Wiesiołek – charakterystyka, właściwości i zastosowanie olejku z wiesiołka

Autor:
mk//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/5
"Polska i Świat" TVN24"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"

Wiesiołek to niepozorna, lecz niezwykle urokliwa roślina, której właściwości wykorzystuje się w ziołolecznictwie, do pielęgnacji, a także w kuchni. Olej z wiesiołka, pozyskiwany z nasion rośliny, to bogactwo kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Warto poznać ich wpływ na zdrowie i wygląd.

● Wiesiołek to roślina zielna wykorzystywana do celów leczniczych, pielęgnacyjnych i w kuchni. ● Najwięcej właściwości posiadają w sobie nasiona wiesiołka, z których pozyskiwany jest olejek wiesiołkowy. ● Olejek z wiesiołka jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz innych witamin i minerałów. ● Bogaty skład oleju z wiesiołka powoduje, że może być on stosowany przy wielu dolegliwościach i problemach.

Wiesiołek – charakterystyka rośliny

Wiesiołek (Oenothea L.) to roślina zielna z rodziny wiesiołkowatych, do której zalicza się niemal 120 gatunków. Najliczniej występuje ona w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Europie. W Polsce spotkać można około 30 gatunków wiesiołka – najczęściej jest nim wiesiołek dwuletni. Wiesiołek dwuletni nazywany jest także nocną świecą, jego kwiaty zamykają się bowiem w ciągu dnia, a otwierają w nocy. Występuje dość powszechnie na polskich łąkach, polach i w lasach. Wiesiołek dwuletni charakteryzuje się żółtymi kwiatami, odwrotnie jajowatymi liśćmi i wąskimi, podłużnymi owocami. Roślina osiąga od pięciu do 15 centymetrów wysokości. 

Warto dodać, że wiele gatunków wiesiołka jest bardzo trudnych do rozróżnienia. Inne zaś wyróżniają się mocno charakterystycznymi cechami. Przykładem jest choćby wiesiołek krzewiasty, który jest niezwykle dekoracyjną rośliną. Osiąga on do 60 centymetrów wysokości i jest szczególnie polecany jako ozdoba przydomowych rabat oraz balkonowych i tarasowych kompozycji. Najczęściej posiada on intensywnie żółte kwiaty, jednak znane są także odmiany innego koloru. Przykładem jest wiesiołek okazały, który charakteryzuje się jasnoróżowymi, delikatnymi i długo kwitnącymi kwiatami. 

Olejek z wiesiołka 

W ziołolecznictwie wykorzystuje się niemal wszystkie części wiesiołka – liście, młode pędy, korzeń, strąki. Co więcej, jadalne są także jego kwiaty. Najwięcej właściwości posiadają jednak nasiona, z których wyciskany jest drogocenny olejek wiesiołkowy. 

Olejek z wiesiołka pozyskuje się w wyniku tłoczenia na zimno, co gwarantuje zachowanie pełni wartości odżywczych. Bardzo ważne jest także, aby był on świeży. Oznacza to, że najlepiej zamawiać olej z wiesiołka, który nie zalega miesiącami na półkach sklepowych, ale tłoczony jest na świeżo. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zwrócić uwagę na krótką datę ważności. Z czasem cenne związki olejku utleniają się bowiem. Powinien być on ponadto przechowywany i transportowany z zachowaniem odpowiednich środków.

Właściwości oleju z wiesiołka

Olejek wiesiołkowy to źródło cennych substancji, wśród których na szczególną uwagę zasługują: - nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 takie jak kwas linolowy, kwas gamma-linolenowy,  - inne kwasy tłuszczowe takie jak kwas oleinowy, palmitynowy, stearynowy, - fitosterole,  - polifenole,  - enzymy, - witaminy i minerały takie jak witamina E, cynk, selen, magnez, wapń.

Skład olejku z wiesiołka powoduje, że znajduje on swoje zastosowanie przy wielu dolegliwościach, problemach skórnych oraz do pielęgnacji.

Na co pomaga olejek z wiesiołka?

Lista pozytywnego działania oleju z wiesiołka jest bardzo długa. Warto wymienić m.in.:

- obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,

- poprawa wyglądu skóry – chodzi tu zarówno o pozytywne rezultaty w pielęgnacji skóry starzejącej się, jak i cery trądzikowej, egzemy, alergii skórnych,

- łagodzenie dolegliwości kobiecych, w tym bolesnych objawów PMS i miesiączek,

- przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej,

- ulgę w dolegliwościach i chorobach reumatycznych, w tym chorobach stawów, uszkodzeń więzadeł, złamań,

- wzmocnienie odporności,

- obniżenie ciśnienia,

- usprawnienie pracy mózgu.

Po olejek z wiesiołka warto sięgnąć także w ciąży, przy czym należy poczekać, aż do zakończenia drugiego trymestru. Dlaczego? Uważany jest on za olejek, który doskonale przygotowuje ciało kobiety do porodu. Olejek z nasion wiesiołka zmiękcza bowiem szyjkę macicy, która staje się dzięki temu bardziej elastyczna i podatna na skrócenie oraz rozwarcie. Ponadto wspomaga on występowanie regularnych skurczów macicy. Olejek z wiesiołka w ciąży polecany jest także do masażu krocza, co przed porodem wpływa na ukrwienie i uelastycznienie tkanek oraz zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza.

Olejek z wiesiołka - przeciwwskazania. Olej z wiesiołka w ciąży

Choć olejek z wiesiołka jest produktem naturalnego pochodzenia należy pamiętać o kilku środkach ostrożności. Z uwagą powinny sięgać po niego osoby chorujące na padaczkę, ze skłonnością do krwawień, a także kobiety w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. 

Istotne jest także odpowiednie dawkowanie oleju z wiesiołka. Przyjmuje się, że dzienna dawka dla osób dorosłych nie powinna przekroczyć około dwóch i pół mililitra, natomiast w odniesieniu do dzieci powyżej trzeciego roku życia wynosi ona około 1,25 mililitra.

Olejek z wiesiołka – cena

Cena olejku z wiesiołka uzależniona jest przede wszystkim od postaci oleju, który chcemy zakupić i suplementować. Na rynku dostępne są bowiem olejki w czystej postaci w formie płynu, które można stosować wewnętrznie i zewnętrznie, a także wykorzystywać w kuchni. Szeroka jest także oferta olejku z wiesiołka w formie kapsułek.

Koszt płynnego olejku wynosi od 40 złotych za 100 mililitrów wzwyż. Natomiast za 100 kapsułek trzeba zapłacić od 20 złotych wzwyż.

Autor:mk//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości