Żurawina to nie tylko pyszny owoc, który jest idealny do przygotowania przetworów. To także roślina, która ma właściwości lecznicze. Podpowiadamy, jak jeść żurawinę i jak przygotować dobry dla zdrowia sok z żurawiny.
● Żurawina jest przede wszystkim stosowana przy infekcjach układu moczowego. ● Przetwory, które przygotujesz z żurawiny, będą cieszyć smakiem przez długi czas. ● Suszona żurawina będzie dobrym dodatkiem do wielu dań - ciast, pieczywa, owsianek.
Żurawina wielkoowocowa, nazywana również żurawiną amerykańską należy do rodzaju Vaccinium. Należy do niego również między innymi borówka brusznica czy czarna jagoda.
Jak rośnie żurawina? Jak wygląda krzew żurawiny?
Żurawina ma niskie, płożące pędy o długości do nawet półtora metra. Na polu nie widać więc wysokich krzewów. Owoce zbiera się ręcznie, co jest dość trudne, ponieważ rosną przy samej ziemi. Na dużych plantacjach czasami stosuje się metodę „na mokro”, czyli zalania całego pola wodą. Następnie specjalne maszyny strzepują owoce z krzewów i spływają one wszystkie razem, a ostatecznie są zbierane.
Gdzie rośnie żurawina w Polsce? Dziko w Polsce rośnie tylko żurawina błotna. Żurawina wielkoowocowa jest natomiast uprawiana.
Jak uprawiać żurawinę?
Pamiętaj, żeby sadzić żurawinę w jasnym miejscu. Na słońcu owoce nabiorą ładnego koloru. Roślina ta lubi kwaśną glebę oraz wilgotne, przepuszczalne i próchniczne podłoże.
Sadzonki sadzi się w odstępach 20 × 20 centymetrów, a glebę pokrywa się warstwą piasku, żeby płożące pędy łatwiej się ukorzeniły. Żurawina wymaga regularnego podlewania.
Żurawina błotna
Nazywana jest czasami borówką błotną i jest to nazwa prawdziwsza, ponieważ gatunek ten jest z rodzaju borówki właśnie. Często można ją spotkać na torfowiskach i w bagiennych borach. W smaku jest kwaśna, ale świetnie sprawdza się jako główny składnik przetworów.
Co leczy żurawina?
Badania dowodzą, że stosowanie żurawiny pomoże organizmowi chronić się przed bakteriami, które są odpowiedzialne za wywołanie infekcji układu moczowego. W tym przypadku bardziej polecany jest sok niż na przykład tabletki. Ile jeść żurawiny na zapalenie pęcherza? Żurawina po spożyciu świeżych owoców, soku lub suplementów działa średnio przez 8-10 godzin. Czy żurawina jest moczopędna? Tak, to jedna z jej właściwości.
Żurawina ma działanie antybakteryjne i przeciwutleniające, a spożywanie jej owoców wpływa korzystnie na poziom cholesterolu. Zalecana jest w profilaktyce takich chorób jak nadciśnienie, miażdżyca, otyłość czy nowotwory.
W żurawinie znajduje się wiele składników odpowiedzialnych za jej lecznicze właściwości. Są to między innymi: fruktoza, kwas cytrynowy i chinowy, flawonoidy, witaminy A, B1, B2 i C, ale również flawonole czy taniny.
Ile żurawiny dziennie?
Dzienną dawkę żurawiny warto ustalić indywidualnie. Mimo jej zdrowotnych właściwości, suszona żurawina ma jednak również kalorie. Dlatego nie można jej jeść bez opamiętania.
Przeciwwskazaniem do stosowania żurawiny jest proteza zastawki dwudzielnej i stosowanie warfaryny. Przed rozpoczęciem stosowania żurawiny, warto skonsultować się z lekarzem.
Żurawina suszona
Suszona żurawina powstaje z owoców żurawiny. Jak jeść suszoną żurawinę? Możesz dodawać ją do sałatek czy owsianek. Będzie też dobrym dodatkiem do ciast i pieczywa. Opcją jest również żurawina liofilizowana, która jest idealnym dodatkiem do herbaty zimowej czy grzańca. Warto dodać, że liofilizowane owoce nie zawierają substancji słodzących.
