Rozmaryn - uprawa i właściwości. Jak zrobić olejek rozmarynowy?

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/5
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Rozmaryn to jedna z popularniejszych przypraw używanych do mięs i warzyw. Jest on jednak wykorzystywany również w medycynie naturalnej. Odpowiadamy na pytania - jakie właściwości ma rozmaryn i w jaki sposób przygotować olejek rozmarynowy.

● Rozmaryn najlepiej rósł będzie na słonecznym stanowisku w ogrodzie. ● Gałązki świeżego rozmarynu to bardzo dobry dodatek do pieczonych warzyw i mięs. ● W domu możesz przygotować macerat z rozmarynu.

Co to jest rozmaryn?

Rozmaryn lekarski to zielony krzew, który naturalnie rośnie w krajach śródziemnomorskich, w Iranie, Ameryce Północnej i Meksyku. Na terenie Polski jest hodowany w ogrodach lub doniczkach

Jak wygląda rozmaryn? 

Osiąga wysokość od dwóch do trzech metrów. Ma czterokanciastą łodygę i skórzaste, ciemnozielone liście. Kiedy kwitnie, pojawiają się niebieskie lub różowe kwiaty. Czy rozmaryn jest wieloletni? Tak, rozmaryn jest rośliną wieloletnią. Jest też rośliną miododajną.

Rozmaryn - uprawa

Rozmaryn w doniczce lub w ogrodzie powinno ustawić się na dobrze nasłonecznionym stanowisku. Jest to roślina, która naturalnie rośnie nawet w pełnym słońcu. Trzeba jednak pamiętać, że w domu w doniczce rozmaryn nie przetrwa zbyt długo. Lepiej jest go więc uprawiać w ogrodzie lub na słonecznym balkonie.

Nie należy przesadzać z podlewaniem rozmarynu. Rozmaryn lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie. O tym, że roślina potrzebuje wody, świadczyć będą więdnące liście. 

Rozmaryn najlepiej przycinać wiosną lub jesienią. Dzięki przycięciu roślina wypuści nowe pędy. 

Najłatwiejsza metoda na rozmnożenie rozmarynu to ukorzenianie sadzonek. Wystarczy odciąć około 15-centymetrowe gałązki z kilkoma parami liści i umieścić je w ziemi.

Jak przezimować rozmaryn? 

Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie rozmarynu w doniczce, aby móc go na zimę przenieść do pomieszczenia. Na polskim mrozie roślina ta może nie przetrwać. W chłodnych miesiącach rozmaryn podlewa się dość oszczędnie.

Rozmaryn - właściwości

Rozmaryn ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Działa między innymi przeciwutleniająco, przeciwzapalnie. Ma też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Napar przygotowany z liści tej rośliny ma działanie między innymi moczopędne, przeciwwrzodowe

Olejek z rozmarynu

Z liści rozmarynu przygotowuje się ekstrakty lub olejek eteryczny. Są one wykorzystywane w lecznictwie. Olejek rozmarynowy to ciecz, która jest bezbarwna lub ma kolor lekko żółtawy. Kiedy jest dłużej przechowywany, brunatnieje. Ma silny ziołowo-drzewny zapach.

Olejek rozmarynowy - właściwości Rozmarynowy olejek eteryczny najczęściej stosowany jest przy schorzeniach reumatycznych, ponieważ ma działanie przeciwbólowe. Olejek rozmarynowy działa przy leczeniu niestrawności. Często jest też wykorzystywany w aromaterapii - do masażu, inhalacji, kąpieli. Jest to też jeden z olejków pomocnych w pielęgnacji włosów. Nie należy pić takiego olejku.

Olejek może jednak wywołać reakcję alergiczną. Unikać powinny go kobiety w ciąży i karmiące piersią. Przed rozpoczęciem stosowania warto jest skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie dawkowanie. 

Olejek rozmarynowy - jak zrobić? W domowych warunkach przygotować można macerat, który z powodzeniem nada się do masażu czy pielęgnacji włosów lub skóry. Aby go przygotować, potrzebujesz szklanki igieł i łodyg rozmarynu oraz dwóch szklanek oleju słonecznikowego. Rozmaryn umieszcza się w oleju i całość podgrzewa się na wolnym ogniu przez pięć-sześć godzin. Po wystygnięciu należy przelać go do ciemnej butelki. Pamiętaj, żeby butelkę chronić przed światłem.

