Rośliny owadożerne - kapturnica, muchołówka, rosiczka i dzbanecznik

Źródło:
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, „Rośliny owadożerne”, Polskie Towarzystwo Botaniczne
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock

Rośliny owadożerne to ciekawy pomysł na urozmaicenie domowej dżungli. Wybrać możesz spośród różnych gatunków. Pamiętaj jednak, że nie są to rośliny łatwe w uprawie.

● Rośliny owadożerne to mniej precyzyjna nazwa. Prawidłowo powinny być nazywane roślinami mięsożernymi. ● Do domu najczęściej wybierane są: kapturnice, muchołówki, rosiczki i dzbaneczniki. ● W Polsce występuje 14 gatunków roślin mięsożernych.

Roślina owadożerna - charakterystyka

Na świecie opisano około 700 roślin mięsożernych. Liczba ta jednak ciągle się zmienia, ponieważ odkrywane są nowe gatunki, a inne przez degradację naturalnych siedlisk znikają z powierzchni Ziemi. Kwiaty owadożerne rosną najczęściej na terenach podmokłych, torfowiskach, bagnach, lasach tropikalnych, w pobliżu górskich strumieni czy w stojących zbiornikach wodnych. Rosną tam, gdzie dostępność składników mineralnych, które potrzebne są do życia typowym roślinom, jest słaba.Dlaczego rośliny owadożerne zjadają owady? Dzieje się tak dlatego, że w trudnych warunkach musiały znaleźć inny sposób na przeżycie. Łapią więc drobne zwierzęta. Są to między innymi pajęczaki, owady, mięczaki czy drobne kręgowce (mała żaba, mysz czy ryjówka). Z tego też powodu prawidłową nazwą tych roślin jest określenie „mięsożerne”, a nie „owadożerne”.

Owadożerne rośliny w Polsce

Na terenie Polski występuje 14 gatunków roślin mięsożernych. Reprezentują one cztery rodzaje: Aldrovanda, Drosera,  Pinguicula, Utricularia. Na terenie Europy natomiast opisanych zostało 37 gatunków roślin mięsożernych. Najwięcej jest ich we Francji i w Hiszpanii.

Owadożerna roślina w domu

Rośliny mięsożerne można hodować w domu. Nie wolno ich jednak zrywać z naturalnego środowiska - wszystkie gatunki roślin mięsożernych występujące w Polsce są objęte całkowitą ochroną gatunkową. Wracając z egzotycznych krajów również nie możesz przywieźć roślin mięsożernych. Obowiązuje całkowity zakaz ich przywożenia.

Jeżeli zdecydujesz się na hodowlę w domu, pamiętaj, że są to wymagające rośliny. Trzeba bardzo uważać na przesuszenie i podlewanie odpowiednią wodą. 

Kapturnica

KapturnicaShutterstock

Liście tej rośliny przekształcają się w woreczki z blaszką (wyglądającą jak kaptur), która je przykrywa. W zależności od gatunku kapturnice przybierają różne kolory, które są atrakcyjne dla owadów. Atrakcyjna jest dla nich również słodka ciecz, która znajduje się przy górnej krawędzi. Co ciekawe, wabią się na nią również mrówki. Jeżeli taki owad zbliży się za bardzo do worka, to do niego wpada i nie jest w stanie się z niego wydostać.

Kapturnica w domu. Do podlewania rośliny najlepsza będzie woda destylowana lub deszczówka. Należy ją podlewać nie w sposób tradycyjny, a wlewać wodę do podstawki, aby mogła podsiąkać od spodu. Kapturnice lubią jasne, słoneczne stanowiska (nie lubią jednak ostrego słońca). Pamiętaj o utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza. 

Kwiat muchołówka

Muchołówka amerykańskaShutterstock

Jej liście (liście pułapkowe) podobnie jak w przypadku rosiczki układają się płasko na ziemi. Z liści wyrasta strzeliście pęd. Liście zakończone są podzieloną na dwie części blaszką, a jej brzeg uzbrojony jest w ostre zęby. W środku natomiast znajdują się cienkie włoski czuciowe. Kiedy ofiara dotknie jednego z tych włosków, obie połówki blaszki szybko się zamykają. Wtedy zaczyna się proces trawienia. który może trwać od około dwóch tygodni.

Muchołówka w domu. Lubi jasne, dobrze oświetlone miejsca. Podłoże powinno być stale wilgotne, podlewać należy miękką wodą - może być na przykład odstana woda. Muchołówka lubi też wilgotne powietrze, trzeba na to zwracać uwagę zimą, kiedy powietrze w mieszkaniu może być przesuszone.

