Prezydent: służby działają w sposób odpowiedzialny, dobry i zgodnie z procedurami

Autor:
js,
ads
Źródło:
TVN24
Prezydent: służby działają w sposób odpowiedzialny, dobry i zgodnie z procedurami
Prezydent: służby działają w sposób odpowiedzialny, dobry i zgodnie z proceduramiTVN24
wideo 2/25
TVN24Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Potwierdzono cztery nowe przypadki zakażania koronawirusem w Polsce - przekazał w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Jak widać, kolejne przypadki zakażenia występują, ale chce zaznaczyć, że służby działają w sposób odpowiedzialny, dobry i zgodnie z procedurami - mówił w Piszu prezydent Andrzej Duda.

Dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące koronawirusa w Polsce (stan na piątek ok. godziny 17.30):

- 5 osób zakażonych;

- ponad 900 przebadanych próbek;

- 128 osób hospitalizowanych;

- 1299 osób w kwarantannie domowej;

- 6184 osób objętych nadzorem sanepidu.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:12

  - Jak widać, kolejne przypadki zakażenia koronawirusem występują, ale chce zaznaczyć, że służby działają w sposób odpowiedzialny, dobry i zgodnie z procedurami - mówił w Piszu prezydent Andrzej Duda.

  Prezydent apelował, aby osoby, które źle się czują, mają objawy grypy, kontaktowały się z lekarzami telefonicznie. "Aby nie szli tam, gdzie są duże zbiorowiska ludzkie, bo to wywołuje od razu problem, tylko żeby starali się w jak największej izolacji dowiedzieć się, co mają zrobić" - mówił Andrzej Duda.

  Wskazywał, że takich informacji udzielają stacje sanitarno-epidemiologiczne, a także specjalne infolinie. - Można się dowiedzieć pod numerem 112 jak postępować - zauważył.

 • 19:10

  Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że "są już zabezpieczone osoby z kontaktu z tą osobą", która jest hospitalizowana w Ostródzie ze stwierdzonym zakażeniem. - Działania są podejmowane tak, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom naszego regionu - zapewnił.

  Na konferencji poinformowano też, że chora pacjentka to 43-letnia kobieta, która siedziała w autobusie "bardzo blisko" pierwszego z Polaków ze stwierdzonym koronawirusem.

 • 18:49

  Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, poinformował na konferencji, że "mamy ponad 900 zrealizowanych testów i na ten moment pięć pozytywnych wyników".

 • 18:45

  Dworczyk zapowiedział też, że "zostały podpisane decyzje rozdysponujące ponad 98 mln złotych dla szpitali w całej Polsce we wszystkich województwach".

 • 18:40

  Dworczyk: Zgodnie z zaleceniem premiera została uruchomiona sieć informacyjna w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, połączona z każdą gminą. Dyżuruje przez 24 godziny na dobę.

 • 18:36

  Dworczyk: W przyszłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia uruchomi specjalistyczną infolinię przeznaczoną wyłącznie dla lekarzy.

 • 18:35

  Dworczyk: Minister finansów wyda w najbliższy poniedziałek rozporządzenie zwalniające spirytus z akcyzy. Spirytus będzie przeznaczony na produkcję środków biobójczych. Wiąże się to z rozpoczęciem produkcji płynu do dezynfekcji przez Orlen. Płyn będzie dostarczany do szkół pod koniec przyszłego tygodnia.

 • 18:34

  Dworczyk: Minister rozwoju została zobowiązana, żeby do wtorku przedstawić pakiet propozycji wsparcia dla firm z sektorów najbardziej dotkniętych stratami ze względu na rozprzestrzenianie koronawirusa. Mówimy o takich branżach jak turystyka, czy branża przewozowa.

 • 18:33

  Głos na konferencji po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zabrał Michał Dworczyk, szef KPRM.

 • 18:30

  Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zapewnił, że pacjenci są pod najlepszą opieka medyczną w województwie, a Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie jest dobrze przygotowany. - Jesteśmy także gotowi do ewentualnych kolejnych osób chorych - dodał.

 • 18:28

  Małgorzata Domagała-Dobrzycka, Wojewódzka Inspektor Sanitarna: Te osoby mają domową kwarantannę. Są pod naszym nadzorem, nie wykazują objawów, dobrze się czują.

  - Służby sanitarne mają teraz za zadanie odnaleźć wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonymi - przekazała na konferencji.

 • 18:26

  Na konferencji prasowej w Szczecinie, której przewodniczył wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, poinformowano, że objęto kwarantanną trzy osoby, które miały bliski kontakt z zakażoną parą pacjentów.

 • 18:08

  Kraska: Apeluję do wszystkich Polaków: higiena, higiena, higiena. Mycie rąk ciepłą wodą i mydłem jest doskonałym sposobem, aby uchronić się przed koronawirusem

 • 18:03

  Kraska zapewniał, że "szpitale są przygotowane na te przypadki". - Posiadają odpowiedni personel, odpowiednie sale, żeby odizolować zakażonych pacjentów od reszty - powiedział.

 • 18:02

  Gościem "Tak jest" w TVN24 jest Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

 • 17:45

  Ministerstwo Zdrowia przekazało dokładne dane dotyczące koronawirusa w Polsce (stan na 6 marca).

  - 128 osób hospitalizowanych;

  - 1299 osób w kwarantannie domowej;

  - 6184 osób objętych nadzorem sanepidu.

 • 17:42

  Zakażony, który jest hospitalizowany we Wrocławiu, to 26-letni mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Zgłosił się do szpitala dwa dni temu. Jego stan zdrowia jest dobry - poinformowała Urszula Małecka, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

 • 17:41

  Reporterka TVN24 dowiedziała się w szczecińskim szpitalu, że dwóch zakażonych pacjentów, którzy są tam hospitalizowani, to małżeństwo. Przebywają w izolatce. Są w wieku powyżej 60 a poniżej 70 lat. Czują się dobrze.

 • 17:27

  Szumowski: Nic się nie zmienia jeśli chodzi o procedury. Mamy taki stan jak przed dzisiejszym dniem. Staramy się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

 • 17:26

  Minister: dwóch pacjentów, którzy są hospitalizowani w Szczecinie, wróciło do Polski z Włoch samochodami

 • 17:24

  Szumowski: Pacjent w Wrocławiu zgłosił się do służb sanitarnych już z objawami. Był od razu hospitalizowany i objęty opieką.

 • 17:21

  Minister zapewnia, że "wszystkie służby zadziałały poprawnie", a "pacjenci spokojnie podeszli do swojej sytuacji i zachowywali się w wyważony sposób".

 • 17:20

  Szumowski: Na pewno będziemy mieli kolejne przypadki. Jak widać, na razie są one szybko wyłapywane

 • 17:18

  Szumowski: Jeden pacjent miał kontakt z wirusem w Niemczech, dwóch pacjentów miało kontakt z wirusem prawdopodobnie we Włoszech, ten ostatni - prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii

 • 17:16

  Minister zdrowia: Mamy wyniki kilkunastu osób, które podróżowały autobusem z pierwszym zakażonym pacjentem. Tylko jeden jest pozytywny

 • 17:13

  Szumowski: pacjenci, u których potwierdzono koronawirusa, to osoby młode i w średnim wieku

 • 17:11

  Szumowski: nie mamy żadnego pacjenta w stanie zagrożenia życia

 • 17:11

  Szumowski: Ci dwaj pacjenci byli bez objawów, po zgłoszeniu zostali objęci kwarantanną domową i dostali zdalnie zwolnienie z pracy. W czasie kwarantanny poczuli objawy, zadzwonili do inspekcji sanitarnej, zostali skierowani do szpitala i objęci opieką medyczną.

 • 17:09

  Minister zdrowia: Dwójka pacjentów, którzy wrócili z Włoch, pokazuje działanie zgodnie z instrukcjami. Zgłosili się, poinformowali odpowiednie służby, że przyjechali z rejonu wysokiego ryzyka.

 • 17:05

  Jak przekazał minister zdrowia, jeden zakażony pacjent to osoba, która podróżowała autobusem z Niemiec razem z pierwszym pacjentem, u którego w środę potwierdzono koronawirusa. Leży w szpitalu w Ostródzie.

  Dwójka pacjentów powróciła z Włoch - to pacjenci w Szczecinie. Jeden pacjent hospitalizowany jest we Wrocławiu.

 • 17:04

  Szumowski: mamy cztery kolejne potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce

Infolinia

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

JAK UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA? ZOBACZ WSKAZÓWKI WHO >>>

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 roku do 6 marca zanotowano ponad 100 tysięcy potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym ponad 3 tysiące zgonów.

Autor:js, ads

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości