Rośliny owadożerne - kapturnica, muchołówka, rosiczka i dzbanecznik

Źródło:
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, „Rośliny owadożerne”, Polskie Towarzystwo Botaniczne
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock

Rośliny owadożerne to ciekawy pomysł na urozmaicenie domowej dżungli. Wybrać możesz spośród różnych gatunków. Pamiętaj jednak, że nie są to rośliny łatwe w uprawie.

● Rośliny owadożerne to mniej precyzyjna nazwa. Prawidłowo powinny być nazywane roślinami mięsożernymi. ● Do domu najczęściej wybierane są: kapturnice, muchołówki, rosiczki i dzbaneczniki. ● W Polsce występuje 14 gatunków roślin mięsożernych.

Roślina owadożerna - charakterystyka

Na świecie opisano około 700 roślin mięsożernych. Liczba ta jednak ciągle się zmienia, ponieważ odkrywane są nowe gatunki, a inne przez degradację naturalnych siedlisk znikają z powierzchni Ziemi. Kwiaty owadożerne rosną najczęściej na terenach podmokłych, torfowiskach, bagnach, lasach tropikalnych, w pobliżu górskich strumieni czy w stojących zbiornikach wodnych. Rosną tam, gdzie dostępność składników mineralnych, które potrzebne są do życia typowym roślinom, jest słaba.Dlaczego rośliny owadożerne zjadają owady? Dzieje się tak dlatego, że w trudnych warunkach musiały znaleźć inny sposób na przeżycie. Łapią więc drobne zwierzęta. Są to między innymi pajęczaki, owady, mięczaki czy drobne kręgowce (mała żaba, mysz czy ryjówka). Z tego też powodu prawidłową nazwą tych roślin jest określenie „mięsożerne”, a nie „owadożerne”.

Owadożerne rośliny w Polsce

Na terenie Polski występuje 14 gatunków roślin mięsożernych. Reprezentują one cztery rodzaje: Aldrovanda, Drosera,  Pinguicula, Utricularia. Na terenie Europy natomiast opisanych zostało 37 gatunków roślin mięsożernych. Najwięcej jest ich we Francji i w Hiszpanii.

Owadożerna roślina w domu

Rośliny mięsożerne można hodować w domu. Nie wolno ich jednak zrywać z naturalnego środowiska - wszystkie gatunki roślin mięsożernych występujące w Polsce są objęte całkowitą ochroną gatunkową. Wracając z egzotycznych krajów również nie możesz przywieźć roślin mięsożernych. Obowiązuje całkowity zakaz ich przywożenia.

Jeżeli zdecydujesz się na hodowlę w domu, pamiętaj, że są to wymagające rośliny. Trzeba bardzo uważać na przesuszenie i podlewanie odpowiednią wodą. 

Kapturnica

KapturnicaShutterstock

Liście tej rośliny przekształcają się w woreczki z blaszką (wyglądającą jak kaptur), która je przykrywa. W zależności od gatunku kapturnice przybierają różne kolory, które są atrakcyjne dla owadów. Atrakcyjna jest dla nich również słodka ciecz, która znajduje się przy górnej krawędzi. Co ciekawe, wabią się na nią również mrówki. Jeżeli taki owad zbliży się za bardzo do worka, to do niego wpada i nie jest w stanie się z niego wydostać.

Kapturnica w domu. Do podlewania rośliny najlepsza będzie woda destylowana lub deszczówka. Należy ją podlewać nie w sposób tradycyjny, a wlewać wodę do podstawki, aby mogła podsiąkać od spodu. Kapturnice lubią jasne, słoneczne stanowiska (nie lubią jednak ostrego słońca). Pamiętaj o utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza. 