Rosiczka

Rosiczka - uprawa i pielęgnacja. Jak o nią dbać?Shutterstock

Ta niewielka roślina o liściach, które ułożone są płasko na ziemi. Rośnie na torfiastych bagnach między innymi w Azji, Ameryce Północnej i Europie. Jej liście porośnięte są czerwonymi włoskami. Z włosków wydzielają kropelki przezroczystego lepkiego płynu, które błyszczą w słońcu. To właśnie one wabią owady. Kiedy owady usiądą na lepkim liściu, przyklejają się i umierają. Wtedy czułki rośliny zaczynają pochylać się w kierunku ofiary dopóki jej nie dotkną, a lepka ciecz zalewa ofiarę.

Rosiczka w domu. Lubi jasne i dość ciepłe miejsca. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza, a dobre miejsce to parapet w kuchni, gdzie najczęściej pojawiają się różne owady. Rosiczkę należy postawić na podstawce, do której wlane będzie około dwóch-trzech centymetrów wody. Roślina ta lubi wilgoć. Trzeba też zwracać uwagę na używaną wodę - najlepiej, żeby była odstana lub destylowana.

Dzbanecznik

Rośliny te mają liście o bardzo ciekawej budowie. Na końcu rozszerza się on i przyjmuje kształt dzbanuszka, który przykryty jest wieczkiem. To stąd właśnie taka, a nie inna nazwa rośliny. Dzbanuszki mogą mieć różną wielkość - od malutkich po naprawdę olbrzymie. Przyjmują one również intensywne kolory - zwykle żółte, które u wylotu zmieniają się w różowawy, liliowy, brunatny.

Takie kolory przyciągają owady, które znajdują u wylotu dzbanuszków słodką ciecz. Przy okazji wpadają do dzbanuszka-pułapki i tam umierają.

Dzbanecznik w domu. Rośliny te lubią jasne miejsca, ale światło powinno być rozproszone. Co ciekawe, trzeba pamiętać o dolewaniu wody do dzbanuszków, aby były pełne w jednej czwartej. Woda, której używasz do tego celu, powinna być czysta - może być woda destylowana. Warto zadbać o wysoką wilgotność powietrza, podlewanie powinno być umiarkowane.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, „Rośliny owadożerne”, Polskie Towarzystwo Botaniczne

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed ulewnym deszczem. W kolejnych dniach prognozowane są przymrozki. Ostrzeżenia przed nimi mogą objąć cały kraj.

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Alerty IMGW przed ulewami. Później przymrozki obejmą całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 5.03. W nocy pojawią się opady deszczu, a miejscami także deszczu ze śniegiem i śniegu. W dzień również ma padać. Termometry wskażą od 4 do 12 stopni.

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Pogoda na jutro - wtorek, 5.03. W części kraju spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach w części kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami temperatura maksymalna nie przekroczy 3 stopni Celsjusza.

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend na jednej z najdłuższych autostrad w stanie Ohio pojawili się nietypowi uczestnicy ruchu drogowego.

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Źródło:
Reuters

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żarłacz biały został wyrzucony na brzeg we wschodniej Australii. Przed wypłynięciem na ląd zwierzę od pewnego czasu krążyło w pobliżu brzegu, widocznie cierpiąc. Jak podejrzewają eksperci, rekin mógł się czymś zatruć lub być chory.

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Źródło:
ABC News, The Guardian

Para supermasywnych czarnych dziur o rekordowej masie została zmierzona przez naukowców. Obiekty te znajdują się bardzo blisko siebie, ale do połączenia się w jedność dzielą je miliardy lat świetlnych. Badania sugerują, że może to wynikać właśnie z ich niezwykłej masy.

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

Źródło:
NOIR Lab

Biegacze opanowały stan Utah. Po zimowej burzy, której towarzyszyły silne podmuchy wiatru, ulice dwóch miast wypełniły się roślinami jak z westernu, a miejscami uformowały się trzymetrowe góry charakterystycznych, kulistych kwiatostanów. W usuwaniu roślin pomóc musiały lokalne władze.

"Armagedon biegaczy" na ulicach

"Armagedon biegaczy" na ulicach

Źródło:
Reuters, The Guardian, KMYU

Wulkan La Cumbre wybuchł na wyspach Galapagos w Ekwadorze. W nocy z soboty na niedzielę zaczął on wyrzucać z siebie strumienie żarzącej się lawy. Jak przekazały władze, to największa erupcja z tego stożka, jaką udało się do tej pory zarejestrować.

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedziły północną Argentynę. W mieście Corrientes nad rzeką Paraną w ciągu zaledwie kilku godzin spadło 300 litrów wody na metr kwadratowy, co spowodowało poważne podtopienia. Jak przekazały władze, była to katastrofa o niespotykanej skali.

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Źródło:
Reuters, Meteored.com.ar

Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Polską. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zjawiska wystąpiły w północnej części kraju. Zdjęcia i nagrania zorzy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śnieg pokrył w sobotę rano niektóre obszary zachodniej Anglii. Warunki do podróżowania były trudne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie zimowych opadów w Bristolu.

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

Źródło:
BBC, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl