Rośliny owadożerne - kapturnica, muchołówka, rosiczka i dzbanecznik

Źródło:
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, „Rośliny owadożerne”, Polskie Towarzystwo Botaniczne
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock

Rośliny owadożerne to ciekawy pomysł na urozmaicenie domowej dżungli. Wybrać możesz spośród różnych gatunków. Pamiętaj jednak, że nie są to rośliny łatwe w uprawie.

● Rośliny owadożerne to mniej precyzyjna nazwa. Prawidłowo powinny być nazywane roślinami mięsożernymi. ● Do domu najczęściej wybierane są: kapturnice, muchołówki, rosiczki i dzbaneczniki. ● W Polsce występuje 14 gatunków roślin mięsożernych.

Roślina owadożerna - charakterystyka

Na świecie opisano około 700 roślin mięsożernych. Liczba ta jednak ciągle się zmienia, ponieważ odkrywane są nowe gatunki, a inne przez degradację naturalnych siedlisk znikają z powierzchni Ziemi. Kwiaty owadożerne rosną najczęściej na terenach podmokłych, torfowiskach, bagnach, lasach tropikalnych, w pobliżu górskich strumieni czy w stojących zbiornikach wodnych. Rosną tam, gdzie dostępność składników mineralnych, które potrzebne są do życia typowym roślinom, jest słaba.Dlaczego rośliny owadożerne zjadają owady? Dzieje się tak dlatego, że w trudnych warunkach musiały znaleźć inny sposób na przeżycie. Łapią więc drobne zwierzęta. Są to między innymi pajęczaki, owady, mięczaki czy drobne kręgowce (mała żaba, mysz czy ryjówka). Z tego też powodu prawidłową nazwą tych roślin jest określenie „mięsożerne”, a nie „owadożerne”.

Owadożerne rośliny w Polsce

Na terenie Polski występuje 14 gatunków roślin mięsożernych. Reprezentują one cztery rodzaje: Aldrovanda, Drosera,  Pinguicula, Utricularia. Na terenie Europy natomiast opisanych zostało 37 gatunków roślin mięsożernych. Najwięcej jest ich we Francji i w Hiszpanii.

Owadożerna roślina w domu

Rośliny mięsożerne można hodować w domu. Nie wolno ich jednak zrywać z naturalnego środowiska - wszystkie gatunki roślin mięsożernych występujące w Polsce są objęte całkowitą ochroną gatunkową. Wracając z egzotycznych krajów również nie możesz przywieźć roślin mięsożernych. Obowiązuje całkowity zakaz ich przywożenia.

Jeżeli zdecydujesz się na hodowlę w domu, pamiętaj, że są to wymagające rośliny. Trzeba bardzo uważać na przesuszenie i podlewanie odpowiednią wodą. 

Kapturnica

KapturnicaShutterstock

Liście tej rośliny przekształcają się w woreczki z blaszką (wyglądającą jak kaptur), która je przykrywa. W zależności od gatunku kapturnice przybierają różne kolory, które są atrakcyjne dla owadów. Atrakcyjna jest dla nich również słodka ciecz, która znajduje się przy górnej krawędzi. Co ciekawe, wabią się na nią również mrówki. Jeżeli taki owad zbliży się za bardzo do worka, to do niego wpada i nie jest w stanie się z niego wydostać.

Kapturnica w domu. Do podlewania rośliny najlepsza będzie woda destylowana lub deszczówka. Należy ją podlewać nie w sposób tradycyjny, a wlewać wodę do podstawki, aby mogła podsiąkać od spodu. Kapturnice lubią jasne, słoneczne stanowiska (nie lubią jednak ostrego słońca). Pamiętaj o utrzymaniu wysokiej wilgotności powietrza. 

Kwiat muchołówka

Muchołówka amerykańskaShutterstock

Jej liście (liście pułapkowe) podobnie jak w przypadku rosiczki układają się płasko na ziemi. Z liści wyrasta strzeliście pęd. Liście zakończone są podzieloną na dwie części blaszką, a jej brzeg uzbrojony jest w ostre zęby. W środku natomiast znajdują się cienkie włoski czuciowe. Kiedy ofiara dotknie jednego z tych włosków, obie połówki blaszki szybko się zamykają. Wtedy zaczyna się proces trawienia. który może trwać od około dwóch tygodni.

Muchołówka w domu. Lubi jasne, dobrze oświetlone miejsca. Podłoże powinno być stale wilgotne, podlewać należy miękką wodą - może być na przykład odstana woda. Muchołówka lubi też wilgotne powietrze, trzeba na to zwracać uwagę zimą, kiedy powietrze w mieszkaniu może być przesuszone.

Rosiczka

Rosiczka - uprawa i pielęgnacja. Jak o nią dbać?Shutterstock

Ta niewielka roślina o liściach, które ułożone są płasko na ziemi. Rośnie na torfiastych bagnach między innymi w Azji, Ameryce Północnej i Europie. Jej liście porośnięte są czerwonymi włoskami. Z włosków wydzielają kropelki przezroczystego lepkiego płynu, które błyszczą w słońcu. To właśnie one wabią owady. Kiedy owady usiądą na lepkim liściu, przyklejają się i umierają. Wtedy czułki rośliny zaczynają pochylać się w kierunku ofiary dopóki jej nie dotkną, a lepka ciecz zalewa ofiarę.

Rosiczka w domu. Lubi jasne i dość ciepłe miejsca. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza, a dobre miejsce to parapet w kuchni, gdzie najczęściej pojawiają się różne owady. Rosiczkę należy postawić na podstawce, do której wlane będzie około dwóch-trzech centymetrów wody. Roślina ta lubi wilgoć. Trzeba też zwracać uwagę na używaną wodę - najlepiej, żeby była odstana lub destylowana.

Dzbanecznik

Rośliny te mają liście o bardzo ciekawej budowie. Na końcu rozszerza się on i przyjmuje kształt dzbanuszka, który przykryty jest wieczkiem. To stąd właśnie taka, a nie inna nazwa rośliny. Dzbanuszki mogą mieć różną wielkość - od malutkich po naprawdę olbrzymie. Przyjmują one również intensywne kolory - zwykle żółte, które u wylotu zmieniają się w różowawy, liliowy, brunatny.

Takie kolory przyciągają owady, które znajdują u wylotu dzbanuszków słodką ciecz. Przy okazji wpadają do dzbanuszka-pułapki i tam umierają.

Dzbanecznik w domu. Rośliny te lubią jasne miejsca, ale światło powinno być rozproszone. Co ciekawe, trzeba pamiętać o dolewaniu wody do dzbanuszków, aby były pełne w jednej czwartej. Woda, której używasz do tego celu, powinna być czysta - może być woda destylowana. