Informacje
 • Chmury zafalowały nad Gorzowem Wielkopolskim

  06-04-2021 10:19 Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Opady śniegu w Tomaszowie Mazowieckim Foto: aga8204/Kontakt 24 | Video: Kontakt 24/Dick Tracy

  Mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego w poniedziałek wieczorem ukazało się na niebie rzadkie zjawisko. To chmury spowodowane niestabilnością Kelvina-Helmholtza.

  W poniedziałek w Polsce mieliśmy do czynienia z dynamiczną pogodą. Front atmosferyczny przynosił opady deszczu, sypnęło też śniegiem. Silnie wiało, a były miejsca, gdzie wystąpiły wyładowania atmosferyczne.

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie z Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie), na którym widać rzadko spotykany rodzaj chmur, przypominające fale. Chmury Kelvina-Helmholtza, bo o nie chodzi, powstają w wyniku niestabilności, czyli silnych drgań i zawirowań na granicy dwóch warstw atmosfery o różnej temperaturze powietrza. Warstwy poruszają się z różną prędkością, a często w przeciwnym kierunku. Wtedy na ich granicy powstają charakterystyczne załamania, przypominające grzbiety morskich fal.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

  Chmury te tworzą się na obszarach o pofalowanej rzeźbie terenu, gdzie wzgórza i góry stanowią przeszkodę do swobodnego przemieszczania się powietrza, zakłócając jego swobodny przepływ.

  Nazwa zjawiska pochodzi od nazwisk dwóch naukowców - Lorda Kelvina i Hemanna von Helmholtza - którzy opisali powstawanie odkształceń na granicy dwóch płynów (w tym przypadku mas powietrza).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...