Informacje
 • "Cała Arktyka przesuwa się w naszą stronę". Kulminacja mroźnej pogody jeszcze przed nami

  08-02-2021 13:27 Tomasz Wasilewski opowiada i rysuje
  "Raz na paręnaście lat odwiedziła nas zima i my nie wiemy, co z tym fantem zrobić" Foto: Shutterstock | Video:  

  Polska znajduje się w miejscu zderzenia dwóch mas powietrza - mroźnej z północy i ciepłej z południa. To sprawia, że w wielu regionach sypie śnieg, miejscami intensywnie. - Przez najbliższe dwa tygodnie zima będzie tylko ostrzejsza - ostrzegł na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. - W połowie lutego dotrze do nas absolutnie najzimniejsze, najmroźniejsze powietrze z rosyjskiej Arktyki - dodał.

  Od poniedziałkowego poranka w wielu regionach kraju pada śnieg, miejscami intensywnie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali szereg ostrzeżeń meteorologicznych.

  Skąd taka pogoda? Z północy (Skandynawii, Arktyki), napływa do nas mroźne powietrze, a z południa wilgotne powietrze, które niesie ze sobą opadu śniegu.

  - Zderzenie tych dwóch mas powietrza nad Polską - mroźniej z północy, ciepłej z południa, daje nam opady śniegu, miejscami intensywne - mówił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Tłumaczył, że ta rozległa strefa intensywnych opadów śniegu przesuwa się powoli w kierunku północnym. - Ważne jest tempo przemieszczania się tych opadów, bo im wolniej idzie front, tym dużej nad jakimś miejscem się znajduje. A to oznacza, że w tym miejscu akumulacja opadów będzie większa - wyjaśniał. Jak dodał, front przemieszcza się z prędkością około 20 kilometrów na godzinę w kierunku Warmii i Mazur.

  SPADŁ U CIEBIE ŚNIEG? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

  Dwóch pogodowych graczy

  Jakie ośrodki ciśnienia kształtują pogodę w Polsce? - Mamy dwóch bardzo ważnych graczy na europejskiej mapie pogody. Pierwszy z nich to niż, który obecnie znajduje się na Adriatykiem i nad Chorwacją, drugi to jest wyż nad Skandynawią - tłumaczył Wasilewski. - Ten wyż przyszedł znad Grenlandii, Arktyki, i on sprowadza w stronę Polski i krajów Europy Zachodniej bardzo zimne, arktyczne powietrze. Stąd -17 stopni w Suwałkach - dodał.

  W poniedziałek rano termometry pokazały w Suwałkach -17 stopni Celsjusza, w Mikołajkach i Mławie -15 st. C, w Warszawie -10 st. C. U naszych wschodnich sąsiadów, na Białorusi, na termometrach było -25 st. C. - Cała Arktyka przesuwa się w naszą stronę - mówił prezenter.

  "Pogodowa wojna"

  Oprócz wyżu z północy i niżu z południa, nad Polską znajduje się ciepły front atmosferyczny. On sprawia, że do Europy Południowo-Wschodniej płynie ciepło, i na przykład w poniedziałek na Węgrzech ma być 12 stopni.

  - Nas to ciepło nie dotyczy, bo do nas płynie ten arktyczny mróz. Zderzenie tych dwóch różnych mas powietrza właśnie na tym froncie - mrozu z północy i ciepła z południa - powoduje opady. To jest właśnie przyczyna pogody, która mamy - mówił prezenter tvnmeteo.pl. Dodał, że opady występują na tym froncie zaznaczonym kolorem czerwonym na poniższej mapie. - Intensywnie padać będzie na południu, w centrum, a potem opady przeniosą się na wschód. Jesteśmy na pogodowej wojnie. Mamy z północy nacierający arktyczny mróz i wyż, a z południa nacierające ciepło - mówił Wasilewski.

  Jak tłumaczył prezenter, między tymi dwoma środkami ciśnienie (wyżem i niżem) jest kilkadziesiąt hektopaskali różnicy. - To sprawia, że w naszej części kraju mocno wieje wiatr ze wschodu. To on obniża temperaturę odczuwalną o kilka stopni. Z tego powodu nawet jak na termometrach jest -10 stopni, to z powodu wiatru czujemy -20 lub -15 stopni - mówił Tomasz Wasilewski.

  Kulminacja mroźnej pogody

  Przez najbliższe dwa tygodnie zima będzie tylko ostrzejsza. - Chodzi tu o mróz, który przyjdzie w połowie lutego, czyli na początku przyszłego tygodnia - mówił Wasilewski. Dodał, że nawet w centrum kraju  temperatura może spaść do -25 st. C.

  - W połowie lutego dotrze do nas to absolutnie najzimniejsze, najmroźniejsze powietrze z rosyjskiej Arktyki. To będzie kulminacja mroźnej pogody - powiedział prezenter.

  Cała rozmowa z Tomaszem Wasilewskim:

  Zobacz, gdzie aktualnie występują opady:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...