Informacje
 • W 584 dni dookoła świata. Na bateriach słonecznych

  05-05-2012 08:03 Planet Solar przepłynął 32 tys. mil morskich
  W 584 dni dookoła świata. Na bateriach słonecznych

  Planet Solar dopływa do Monako

  PAP/EPA

  Ekologiczny statek pokonał 32 tys. mil morskich i opłynął świat dookoła. Brzmi jak z powieści Juliusza Verne'a? Od 4 maja 2012 roku to już rzeczywistość. Planet Solar dopłynął po prawie dwóch latach rejsu do ostatniego zaplanowanego na swojej trasie portu - Monako.

  Budowa katamaranu Planet Solar kosztowała 16 milionów dolarów. Swój rejs rozpoczął we wrześniu 2010 roku w Monako, przepłynął przez Atlantyk, Kanał Panamski, Pacyfik, Ocean Indyjski, Morze Arabskie i Morze Czerwone. Swoją podróż zakończył w piątek w Monako, po dokładnie 584 dniach, 23 godzinach i 31 minutach podróży.

  Łódź ma 31 metrów długości, a łączna powierzchnia jej paneli słonecznych to ponad 500 metrów kwadratowych, na które składa się ok. 38 tys. pojedynczych fotoogniw. Dzięki energii wytwarzanej przez nie łódź przepłynęła ponad 32 tys. mil morskich (prawie 60 tys. km).

  Idea zamieniona w czyn

  Podróż dookoła świata na pokładzie statku, który jest napędzany tylko energią słoneczną, to pomysł 39-letniego Szwajcara Raphaela Domjana. Jego inspiracją była lektura powieści Juliusza Verne'a. Rejs ma promować korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Według Domjana to sposób na ekologiczne i niezbyt skomplikowane technologicznie podróżowanie, którego jednak nikt dotąd nie wypróbował.

  Na potrzeby Planet Solar Projekt inwestorzy wraz z pomysłodawcą stworzyli międzynarodowy zespół, który po dwóch latach projektowania i montażu w stoczni w Kilonii powstał Planet Solar Tûranor.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ani statki ani samoloty
  nie są żadnym ekologicznym wynalazkiem. Prostota budowy, cena zarówno żaglowca jak i sterowca nijak się ma do tego cudu inżynierii za niebotyczne pieniądze. Nie wyważajmy otwartych drzwi. Lepiej to sprawdzone udoskonalać
  ~Krzysiek /2013-04-19 12:49
 • Sukces?
  Czy na pewno XIX wieczne parowce nie robiły tego w czasie czterokrotnie krótszym? Sukces śmiechu wart, raczej zabawka dla dużych chłopców.
  ~kubat /2013-04-19 11:25
 • ta
  lał
  ~danielpl /2012-05-05 22:52
 • Żaglowiec lepszy
  16 mln dolarów i prędkość na poziomie 12km/h (wiki) to ani ekonomia, ani ekologia. Klipery żaglowe z łatwością osiągały ponad 30km/h, a to coś w dodatku po kilku latach obcowania z morską słoną wodą będzie miało baterie do wymiany.
  ~Logik /2012-05-05 18:47
 • innowacje
  zaczyna się od skali macro, np taknowce - nie od skali micro... jezeli zaczyna sie od "malych jednostek" to jest to tylko filantropia zakompleksionych ludzi. Zrozumcie w koncu ze panele solarne niezwracaja NIGDY !!! samo ich wytworzenie pochlania wiecej energii niz ta ktora wyprodukuje przez 10lat amortyzacji "( po niej te panele sa do wymiany). żenada.
  ~informatyk /2012-05-05 14:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...