Zamiast kupować suszoną żurawinę, można zrobić ją samemu. Jak suszyć żurawinę? W pierwszej kolejności umyj owoce i zalej je wrzącą wodą. Zostaw je tak do czasu aż powoli zacznie z nich schodzić skórka. To oznacza, że są gotowe do suszenia. Teraz należy owoce delikatnie obrać ze skórki i rozłożyć na blaszce, na papierze do pieczenia. Żurawinę suszy się w piekarniku, w temperaturze 40 st. Celsjusza przez kilkanaście minut. Pamiętaj, żeby zawsze zostawić lekko uchylone drzwi od piekarnika.
Świeża żurawina - jak jeść?
Jedzenie świeżej żurawiny nie jest dla każdego. Owoce mają bardzo cierpki, kwaśny smak. Zaleca się raczej zrobienie przetworów z żurawiny. Co zrobić z żurawiny? Możliwości jest bardzo dużo. Możesz przerobić ją na sok, wino lub nalewkę z żurawiny. Warto przygotować sobie konfiturę, która będzie świetnym dodatkiem do ciepłych dań.
Konfitura z żurawiny Do przygotowania konfitury najlepsza będzie mrożona żurawina. Jeżeli takiej nie masz, użyj świeżej żurawiny. Owoce włóż do garnka i zasyp je taką ilością cukru, jaką masz ilość żurawiny. Jeżeli nie zależy ci na słodyczy, a wolisz lekko kwaśny smak, możesz dodać połowę cukru. Wszystko wymieszaj i powoli podgrzewaj. Możesz do mieszanki dodać cynamon lub laski wanilii. Kiedy cukier i żurawina się zagotują, zmniejsz ogień na najmniejszy i gotuj aż do zgęstnienia. Czasami mieszaj, żeby nie przywarło. Później przelej konfiturę do słoików. Jeżeli nie „odbiją”, poddaj je pasteryzacji.
Sos żurawinowy Najprostszy sos żurawinowy wymaga jedynie żurawiny i cukru. Zagotuj szklankę wody w garnku i dodaje do niej szklankę cukru. Kiedy cukier się rozpuści, powoli dodawaj do całości cztery szklanki żurawiny. Doprowadź do wrzenia, a później duś na małym ogniu przez około 10 minut. Sos jest gotowy. Ilość cukru możesz regulować według preferencji. Możesz też dodać do sosu sok pomarańczowy albo ulubione przyprawy (cynamon, gałkę muszkatołową).
Śledzie z żurawiną W pierwszej kolejności mocz śledzie przez od dwóch do pięciu godzin w wodzie. Czas zależy od śledzi. Później je odsącz i pokrój w paski. W czasie, kiedy śledzie będą się moczyć, przygotuj sobie cebulę i żurawinę. Cebulę obierz, pokrój w kostkę i posól. Żurawinę suszoną zalej gorącą wodą i mocz przez kilka minut. Następnie nałóż wszystko do słoika warstwami - ryba, cebula, żurawina. Dodaj też przyprawy - sól, pieprz, goździki, liść laurowy. Nie zapomnij zalać całości olejem. Po kilku godzinach w lodówce, śledzie są gotowe do jedzenia.
Sok z żurawiny
Najlepszym sposobem na przyjmowanie żurawiny w przypadku problemów z układem moczowym jest picie soku. Ile pić dziennie soku z żurawiny? Jeżeli pijesz sok zakupiony w sklepie, zastosuj się do informacji na opakowaniu. Gdzie kupić sok żurawinowy? Najlepiej zaopatrzyć się w niego w aptece. W przypadku domowego soku zaleca się picie pół szklanki soku dziennie. Ta ilość powinna być rozcieńczona w pół litrze wody.
Jak zrobić sok z żurawiny? Kilogram świeżych owoców zasypuje się 200 gramami cukru i zalewa się całość wodą. Gotuje, a później dusi przez około 10 minut. Kolejny krok to odcedzenie owoców od soku. Uzyskany sok gotuje się jeszcze przez około pięć minut, po czym przelewa do butelek lub słoików.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock