocy z czwartku na piątek śnieg ma też padać w stanie Iowa, w okolicach Chicago w stanie Illinois, Milwaukee w stanie Wisconsin, Detroit w  Michigan, Cleveland w Ohio czy Pittsburgha w Pensylwanii.

  W nocy z piątku na sobotę intensywne opady śniegu spodziewane są w Dakocie Południowej, Illinois, Indianie. W sobotę rano prawdopodobnie dotrą do Appalachów.

  .
   

   

  Ślisko na południu

  Trudne warunki pogodowe utrzymują się też w stanach położonych na południowym wschodzie USA.

  - Prognozowany poziom wilgotności raczej nie wystarczy, by wytworzyła się kolejna burza śnieżna - stwierdziła meteorolog serwisu Accuweather Kristina Pydynowski. - Może nie wystarczyć nawet do tego, by spadło dużo marznącego deszczu lub deszczu ze śniegiem. Wystarczy natomiast, żeby pokryć nawierzchnię dróg w stanach Georgia i Karolina Południowa lodową glazurą - ostrzegła.

  Opady marznącego deszczu mogą stworzyć poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Tamtejsi kierowcy muszą się liczyć z takimi utrudnieniami, jak śliska jezdnia czy ograniczona widzialność.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...