Coś wystawało z piasku na plaży. "Jesteśmy podekscytowani"

Autor:
ps/dd
Źródło:
AP, santacruzmuseum.org, tvnmeteo.pl
Ząb mastodonta znaleziony na plaży w Kalifornii pod koniec maja
Ząb mastodonta znaleziony na plaży w Kalifornii pod koniec maja
Santa Cruz Museum of Natural History
Santa Cruz Museum of Natural HistoryZąb mastodonta znaleziony na plaży w Kalifornii pod koniec maja

Turystka podczas spaceru na plaży w Kalifornii dokonała niezwykłego odkrycia. Jej oczom ukazał się ząb mastodonta, czyli wymarłego gatunku podobnego do słonia, który mógł spacerować na tamtym obszarze nawet kilka milionów lat temu.

Jennifer Schuh spacerowała po plaży w Rio del Mar w hrabstwie Santa Cruz na środkowym wybrzeżu Kalifornii w piątek 26 maja. Znalazła wystający z piasku długi na 30 centymetrów ząb. Kobieta, nie będąc pewną, na co się natknęła, wykonała zdjęcia znaleziska i prosząc o pomoc w zidentyfikowaniu obiektu, zamieściła je w mediach społecznościowych.

Ząb należał do mastodonta

Odpowiedź nadeszła od Wayne'a Thompsona, paleontologa z Muzeum Historii Naturalnej w Santa Cruz. Jak ustalił specjalista, był to ząb trzonowy dorosłego mastodonta, czyli wymarłego gatunku trąbowca z rodziny słoniowatych.

Jak sprecyzowano na stronie internetowej muzeum, trzonowiec należał do jednego z pięciu znanych gatunków mastodonta, i zarazem najnowszego, który został nazwany - Mammut pacificus. Mastodonty występowały w Kalifornii w okresie od około pięciu milionów w epoce miocenu do 10 tysięcy lat temu w plejstocenie, ale znacznie bardziej rozpowszechnione były na wschodzie Ameryki Północnej - napisano.

Ząb mastodonta znaleziony pod koniec maja na plaży w KaliforniiSanta Cruz Museum of Natural History

"Jesteśmy podekscytowani"

Odzyskanie zęba nie było jednak łatwe. Kiedy Thompson i Schuh udali się na miejsce znaleziska, jego już tam nie było. Informacje o poszukiwaniu zęba opublikowano się w serwisach społecznościowych. 30 maja Jim Smith, który mieszka w tamtej okolicy, zadzwonił do muzeum z wiadomością, że prawdopodobnie natknął się na ten sam ząb w czasie joggingu wzdłuż plaży.

Znalezisko trafiło do Muzeum Historii Naturalnej w Santa Cruz. - Jesteśmy podekscytowani tym odkryciem - powiedziała Felicia B. Van Stolk z placówki. Jak dodała, "jesteśmy wdzięczni, że nasza społeczność zainteresowała się poszukiwaniami".

W 1980 roku nastolatek znalazł czaszkę mastodonta, która znajduje się na stałej wystawie.

Ząb znaleziony pod koniec maja, a obok czaszka mastodontaSanta Cruz Museum of Natural History
Google Maps

Autor:ps/dd

Źródło: AP, santacruzmuseum.org, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Santa Cruz Muzeum of Natural History

Pozostałe wiadomości