Rozmaryn - uprawa i właściwości. Jak zrobić olejek rozmarynowy?

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/5
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Rozmaryn to jedna z popularniejszych przypraw używanych do mięs i warzyw. Jest on jednak wykorzystywany również w medycynie naturalnej. Odpowiadamy na pytania - jakie właściwości ma rozmaryn i w jaki sposób przygotować olejek rozmarynowy.

● Rozmaryn najlepiej rósł będzie na słonecznym stanowisku w ogrodzie. ● Gałązki świeżego rozmarynu to bardzo dobry dodatek do pieczonych warzyw i mięs. ● W domu możesz przygotować macerat z rozmarynu.

Co to jest rozmaryn?

Rozmaryn lekarski to zielony krzew, który naturalnie rośnie w krajach śródziemnomorskich, w Iranie, Ameryce Północnej i Meksyku. Na terenie Polski jest hodowany w ogrodach lub doniczkach

Jak wygląda rozmaryn? 

Osiąga wysokość od dwóch do trzech metrów. Ma czterokanciastą łodygę i skórzaste, ciemnozielone liście. Kiedy kwitnie, pojawiają się niebieskie lub różowe kwiaty. Czy rozmaryn jest wieloletni? Tak, rozmaryn jest rośliną wieloletnią. Jest też rośliną miododajną.

Rozmaryn - uprawa

Rozmaryn w doniczce lub w ogrodzie powinno ustawić się na dobrze nasłonecznionym stanowisku. Jest to roślina, która naturalnie rośnie nawet w pełnym słońcu. Trzeba jednak pamiętać, że w domu w doniczce rozmaryn nie przetrwa zbyt długo. Lepiej jest go więc uprawiać w ogrodzie lub na słonecznym balkonie.

Nie należy przesadzać z podlewaniem rozmarynu. Rozmaryn lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie. O tym, że roślina potrzebuje wody, świadczyć będą więdnące liście. 

Rozmaryn najlepiej przycinać wiosną lub jesienią. Dzięki przycięciu roślina wypuści nowe pędy. 

Najłatwiejsza metoda na rozmnożenie rozmarynu to ukorzenianie sadzonek. Wystarczy odciąć około 15-centymetrowe gałązki z kilkoma parami liści i umieścić je w ziemi.

Jak przezimować rozmaryn? 

Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie rozmarynu w doniczce, aby móc go na zimę przenieść do pomieszczenia. Na polskim mrozie roślina ta może nie przetrwać. W chłodnych miesiącach rozmaryn podlewa się dość oszczędnie.

Rozmaryn - właściwości

Rozmaryn ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Działa między innymi przeciwutleniająco, przeciwzapalnie. Ma też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Napar przygotowany z liści tej rośliny ma działanie między innymi moczopędne, przeciwwrzodowe

Olejek z rozmarynu

Z liści rozmarynu przygotowuje się ekstrakty lub olejek eteryczny. Są one wykorzystywane w lecznictwie. Olejek rozmarynowy to ciecz, która jest bezbarwna lub ma kolor lekko żółtawy. Kiedy jest dłużej przechowywany, brunatnieje. Ma silny ziołowo-drzewny zapach.

Olejek rozmarynowy - właściwości Rozmarynowy olejek eteryczny najczęściej stosowany jest przy schorzeniach reumatycznych, ponieważ ma działanie przeciwbólowe. Olejek rozmarynowy działa przy leczeniu niestrawności. Często jest też wykorzystywany w aromaterapii - do masażu, inhalacji, kąpieli. Jest to też jeden z olejków pomocnych w pielęgnacji włosów. Nie należy pić takiego olejku.

Olejek może jednak wywołać reakcję alergiczną. Unikać powinny go kobiety w ciąży i karmiące piersią. Przed rozpoczęciem stosowania warto jest skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie dawkowanie. 

Olejek rozmarynowy - jak zrobić? W domowych warunkach przygotować można macerat, który z powodzeniem nada się do masażu czy pielęgnacji włosów lub skóry. Aby go przygotować, potrzebujesz szklanki igieł i łodyg rozmarynu oraz dwóch szklanek oleju słonecznikowego. Rozmaryn umieszcza się w oleju i całość podgrzewa się na wolnym ogniu przez pięć-sześć godzin. Po wystygnięciu należy przelać go do ciemnej butelki. Pamiętaj, żeby butelkę chronić przed światłem.

RozmarynShutterstock

Rozmaryn - do czego pasuje?

Rozmaryn jako przyprawa świetnie komponuje się z mięsami - drobiem, baraniną czy wieprzowiną. Możesz też dodać do go łososia czy tuńczyka. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie rozmarynu do dań z warzyw - na przykład grillowanych warzyw - cukinii, papryki, ziemniaków.

Do czego tymianek i rozmaryn? Rozmaryn i tymianek bardzo dobrze się uzupełniają. Można wykorzystywać je do potraw mięsnych, rybnych czy warzywnych. Oba te zioła są też składnikami mieszanki nazywanej ziołami prowansalskimi. 

Świeży rozmaryn - jak używać?

Aby skorzystać z dobrodziejstw świeżego rozmarynu, wystarczy odciąć gałązki z krzaka. Następnie po prostu dodaje się ją do dania w całości. Warto na przykład dodać ją do pieczonych warzyw (zwłaszcza ziemniaków) lub mięs. Jeśli obetniesz zbyt dużo gałązek i nie wykorzystasz ich od razu, możesz przechować je w lodówce. Warto jednak owinąć je w delikatnie zmoczony ręcznik papierowy, żeby nie zwiędły.

Jak suszyć rozmaryn?

Suszenie ziół może odbywać się na różne sposoby. Możesz związać gałązki rozmarynu w kępki i powiesić je pod sufitem. Żeby się nie sypały podczas suszenia, włóż je w papierowe torebki z wyciętymi dziurami. Drugą, szybszą metodą jest suszenie rozmarynu w piekarniku. Igiełki ułóż na blasze i ustaw jak najniższą temperaturę. Po kilku godzinach - od dwóch do czterech - igiełki staną się kruche, a suszenie będzie zakończone. Pamiętaj, aby zostawić lekko uchylone drzwiczki. Dzięki temu wilgoć znajdzie drogę ucieczki.

Rozmaryn - gdzie kupić?

Suszony rozmaryn znajdziesz w sklepach spożywczych oraz internetowych. W poszukiwaniu krzaczków możesz udać się na bazar lub supermarketu. Jeżeli szukasz jednak sadzonek, najlepszym rozwiązaniem będą sklepy ogrodnicze.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek przez Polskę przetoczył się burzowy front. W związku z gwałtowną aurą straż pożarna przeprowadziła ponad pięć tysięcy interwencji. Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew. Dwie osoby zostały ranne.

Uszkodzone dachy, zalane ulice. Ponad pięć tysięcy interwencji

Uszkodzone dachy, zalane ulice. Ponad pięć tysięcy interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
Portalik25.pl, Jawor, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 85 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna. 

Żółte alarmy IMGW na północy kraju. Uważajmy

Żółte alarmy IMGW na północy kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli wtorek 24.06. Niebo nad większością Polski pokryją chmury, z których miejscami może przelotnie popadać. Odpoczniemy od upału, ale powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - wtorek 24.06. Będzie pochmurnie, może popadać

Pogoda na dziś - wtorek 24.06. Będzie pochmurnie, może popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała, że start misji Axiom 4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) planowany jest na środę na godzinę 8.31 czasu polskiego.

Nowy termin startu misji Ax-4 z Uznańskim-Wiśniewskim

Nowy termin startu misji Ax-4 z Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
PAP

Wtorek przyniesie ze sobą odpoczynek od burz i upału. W części kraju możliwe są słabe opady deszczu. Czego spodziewać się w kolejnych dniach? Czeka nas przeplatanka gorąca z chłodniejszymi masami powietrza, mogą też wrócić wyładowania atmosferyczne.

Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce

Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Chios na Morzu Egejskim od niedzieli szaleją pożary lasów. Z żywiołem walczą całe zastępy strażaków, ewakuowane są kolejne miejscowości, a władze proszą o wodę i żywność. Służby podejrzewają, że ogień mógł zostać wzniecony przez człowieka.

Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje

Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje

Źródło:
Reuters, greekreporter.com

Mieszkańcy wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych zmagają się z niebezpieczną falą upałów. W niedzielę temperatura odczuwalna sięgała 40 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach również będzie bardzo gorąco.

Miliony ludzi objętych alarmami przed upałem

Miliony ludzi objętych alarmami przed upałem

Źródło:
PAP, New York Post, CBS News, The Guardian

Naukowcy odkryli, że pewien gatunek ćmy żyjący w Australii, który każdego roku wyrusza na długą wędrówkę, do nawigacji używa gwiazd. To pierwszy raz, gdy poznano taką umiejętność u bezkręgowców pokonujących ogromne dystanse.

Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji

Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji

Źródło:
Phys, AFP

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasielewski odpoczywa na urlopie, a długoterminową prognozę temperatury tym razem przygotował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Sprawdź, jaką aurę przyniosą ostatnie dni czerwca i początek lipca.

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Cały czas trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie człowieka. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy donoszą, że osoby żyjące w pobliżu wód cechujących się wysokim stężeniem małych cząsteczek tworzyw sztucznych są bardziej narażone na wiele groźnych chorób.

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Źródło:
PAP

Strażacy w amerykańskim stanie Georgia zostali wezwani w czwartek, aby pomóc osobie, która utknęła w błocie. Gdy przybyli na miejsce przekonali się, że w grząskim gruncie faktycznie coś utknęło, ale nie jest to człowiek.

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Źródło:
CNN

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę kilkunastu tysięcy próbek krwi wyssanej przez komary. Chcieli zbadać, na jakich gatunkach zwierząt żerują te owady. Okazuje się, mają one znacznie bardziej różnorodne i elastyczne upodobania żywieniowe niż wcześniej sądzono.

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Źródło:
Uniwersytet w Swansea

W tym roku monsun uderzył w Chiny wcześniej niż zwykle. W ostatnich dniach na południu i w centrum kraju padał ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Są ofiary śmiertelne. Gwałtowna aura spodziewana jest również w niedzielę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

Źródło:
Reuters, chinadaily.com.cn, CCTV

W sobotę na Opolszczyźnie i w Małopolsce zaobserwowano wirujące słupy piachu i pyłu, czyli zjawiska nazywane diabełkami pyłowymi. Można je zobaczyć na nagraniach.

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło do wielu regionów Francji. Sprawiło, że w sobotę temperatura maksymalna sięgnęła prawie 40 stopni. Agencja meteorologiczna Meteo France wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą.

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters, ouest-france.fr, meteofrance.com

Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, index.hr, PAP

Nawałnice, którym miały towarzyszyć tornada, nawiedziły Dakotę Północną i Minnesotę w USA, doprowadzając do śmierci trzech osób. Wiał silny wiatr, padał intensywny deszcz oraz grad pokaźnych rozmiarów. Blisko 100 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu.

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, KFGO, AP

Na początku czerwca firma ispace próbowała wylądować łazikiem Resilience na Księżycu. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Miejsce, gdzie maszyna się rozbiła, można zobaczyć teraz na zdjęciu opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Źródło:
space.com, NASA

Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Źródło:
TVN24+

Przez stan New Jersey w USA przeszły burze, które pozbawiły ludzi prądu i łamały drzewa. W wyniku gwałtownej pogody ucierpiał sportowy samochód Jeffa Jonesa, kierowcy wyścigowego, co widać na nagraniu.

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

Źródło:
Reuters, nj.com, thedrive.com

Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Źródło:
Reuters

W Turcji trwają prace nad wzmocnieniem wrażliwych punktów konstrukcyjnych słynnego meczetu Hagia Sophia, który położony jest w Stambule. Inżynierowie i eksperci do spraw dziedzictwa kulturowego wykorzystują zaawansowane symulacje trzęsień ziemi, aby lepiej przygotować świątynię na takie wydarzenia.

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Źródło:
Daily Sabah, PAP