Informacje
 • "Zobaczyłem, że na mieszkaniu dachu nie ma.
  Wyszedłem na drugą stronę, patrzę, stodoły już nie ma"

  03-05-2021 09:46 Gwałtowna pogoda w Polsce
  Skutki nawałnicy w gminie Tereszpol na Lubelszczyźnie Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Zerwane dachy, zniszczone stodoły i elewacje domów. To skutki nawałnicy, która przeszła przez gminę Tereszpol w województwie lubelskim. W niedzielę w całej Polsce strażacy w związku z silnym wiatrem i ulewami interweniowali ponad 1300 razy. Jedna osoba została ranna. Bez prądu w poniedziałek rano pozostawało ponad 16 tysięcy odbiorców.

  W poniedziałek rano Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że w niedzielę odnotowano ponad 1300 interwencji interwencji w związku z przechodzącymi nad Polską burzami i silnym wiatrem.

  Najwięcej interwencji przeprowadzono w województwach dolnośląskim - 175, lubelskim - 167 i mazowieckim - 149. Do jednego z poważniejszych zdarzeń doszło w miejscowości Różnowo w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie na samochód przewróciło się drzewo. Ranna została jedna osoba.

  Ponad 16 tysięcy odbiorców bez prądu

  Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, poinformował w poniedziałek na Twitterze, że w związku z sytuacją pogodową bez prądu pozostaje 16 606 odbiorców. Najwięcej w województwach: warmińsko-mazurskim - 7012, podlaskim - 5849, lubelskim - 1450 i podkarpackim - 1143.

  "Stodoła się zawaliła po prostu i tyle, trwało to minutę może"

  Strażacy otrzymali ponadto kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych.

  Silna nawałnica przeszła przez gminę Tereszpol Na Lubelszczyźnie. Jak przekazał młodszy brygadier Tomasz Kozioł z PSP w Biłgoraju, uszkodzone zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych. - W dwóch budynkach zostały uszkodzone połacie dachu, w trzecim niestety cała konstrukcja została poderwana oraz ściany facjaty zostały zniszczone.

  Uszkodzonych lub zniszczonych zostało dziewięć budynków gospodarczych. - Budynki gospodarcze od niewielkich szkód czyli poderwanie kawałka blachy po całkowite zniszczenie, czyli zawalenie całej stodoły – mówił strażak.

  - Przez okno zobaczyłem, że burza się robi i zobaczyłem, że na mieszkaniu już dachu nie ma, wyszedłem na drugą stronę i patrzę, stodoły już nie ma. Stodoła się zawaliła po prostu i tyle, trwało to minutę może – opisywał mieszkaniec.

  Jak wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, około godziny 15 przez Tereszpol i Biłgoraj przechodził front atmosferyczny i linia szkwału z silnie wypiętrzonymi chmurami Cumulonimbus. Doszło tam do nawałnicy, której towarzyszyły porywy wiatru o prędkości do 79 kilometrów na godzinę. Chrzanowski zaznaczył, że w innych miejscach mogło wiać jeszcze silniej. Według synoptyka tvnmeteo.pl zniszczenia są najprawdopodobniej skutkiem silnego wiatru, choć nie można wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....