Co jedzą jeże? Czym je karmić?

[object Object]
Jeże w ośrodku rehabilitacyjnymOśrodek Rehabilitacji Jeży "Jerzy dla Jeży"
wideo 2/5

Co jedzą jeże? Wbrew wyobrażeniom wielu osób, nie wędrują z jabłkiem nabitym na kolce. Dlaczego? Ponieważ jabłko nie jest ulubionym przysmakiem jeża. Głównymi składnikami jego diety są raczej owady, dżdżownice i małe gryzonie.

Oba występujące w Polsce gatunki jeża objęte są częściową ochroną.

Uważaj na drodze. Jeże często giną pod kołami samochodów.

Jeż nocą potrafi przejść nawet cztery kilometry.

Jeże w Polsce

Polskę zamieszkują dwa gatunki jeża: jeż wschodni i jeż europejski (jeż zachodni). Jeża wschodniego zobaczysz na terenie niemal całego kraju. Jeża zachodniego zobaczysz natomiast do granicy przebiegającej przez Śląsk, Ziemię Lubuską i Pomorze Zachodnie. Przybliżoną granicą występowania tych dwóch gatunków jest Odra.

Oba gatunki jeża występujące w Polsce objęte są częściową ochroną.

Jak wygląda jeż?

Jeże nie są dużymi zwierzętami, jednak w Polsce są największymi ssakami owadożernymi. Ich głowa z tułowiem sięga 20-30 centymetrów, a ogonek 2-5 cm. Waga jeża dochodzi do 0,6-2 kg. Jeże mają biało-szary lub brunatny brzuch.

Po co jeżowi kolce?

Najbardziej charakterystycznym elementem jeża są jego kolce. Zobaczyć je można na grzbiecie i tylnej części głowy jeża. Na spodzie jeża kolców nie ma, są za to włosy. Ile kolców ma jeż? U młodego jeża jest ich około 3,5 tysiąca, a u dorosłego nawet 5-7 tysięcy. Kolce nie mają jadu, ale po ukłuciu ciężko je usunąć je ze skóry.

Kolce służą jeżowi do ochrony. Kiedy zwierzę czuje się zagrożone, używa mięśnia płaszczowego, zwija się w kulkę i stroszy igły. Może też fukać i podskakiwać. Największymi wrogami tych ssaków są między innymi borsuki, lisy i psy. Co ciekawe, polują na nie również puchacze.

Infografika: Iza Randak, Nadleśnictwo RadomskoInfografika: Iza Randak, Nadleśnictwo Radomsko

Dokąd nocą tupta jeż?

Jeże prowadzą nocny tryb życia, dlatego najłatwiej spotkać go po zmroku. Jeż w ciągu jednej nocy potrafi przejść nawet cztery kilometry. Po co? W poszukiwaniu pożywienia. To jest główny cel jego długich nocnych wycieczek.

Nocą zwykle zobaczysz jednego jeża, nie będzie on spacerował w większej grupie. Są one raczej samotnikami i unikają innych osobników.

Co jedzą jeże?

Jeże są wszystkożerne. Ich pożywieniem mogą być owady, dżdżownice, jaja ptaków, żaby, małe gryzonie, jaszczurki, a nawet węże. Zdarza im się jeść padlinę i resztki ludzkiego pożywienia. Od czasu do czasu pożywią się również ziarnami, nasionami, orzechami czy owocami.

Czym nie karmić jeża? Jabłka, chleb czy krowie mleko nie będą dobrym pokarmem dla jeża. Jeżeli jeże będą dłuższy czas jadły takie pożywienie, wystąpi u nich najpewniej biegunka, a nawet zapalenie jelit. W przypadku młodych jeży podanie krowiego mleka może skończyć się śmiercią.

Jeże nie odrzucają też jedzenia, które nie jest dla nich dobre. Nie ma co liczyć na ich instynkt pod tym względem. Obserwacje pokazują, że mogą one nawet zjadać papierosy czy zlizywać kwas siarkowy z akumulatora samochodu.

Kiedy jeże przygotowują się do zimowego snu, potrafią nawet podwoić swoją wagę. Zimą zasypiają najczęściej w norkach wykopanych pod korzeniami drzew, w liściastych kopcach i stertach chrustu. Pamiętaj, żeby sprzątając ogród przed zimą sprawdzić, czy w sterach drewna lub liści nie ma śpiącego jeża.

Co jedzą jeże pigmejskie?

Coraz częściej w domach – jako zwierzę domowe - pojawiają się jeże. Nie są to jednak zwykłe spacerujące na wolności jeże wschodnie czy europejskie, ale jeże pigmejskie (pigmejskie jeże afrykańskie).

Jeże pigmejskie można karmić specjalną karmą dla jeży lub jakościową karmą dla kotów (z wysoką zawartością mięsa i niską zawartością tłuszczu). Dietę należy jednak uzupełniać między innymi o robaki, świerszcze czy larwy owadów.

Zagrożenia dla jeża

Jeże giną przez biegające bez opieki psy czy wypalanie traw. Największym zagrożeniem dla jeży są jednak drogi. Zwierzęta te często giną pod kołami samochodów, ponieważ nie potrafią uciec przed nadjeżdżającym pojazdem. Zamiast tego często zwijają się w kulkę, co niestety nie jest żadną ochroną.

Uważaj na drodze na przechodzące jeże i staraj się umożliwić im bezpieczne przejście przez jezdnię. Zachowaj przy tym ostrożność i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Znaleziony jeż - co zrobić?

Nie należy zabierać jeża do domu. Może on być nosicielami pasożytów i patogenów. Na jego ciele mogą również znajdować się kleszcze. Jeżeli znajdziesz rannego, potrzebującego pomocy jeża, zadzwoń do specjalnej jedności Straży Miejskiej – eko patrolu. Możesz też skontaktować się z najbliższą lecznicą weterynaryjną, ponieważ to tam ranny jeż powinien trafić.

Autor: aw / Źródło: Lasy Państwowe, Echa Leśne

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem, który spaść ma w czasie burz. Alarmy obowiązują na północy i południu kraju.

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli czwartek 17.07. Noc będzie pochmurna, miejscami będzie się błyskać. Dzień przyniesie deszcz i lokalne burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 22 stopnie.

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr