Informacje
 • "Prysznic" meteorów i superksiężyc. Patrzcie dziś w niebo

  10-08-2014 10:00 Nasz satelita znajdzie się w najbliższym położeniu z Ziemią
  "Prysznic" meteorów i superksiężyc. Patrzcie dziś w niebo

  Superksiężyc jest większy i jaśniejszy niż "zwykły" Księżyc dzięki mniejszej odległości od Ziemi

  Fot: Shutterstock Film: ReutersTV

  Dzisiejszej nocy będzie się działo. Nasz satelita znajdzie się w położeniu najbliżej ziemi i stanie się superksiężycem. Poza tym będziemy mogli podziwiać deszcz meteorów. Od 10 do 13 sierpnia przypada szczyt aktywności Perseidów. Nie można tego przegapić.

  Tuż przed godz. 20.00 Księżyc wejdzie w fazę perygeum, czyli znajdzie się w punkcie orbity okołoziemskiej najbliżej naszej planety (356 992 km).

  W perygeum Księżyc jest o 50 tys. km bliżej nas niż podczas przechodzenia przez przez apogeum, czyli najbardziej oddalony punkt swojej orbity. Średnia odległość Srebrnego Globu od Ziemi wynosi 384 tys. km. Zmienna odległości Księżyca wynika z jego spłaszczonej eliptycznej orbity, po której się porusza wokół naszej planety.

  Będzie większy i jaśniejszy

  Dodatkowo około godz. 20.10 nasz satelita osiągnie pełnię. Dzięki temu warunki do obserwacji Księżyca tuż nad horyzontem będą wyjątkowo sprzyjające. Jak twierdzi amerykańska agencja kosmiczna NASA, Księżyc w fazie perygeum będzie optycznie większy o 14 proc. i jaśniejszy o 30 proc. dla obserwujących go z Ziemi.

  Księżyc wzejdzie około 19.40 i zajdzie około 6.00 nad ranem.

  Trzy pełnie w perygeum

  W tym roku superksiężyc pojawia w trzech następujących po sobie pełniach. Mieliśmy okazję

  obserwować go w lipcu. 10 sierpnia będzie po raz drugi nad naszymi głowami w tej pozycji. Ostatnie takie zjawisko w tym roku zaobserwujemy 9 września.

  - Ogólnie rzecz biorąc, pełnie Księżyca w pobliżu jego perygeum występują co 13 miesięcy i 18 dni, więc to nie jest aż ta niezwykłe. W zeszłym roku również księżyc w perygeum mieliśmy trzy razy z rzędu, ale tylko jeden z tych przypadków był powszechnie oglądany - powiedział Geoff Chester z US Naval Observatory.

  To nie koniec atrakcji

  W drugiej połowie nocy uaktywni się rój Perseidów. Choć Noc Spadających Gwiazd przypada we wtorek 12 sierpnia, to już w niedzielę będzie można obserwować deszcz meteorów. Szczyt aktywności wypada właśnie między 10 do 13 sierpnia.

  Jak podkreślają naukowcy, wypatrywać ich trzeba wysoko nad głowami i nad wschodnim horyzontem.

  Najlepiej widoczne w drugiej połowie nocy

  By je dostrzec nie potrzeba lunety, ani lornetki - wystarczą oczy i dobre warunki do obserwacji nieba, najlepiej z dala od miejskiego oświetlenia. Najlepiej widoczne będą w drugiej połowie nocy.

  - Meteory pozostawią widoczne smugi na niebie - mówił w wywiadzie dla ABC News astronom Tony Berendsen.

  Pełnia może przeszkadzać

  - To dobry czas dla obserwatorów w Polsce, ale niestety w obserwacjach mocno będzie przeszkadzał Księżyc tuż po pełni. Mimo wszystko warto wyjść na obserwacje, bo liczby godzinne na poziomie kilkudziesięciu są bardzo prawdopodobne - informował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Towarzyszą nam przez tysiące lat

  Perseidy to meteory, które możemy obserwować od ponad dwóch tysięcy lat. Między 12 a 14

  sierpnia przypada maksimum ich roju. Wtedy to Ziemia przechodzi przez strumień drobin, grudek i cząstek pyłu pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Kiedy przedostają się do atmosfery, spalają się i tworzą zapierające dech w piersiach widowisko.

  Warunki pogodowe do obserwacji superksiężyca

  Niestety do obserwacji nieba potrzebna będzie pogodna noc. Niektórzy mogą narzekać na niekorzystne warunki pogodowe w ciągu nocy z 10 na 11 sierpnia.

  - W niedziele ok. 20-tej pogoda nie wszędzie będzie ułatwiać oglądanie pełni księżyca. Na południu i na zachodzie niebo w tym czasie mogą zasłaniać chmury, których z kolei nie powinno być zbyt dużo w centrum i na wschodzie. Z tego wynika, że łatwo będzie zobaczyć księżyc w pełni np. w Białymstoku, Lublinie i w Warszawie, a trudne może to być w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie - informował prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Prysznic???
  Jaki prysznic???
  A nie można sprawdzić w słowniku jak się tłumaczy ten nieszczęsny meteor "shower"? Litości...
  ~jam /2014-08-10 23:43
 • księżyc
  Jakoś nie zauważyłem różnicy pomiędzy normalnym księżycem w pełni a tym "supermoonem" który tak zapowiadali. Dla mnie to trochę przereklamowane tak samo jak z tym "superksiężycem" w lipcu, który był malutki. Przereklamowane
  ~Kacper /2014-08-10 23:08
 • kamil
  ja bylem nad morzem i widzialem jak plyw sie zwiekszal
  ~kamil /2014-08-10 20:39
 • księżyc-marzena
  i co z tego, wtedy nic nie widziałaś chyba ze we snach :-)
  ~obserwator /2014-08-10 20:30
 • Księżyc
  Ja już dzisiaj przed pierwszą w nocy obserwowałam księżyc spacerując z psem po osiedlu :)
  ~Marzena /2014-08-10 11:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...