Informacje
 • Stacja kosmiczna na Księżycu. Chiny i Rosja chcą ją stworzyć wspólnie

  10-03-2021 11:13 Wspólne przedsięwzięcie
  Powierzchnia Księżyca przed i po uderzeniu lądownika Foto: NASA | Video: NASA/Goddard/Arizona State University

  Dwa mocarstwa - Chiny i Rosja - ogłosiły plany budowy księżycowej stacji kosmicznej. - To będzie największy międzynarodowy projekt współpracy kosmicznej dla Chin, więc jest to bardzo ważne - powiedział Chen Lan, analityk z GoTaikonauts.com, serwisu internetowego specjalizującego się w chińskim programie kosmicznym.

  Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że podpisała umowę z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną w celu opracowania wspólnych obiektów badawczych na powierzchni Księżyca, jego orbicie lub w obu tych miejscach. Oświadczenia agencji kosmicznych obu krajów mówią o tym, że będzie dostępna do użytku dla innych narodów. Takie informacje zbiegają się ze świętowaniem w Rosji 60. rocznicy wysłania w kosmos pierwszej załogi.

  Wielki projekt

  Międzynarodowa Naukowa Stacja Księżycowa (International Scientific Lunar Station) będzie prowadzić szeroki zakres badań naukowych, w tym eksplorację i eksploatację Księżyca - informują oświadczenie obu agencji kosmicznych.

  "Chiny i Rosja wykorzystają swoje zgromadzone doświadczenie w nauce o kosmosie, badaniach i rozwoju oraz wykorzystaniu sprzętu kosmicznego i technologii kosmicznej, aby wspólnie opracować mapę drogową dla budowy międzynarodowej stacji naukowo-badawczej na Księżycu" - czytamy w oświadczeniu. Dodano, że zarówno Rosja, jak i Chiny będą współpracować w zakresie planowania, projektowania, rozwoju i eksploatacji stacji badawczej.

  Chen Lan, analityk z GoTaikonauts.com, serwisu internetowego specjalizującego się w chińskim programie kosmicznym, powiedział francuskiej agencji AFP, że projekt był "wielką sprawą". - To będzie największy międzynarodowy projekt współpracy kosmicznej dla Chin, więc jest to bardzo ważne - powiedział Chen Lan.

  Chiński podbój kosmosu

  Chiny są krajem, który dość późno zaczął prowadzić badania i eksplorację kosmosu. W grudniu 2020 roku chińska sonda Chang'e-5 z powodzeniem poleciała na Księżyc, pobrała z jego powierzchni materiał skalny i "glebę", a następnie wróciła na Ziemię. To wielki krok dla tego kraju w podbojach kosmosu.

  Rosja, która była pionierem w eksploracji kosmosu, w ostatnich latach została przyćmiona przez Chiny i Stany Zjednoczone. W zeszłym roku straciła monopol na zabieranie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną po udanym starcie SpaceX.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....