Kwiat muchołówka

Muchołówka amerykańskaShutterstock

Jej liście (liście pułapkowe) podobnie jak w przypadku rosiczki układają się płasko na ziemi. Z liści wyrasta strzeliście pęd. Liście zakończone są podzieloną na dwie części blaszką, a jej brzeg uzbrojony jest w ostre zęby. W środku natomiast znajdują się cienkie włoski czuciowe. Kiedy ofiara dotknie jednego z tych włosków, obie połówki blaszki szybko się zamykają. Wtedy zaczyna się proces trawienia. który może trwać od około dwóch tygodni.

Muchołówka w domu. Lubi jasne, dobrze oświetlone miejsca. Podłoże powinno być stale wilgotne, podlewać należy miękką wodą - może być na przykład odstana woda. Muchołówka lubi też wilgotne powietrze, trzeba na to zwracać uwagę zimą, kiedy powietrze w mieszkaniu może być przesuszone.

Rosiczka

Rosiczka - uprawa i pielęgnacja. Jak o nią dbać?Shutterstock

Ta niewielka roślina o liściach, które ułożone są płasko na ziemi. Rośnie na torfiastych bagnach między innymi w Azji, Ameryce Północnej i Europie. Jej liście porośnięte są czerwonymi włoskami. Z włosków wydzielają kropelki przezroczystego lepkiego płynu, które błyszczą w słońcu. To właśnie one wabią owady. Kiedy owady usiądą na lepkim liściu, przyklejają się i umierają. Wtedy czułki rośliny zaczynają pochylać się w kierunku ofiary dopóki jej nie dotkną, a lepka ciecz zalewa ofiarę.

Rosiczka w domu. Lubi jasne i dość ciepłe miejsca. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza, a dobre miejsce to parapet w kuchni, gdzie najczęściej pojawiają się różne owady. Rosiczkę należy postawić na podstawce, do której wlane będzie około dwóch-trzech centymetrów wody. Roślina ta lubi wilgoć. Trzeba też zwracać uwagę na używaną wodę - najlepiej, żeby była odstana lub destylowana.

Dzbanecznik

Rośliny te mają liście o bardzo ciekawej budowie. Na końcu rozszerza się on i przyjmuje kształt dzbanuszka, który przykryty jest wieczkiem. To stąd właśnie taka, a nie inna nazwa rośliny. Dzbanuszki mogą mieć różną wielkość - od malutkich po naprawdę olbrzymie. Przyjmują one również intensywne kolory - zwykle żółte, które u wylotu zmieniają się w różowawy, liliowy, brunatny.

Takie kolory przyciągają owady, które znajdują u wylotu dzbanuszków słodką ciecz. Przy okazji wpadają do dzbanuszka-pułapki i tam umierają.

Dzbanecznik w domu. Rośliny te lubią jasne miejsca, ale światło powinno być rozproszone. Co ciekawe, trzeba pamiętać o dolewaniu wody do dzbanuszków, aby były pełne w jednej czwartej. Woda, której używasz do tego celu, powinna być czysta - może być woda destylowana. Warto zadbać o wysoką wilgotność powietrza, podlewanie powinno być umiarkowane.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, „Rośliny owadożerne”, Polskie Towarzystwo Botaniczne

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek w wielu regionach będzie upalnie, a w części kraju spodziewane są burze z ulewnym deszczem. Czego dokładnie możemy się spodziewać w pogodzie i gdzie zjawiska okażą się najgroźniejsze? Prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski opowiadał o tym na antenie TVN24.

Burze, a z nimi ulewy. Tutaj dziś trzeba szczególnie uważać

Burze, a z nimi ulewy. Tutaj dziś trzeba szczególnie uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek będzie gorąco i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed wyładowaniami atmosferycznymi, którym towarzyszyć mają intensywne opady deszczu. W części kraju zrobi się upalnie. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Nie tylko skwar. Są kolejne ostrzeżenia

Nie tylko skwar. Są kolejne ostrzeżenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Pogoda na dziś. W poniedziałek 21.07 termometry pokażą miejscami nawet 32 stopnie. W części kraju prognozowane są intensywne opady deszczu i burze z gradem.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 21.07. Burze z gradem i do 32 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 21.07. Burze z gradem i do 32 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com