RozmarynShutterstock

Rozmaryn - do czego pasuje?

Rozmaryn jako przyprawa świetnie komponuje się z mięsami - drobiem, baraniną czy wieprzowiną. Możesz też dodać do go łososia czy tuńczyka. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie rozmarynu do dań z warzyw - na przykład grillowanych warzyw - cukinii, papryki, ziemniaków.

Do czego tymianek i rozmaryn? Rozmaryn i tymianek bardzo dobrze się uzupełniają. Można wykorzystywać je do potraw mięsnych, rybnych czy warzywnych. Oba te zioła są też składnikami mieszanki nazywanej ziołami prowansalskimi. 

Świeży rozmaryn - jak używać?

Aby skorzystać z dobrodziejstw świeżego rozmarynu, wystarczy odciąć gałązki z krzaka. Następnie po prostu dodaje się ją do dania w całości. Warto na przykład dodać ją do pieczonych warzyw (zwłaszcza ziemniaków) lub mięs. Jeśli obetniesz zbyt dużo gałązek i nie wykorzystasz ich od razu, możesz przechować je w lodówce. Warto jednak owinąć je w delikatnie zmoczony ręcznik papierowy, żeby nie zwiędły.

Jak suszyć rozmaryn?

Suszenie ziół może odbywać się na różne sposoby. Możesz związać gałązki rozmarynu w kępki i powiesić je pod sufitem. Żeby się nie sypały podczas suszenia, włóż je w papierowe torebki z wyciętymi dziurami. Drugą, szybszą metodą jest suszenie rozmarynu w piekarniku. Igiełki ułóż na blasze i ustaw jak najniższą temperaturę. Po kilku godzinach - od dwóch do czterech - igiełki staną się kruche, a suszenie będzie zakończone. Pamiętaj, aby zostawić lekko uchylone drzwiczki. Dzięki temu wilgoć znajdzie drogę ucieczki.

Rozmaryn - gdzie kupić?

Suszony rozmaryn znajdziesz w sklepach spożywczych oraz internetowych. W poszukiwaniu krzaczków możesz udać się na bazar lub supermarketu. Jeżeli szukasz jednak sadzonek, najlepszym rozwiązaniem będą sklepy ogrodnicze.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wciąż ostrzega przed gwałtowną pogodą. W wielu regionach obowiązują alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, oblodzeniem oraz przymrozkami. Na wschodzie i południu Polski w ciągu nadchodzącej nocy spodziewane są opady śniegu.

Spadnie nawet 10 cm śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Spadnie nawet 10 cm śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się mroźnie w całym kraju. Miejscami termometry pokażą nawet -6 stopni Celsjusza. Niedziela 6.04 będzie chłodna. Odczuwalnie temperatura okaże się jednak jeszcze niższa za sprawą porywistego wiatru. Lokalnie pojawią się opady śniegu i śniegu z deszczem.

Prognoza na jutro - niedziela, 6.04. Nocą mróz w całym kraju

Prognoza na jutro - niedziela, 6.04. Nocą mróz w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobota przyniosła w części kraju niebezpieczną pogodę. Wiał silny wiatr, który łamał konary drzew. Strażacy otrzymali około 900 zgłoszeń. Silne porywy wpychały wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg, powodując zjawisko cofki. W porcie ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Silny wiatr w Polsce. Kilkaset interwencji, pogotowie przeciwpowodziowe

Silny wiatr w Polsce. Kilkaset interwencji, pogotowie przeciwpowodziowe

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zima wróciła do Polski za sprawą chłodnego frontu atmosferycznego, który w nocy z piątku na sobotę wdarł się nad nasz kraj. Jak wyjaśnił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, podążą za nim kolejne.

"20 stopni jest nie do powtórzenia w najbliższych tygodniach"

"20 stopni jest nie do powtórzenia w najbliższych tygodniach"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Mieszkańcy Trójmiasta zmagają się z załamaniem pogody. Zrobiło się zimno, pada, a wiatr wieje z prędkością do 80 km/h. Występują utrudnienia komunikacyjne.

Fatalna pogoda w Trójmieście. Przeprawa przy Moście Siennickim wstrzymana

Fatalna pogoda w Trójmieście. Przeprawa przy Moście Siennickim wstrzymana

Źródło:
TVN24

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP