TVN Meteo | Ciekawostki

Zakopane - co zobaczyć? Gdzie wybrać się z dzieckiem?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
Tatrzański Park Narodowy
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z Zakopanego
Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z ZakopanegoTVN24
wideo 2/6
TVN24Życzenia urodzinowe od widzów TVN24 z Zakopanego

Zakopane jest miejscem wybieranym przez turystów i zimą, i latem. Miłośnicy sportów zimowych znajdą tu stoki narciarskie, a wielbiciele pieszych wędrówek - niezliczoną liczbę szlaków turystycznych.

● Głównym deptakiem Zakopanego są Krupówki. ● Symbolem zimowego Zakopanego jest niewątpliwie Wielka Krokiew. ● Zakopane to świetna baza wypadowa na górskie wyprawy w Tatry.

Gdzie leży Zakopane?

Zakopane położone jest w województwie małopolskim u samego podnóża Tatr. Nazywane jest zimową stolicą Polski, ponieważ w Tatrach znaleźć można wiele stoków narciarskich czy tras snowboardowych, które zapewnią niesamowite doświadczenia. Pod Wielką Krokwią znaleźć można całe zimowe miasteczko z wieloma atrakcjami dla dzieci. Zakopane zimą wygląda bajkowo, a do tego zachwyca zimową panoramą Tatr.

Jednak również latem do Zakopanego przyjeżdżają tłumy turystów. Jest to bowiem miasto, które sprawdza się jako baza wypadowa do górskich wędrówek.

Atrakcje w Zakopanem

Główną atrakcją turystyczną Zakopanego są Krupówki - to jeden z najsłynniejszych deptaków w Polsce i jednocześnie reprezentacyjna ulica Zakopanego. Znajdziesz tam bardzo dużo restauracji oraz sklepów czy kramów z pamiątkami.

Krupówki w ZakopanemShutterstock

Krupówki doprowadzą cię do kolejki na Gubałówkę. Na Gubałówkę wejść można pieszo, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z kolejki, która zawiezie cię na samą górę. A tam zarówno latem jak i zimą można podziwiać niesamowitą panoramę Tatr. Na Gubałówce jest też wiele atrakcji dla dzieci. Zimą znajdziesz tam narciarski wyciąg orczykowy. Będąc na Gubałówce warto przespacerować się jej grzbietem do wyciągu krzesełkowego na Butorowym Wierchu, którym warto zjechać podziwiając piękne widoki.

Będąc w Zakopanem warto odwiedzić najstarszą nekropolię w stolicy Tatr - Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, znajdującą się przy ulicy Kościeliskiej. Powstała ona w drugiej połowie XIX wieku. Swoją nazwę zawdzięcza darczyńcy ziemi - Janowi Pęksowi. “Brzyzek” to urwisko nad potokiem. Na terenie nekropolii zobaczyć można unikatowe nagrobki. Pochowani zostali tam między innymi Kornel Makuszyński, Jan Długosz czy Stanisław Witkiewicz.

Nie sposób nie wspomnieć o symbolu sportów zimowych - Wielkiej Krokwi. To tam odbywają się konkursy skoków narciarskich w Pucharze Świata. Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza położona jest na północnym stoku góry Krokiew.

Wielka Krokiew w Zakopanem eurosport

Odwiedzając Zakopane z dzieckiem często trudno jest wchodzić w wysokie góry. Dlatego rozwiązaniem może być skorzystanie z kolei linowej na Kasprowy Wierch. Jest to obiekt całoroczny. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie zwłaszcza wakacyjnym należy przygotować się na dość długie stanie w kolejce do zakupu biletów wjazdowych. Dolna stacja kolei znajduje się w Kuźnicach. Na górnej stacji znajdziesz restaurację i sklep. Z górnej stacji wybrać się można na spacer Czerwonymi Wierchami, a następnie zejść na przykład Doliną Małej Łąki.

Kolejka na Kasprowy WierchShutterstock

Co robić w Zakopanem jak pada? W takiej sytuacji można wybrać się do jednego z licznych muzeów lub galerii, które znajdują się w mieście. Można też skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej lub atrakcji dla dzieci - Galerii Figur Stalowych, Domu do Góry Nogami czy zakopiańskiego aquaparku. Dorośli mogą być zainteresowani położonymi w okolicy Zakopanego termami.

Tatry z dzieckiem

Będąc w Zakopanem nie można jednak zapominać o najważniejszym - Tatrach. Tatry oferują wiele dla małych i dużych. Starsi i o lepszej kondycji na pewno chętnie wybiorą się w wyższe partie gór - dla nich ciekawą atrakcją będą na pewno Rysy, czyli najwyższy szczyt polskich Tatr, Kasprowy Wierch, Giewont, a może nawet Orla Perć.

Z dziećmi warto jednak na początku kierować się w spokojniejsze rejony i wybrać na przykład jedną z licznych, malowniczych tatrzańskich dolin.

Dolina Kościeliska

Jedna z najpopularniejszych tatrzańskich dolin. Trudno się temu dziwić, ponieważ o każdej porze roku gwarantuje niesamowite doznania. Gdzie się nie spojrzy, tam piękne widoki. Dodatkowo jest to dolina, którą przejść się da również z wózkiem. Trasa nie jest trudna, jest jednak dość długa - do Schroniska na Hali Ornak jest sześć kilometrów. W jedną stronę. W każdej chwili można jednak zawrócić. Będąc w Dolinie Kościeliskiej warto zobaczyć również Wąwóz Kraków, Staw Smreczyński czy Jaskinię Mroźną.

Morskie Oko

Tej propozycji nie mogło zabraknąć. Morskie Oko to jezioro położone w malowniczej scenerii. Wiedzie do niej asfaltowa droga, która nie jest trudna, ale jest długa - 8,5 kilometra w jedną stronę. Warto przygotować sobie dużo opowieści, którymi można zająć po drodze dzieci. Po drodze mija się Wodogrzmoty Mickiewicza. Trzeba też pamiętać, że na tej trasie w sezonie będzie bardzo wielu turystów.

Morskie OkoShutterstock

Dolina Chochołowska

Jest to w polskich Tatrach najdłuższa dolina. Co ciekawe, można do niej wjechać rowerem. Co dowodzi tego, że również z wózkiem nie będzie stanowiła problemu. Trasa do Polany Chochołowskiej, gdzie jest schronisko, ma długość około 7,5 kilometra w jedną stronę. Dolina Chochołowska najpiękniej wygląda w czasie kwitnienia krokusów. Trzeba się jednak wtedy nastawić na dużą liczbę turystów.

Dolina Chochołowska w TatrachShutterstock

Zakopane w 3 dni - co zwiedzić?

Jeżeli do Zakopanego planujesz przyjechać w piątek wieczorem, pamiętaj o korkach na Zakopiance. Zwłaszcza w atrakcyjnych turystycznie terminach. Piątkowy wieczór w Zakopanem spędzić można na Krupówkach, korzystając z uroków nocnego życia miasta. Alternatywą jest spacer Krupówkami pod Wielką Krokiew czy Gubałówkę.

Sobotę dobrze jest rozpocząć wcześnie, ponieważ rano w górach zwykle jest lepsza pogoda. W zależności od możliwości i preferencji warto zdecydować się na wyprawę w góry - może to być dolina lub jakiś wyższy punkt.

Niedzielny poranek może być dobrym momentem na relaks i odpoczynek po sobotniej wędrówce. Ciekawym pomysłem będzie skorzystanie z oferty basenów termalnych.

ZOBACZ: Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

Tatry słowackie

Większa część Tatr znajduje się po słowackiej stronie. To tam jest też najwyższy szczyt Tatr - Gerlach. W słowacką część dostać się można samochodem lub komunikacją autobusową. Tatry słowackie oferują dużą liczbę szlaków, które prowadzą w ciekawe miejsca - warte polecenia są na przykład Tatry Bielskie.

Jedną z bardziej znanych atrakcji górskich Słowacji jest niewątpliwie Słowacki Raj. Jest to kraina znajdująca się w Karpatach Zachodnich. Znajdziesz tam niezwykle kręte szlaki w wąwozach. Są one dostosowane do turystów - skorzystasz tam z drabinek, kładek, mostków.

Autor:aw//mro

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości