Rozmaryn to jedna z popularniejszych przypraw używanych do mięs i warzyw. Jest on jednak wykorzystywany również w medycynie naturalnej. Odpowiadamy na pytania - jakie właściwości ma rozmaryn i w jaki sposób przygotować olejek rozmarynowy.
● Rozmaryn najlepiej rósł będzie na słonecznym stanowisku w ogrodzie. ● Gałązki świeżego rozmarynu to bardzo dobry dodatek do pieczonych warzyw i mięs. ● W domu możesz przygotować macerat z rozmarynu.
Co to jest rozmaryn?
Rozmaryn lekarski to zielony krzew, który naturalnie rośnie w krajach śródziemnomorskich, w Iranie, Ameryce Północnej i Meksyku. Na terenie Polski jest hodowany w ogrodach lub doniczkach.
Jak wygląda rozmaryn?
Osiąga wysokość od dwóch do trzech metrów. Ma czterokanciastą łodygę i skórzaste, ciemnozielone liście. Kiedy kwitnie, pojawiają się niebieskie lub różowe kwiaty. Czy rozmaryn jest wieloletni? Tak, rozmaryn jest rośliną wieloletnią. Jest też rośliną miododajną.
Rozmaryn - uprawa
Rozmaryn w doniczce lub w ogrodzie powinno ustawić się na dobrze nasłonecznionym stanowisku. Jest to roślina, która naturalnie rośnie nawet w pełnym słońcu. Trzeba jednak pamiętać, że w domu w doniczce rozmaryn nie przetrwa zbyt długo. Lepiej jest go więc uprawiać w ogrodzie lub na słonecznym balkonie.
Nie należy przesadzać z podlewaniem rozmarynu. Rozmaryn lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie. O tym, że roślina potrzebuje wody, świadczyć będą więdnące liście.
Rozmaryn najlepiej przycinać wiosną lub jesienią. Dzięki przycięciu roślina wypuści nowe pędy.
Najłatwiejsza metoda na rozmnożenie rozmarynu to ukorzenianie sadzonek. Wystarczy odciąć około 15-centymetrowe gałązki z kilkoma parami liści i umieścić je w ziemi.
Jak przezimować rozmaryn?
Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie rozmarynu w doniczce, aby móc go na zimę przenieść do pomieszczenia. Na polskim mrozie roślina ta może nie przetrwać. W chłodnych miesiącach rozmaryn podlewa się dość oszczędnie.
Rozmaryn - właściwości
Rozmaryn ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Działa między innymi przeciwutleniająco, przeciwzapalnie. Ma też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Napar przygotowany z liści tej rośliny ma działanie między innymi moczopędne, przeciwwrzodowe.
Olejek z rozmarynu
Z liści rozmarynu przygotowuje się ekstrakty lub olejek eteryczny. Są one wykorzystywane w lecznictwie. Olejek rozmarynowy to ciecz, która jest bezbarwna lub ma kolor lekko żółtawy. Kiedy jest dłużej przechowywany, brunatnieje. Ma silny ziołowo-drzewny zapach.
Olejek rozmarynowy - właściwości Rozmarynowy olejek eteryczny najczęściej stosowany jest przy schorzeniach reumatycznych, ponieważ ma działanie przeciwbólowe. Olejek rozmarynowy działa przy leczeniu niestrawności. Często jest też wykorzystywany w aromaterapii - do masażu, inhalacji, kąpieli. Jest to też jeden z olejków pomocnych w pielęgnacji włosów. Nie należy pić takiego olejku.
Olejek może jednak wywołać reakcję alergiczną. Unikać powinny go kobiety w ciąży i karmiące piersią. Przed rozpoczęciem stosowania warto jest skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie dawkowanie.
Olejek rozmarynowy - jak zrobić? W domowych warunkach przygotować można macerat, który z powodzeniem nada się do masażu czy pielęgnacji włosów lub skóry. Aby go przygotować, potrzebujesz szklanki igieł i łodyg rozmarynu oraz dwóch szklanek oleju słonecznikowego. Rozmaryn umieszcza się w oleju i całość podgrzewa się na wolnym ogniu przez pięć-sześć godzin. Po wystygnięciu należy przelać go do ciemnej butelki. Pamiętaj, żeby butelkę chronić przed światłem.
Rozmaryn - do czego pasuje?
Rozmaryn jako przyprawa świetnie komponuje się z mięsami - drobiem, baraniną czy wieprzowiną. Możesz też dodać do go łososia czy tuńczyka. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie rozmarynu do dań z warzyw - na przykład grillowanych warzyw - cukinii, papryki, ziemniaków.
Do czego tymianek i rozmaryn? Rozmaryn i tymianek bardzo dobrze się uzupełniają. Można wykorzystywać je do potraw mięsnych, rybnych czy warzywnych. Oba te zioła są też składnikami mieszanki nazywanej ziołami prowansalskimi.
Świeży rozmaryn - jak używać?
Aby skorzystać z dobrodziejstw świeżego rozmarynu, wystarczy odciąć gałązki z krzaka. Następnie po prostu dodaje się ją do dania w całości. Warto na przykład dodać ją do pieczonych warzyw (zwłaszcza ziemniaków) lub mięs. Jeśli obetniesz zbyt dużo gałązek i nie wykorzystasz ich od razu, możesz przechować je w lodówce. Warto jednak owinąć je w delikatnie zmoczony ręcznik papierowy, żeby nie zwiędły.
Jak suszyć rozmaryn?
Suszenie ziół może odbywać się na różne sposoby. Możesz związać gałązki rozmarynu w kępki i powiesić je pod sufitem. Żeby się nie sypały podczas suszenia, włóż je w papierowe torebki z wyciętymi dziurami. Drugą, szybszą metodą jest suszenie rozmarynu w piekarniku. Igiełki ułóż na blasze i ustaw jak najniższą temperaturę. Po kilku godzinach - od dwóch do czterech - igiełki staną się kruche, a suszenie będzie zakończone. Pamiętaj, aby zostawić lekko uchylone drzwiczki. Dzięki temu wilgoć znajdzie drogę ucieczki.
Rozmaryn - gdzie kupić?
Suszony rozmaryn znajdziesz w sklepach spożywczych oraz internetowych. W poszukiwaniu krzaczków możesz udać się na bazar lub supermarketu. Jeżeli szukasz jednak sadzonek, najlepszym rozwiązaniem będą sklepy ogrodnicze.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock