Rośliny owadożerne - kapturnica, muchołówka, rosiczka i dzbanecznik

Źródło:
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, „Rośliny owadożerne”, Polskie Towarzystwo Botaniczne
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock

Rośliny owadożerne to ciekawy pomysł na urozmaicenie domowej dżungli. Wybrać możesz spośród różnych gatunków. Pamiętaj jednak, że nie są to rośliny łatwe w uprawie.

● Rośliny owadożerne to mniej precyzyjna nazwa. Prawidłowo powinny być nazywane roślinami mięsożernymi. ● Do domu najczęściej wybierane są: kapturnice, muchołówki, rosiczki i dzbaneczniki. ● W Polsce występuje 14 gatunków roślin mięsożernych.

Roślina owadożerna - charakterystyka

Na świecie opisano około 700 roślin mięsożernych. Liczba ta jednak ciągle się zmienia, ponieważ odkrywane są nowe gatunki, a inne przez degradację naturalnych siedlisk znikają z powierzchni Ziemi. Kwiaty owadożerne rosną najczęściej na terenach podmokłych, torfowiskach, bagnach, lasach tropikalnych, w pobliżu górskich strumieni czy w stojących zbiornikach wodnych. Rosną tam, gdzie dostępność składników mineralnych, które potrzebne są do życia typowym roślinom, jest słaba.Dlaczego rośliny owadożerne zjadają owady? Dzieje się tak dlatego, że w trudnych warunkach musiały znaleźć inny sposób na przeżycie. Łapią więc drobne zwierzęta. Są to między innymi pajęczaki, owady, mięczaki czy drobne kręgowce (mała żaba, mysz czy ryjówka). Z tego też powodu prawidłową nazwą tych roślin jest określenie „mięsożerne”, a nie „owadożerne”.

Owadożerne rośliny w Polsce

Na terenie Polski występuje 14 gatunków roślin mięsożernych. Reprezentują one cztery rodzaje: Aldrovanda, Drosera,  Pinguicula, Utricularia. Na terenie Europy natomiast opisanych zostało 37 gatunków roślin mięsożernych. Najwięcej jest ich we Francji i w Hiszpanii.

Owadożerna roślina w domu

Rośliny mięsożerne można hodować w domu. Nie wolno ich jednak zrywać z naturalnego środowiska - wszystkie gatunki roślin mięsożernych występujące w Polsce są objęte całkowitą ochroną gatunkową. Wracając z egzotycznych krajów również nie możesz przywieźć roślin mięsożernych. Obowiązuje całkowity zakaz ich przywożenia.

Jeżeli zdecydujesz się na hodowlę w domu, pamiętaj, że są to wymagające rośliny. Trzeba bardzo uważać na przesuszenie i podlewanie odpowiednią wodą. 

Kapturnica

KapturnicaShutterstock

Liście tej rośliny przekształcają się w woreczki z blaszką (wyglądającą jak kaptur), która je przykrywa. W zależności od gatunku kapturnice przybierają różne kolory, które są atrakcyjne dla owadów. Atrakcyjna jest dla nich również słodka ciecz, która znajduje się przy górnej krawędzi. Co ciekawe, wabią się na nią również mrówki. Jeżeli taki owad zbliży się za bardzo do worka, to do niego wpada i nie jest w stanie się z niego wydostać.

Kapturnica w domu. Do podlewania rośliny najlepsza będzie woda destylowana lub deszczówka. Należy ją podlewać nie w sposób tradycyjny, a wlewać wodę do podstawki, aby mogła podsiąkać od spodu. Kapturnice lubią jasne, słoneczne stanowiska (nie lubią jednak ostrego słońca). Pamiętaj o utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza. 

Kwiat muchołówka

Muchołówka amerykańskaShutterstock

Jej liście (liście pułapkowe) podobnie jak w przypadku rosiczki układają się płasko na ziemi. Z liści wyrasta strzeliście pęd. Liście zakończone są podzieloną na dwie części blaszką, a jej brzeg uzbrojony jest w ostre zęby. W środku natomiast znajdują się cienkie włoski czuciowe. Kiedy ofiara dotknie jednego z tych włosków, obie połówki blaszki szybko się zamykają. Wtedy zaczyna się proces trawienia. który może trwać od około dwóch tygodni.

Muchołówka w domu. Lubi jasne, dobrze oświetlone miejsca. Podłoże powinno być stale wilgotne, podlewać należy miękką wodą - może być na przykład odstana woda. Muchołówka lubi też wilgotne powietrze, trzeba na to zwracać uwagę zimą, kiedy powietrze w mieszkaniu może być przesuszone.

Rosiczka

Rosiczka - uprawa i pielęgnacja. Jak o nią dbać?Shutterstock

Ta niewielka roślina o liściach, które ułożone są płasko na ziemi. Rośnie na torfiastych bagnach między innymi w Azji, Ameryce Północnej i Europie. Jej liście porośnięte są czerwonymi włoskami. Z włosków wydzielają kropelki przezroczystego lepkiego płynu, które błyszczą w słońcu. To właśnie one wabią owady. Kiedy owady usiądą na lepkim liściu, przyklejają się i umierają. Wtedy czułki rośliny zaczynają pochylać się w kierunku ofiary dopóki jej nie dotkną, a lepka ciecz zalewa ofiarę.

Rosiczka w domu. Lubi jasne i dość ciepłe miejsca. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza, a dobre miejsce to parapet w kuchni, gdzie najczęściej pojawiają się różne owady. Rosiczkę należy postawić na podstawce, do której wlane będzie około dwóch-trzech centymetrów wody. Roślina ta lubi wilgoć. Trzeba też zwracać uwagę na używaną wodę - najlepiej, żeby była odstana lub destylowana.

Dzbanecznik

Rośliny te mają liście o bardzo ciekawej budowie. Na końcu rozszerza się on i przyjmuje kształt dzbanuszka, który przykryty jest wieczkiem. To stąd właśnie taka, a nie inna nazwa rośliny. Dzbanuszki mogą mieć różną wielkość - od malutkich po naprawdę olbrzymie. Przyjmują one również intensywne kolory - zwykle żółte, które u wylotu zmieniają się w różowawy, liliowy, brunatny.

Takie kolory przyciągają owady, które znajdują u wylotu dzbanuszków słodką ciecz. Przy okazji wpadają do dzbanuszka-pułapki i tam umierają.

Dzbanecznik w domu. Rośliny te lubią jasne miejsca, ale światło powinno być rozproszone. Co ciekawe, trzeba pamiętać o dolewaniu wody do dzbanuszków, aby były pełne w jednej czwartej. Woda, której używasz do tego celu, powinna być czysta - może być woda destylowana. Warto zadbać o wysoką wilgotność powietrza, podlewanie powinno być umiarkowane.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, „Rośliny owadożerne”, Polskie Towarzystwo Botaniczne

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami trudny czas w pogodzie. W weekend zawita do nas prawdziwa zima. Temperatura mocno spadnie, a z nieba będzie padać śnieg z deszczem i śnieg. Opady mogą być intensywne, niewykluczone są burze.

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych. Kolejne dni przyniosą nam powrót zimowej aury, między innymi opadów śniegu. We znaki da nam się również silny wiatr, a miejscami przy gruncie wystąpią przymrozki.

Tu może spaść najwięcej śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Tu może spaść najwięcej śniegu. IMGW planuje wydać ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Pogoda na dziś. Czwartek, 3.04 zapowiada się słonecznie i pogodnie w niemal całym kraju. Termometry wskażą maksymalnie do 18-19 stopni Celsjusza. W górach może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - czwartek, 3.04. Czeka nas ciepły i słoneczny dzień

Pogoda na dziś - czwartek, 3.04. Czeka nas ciepły i słoneczny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today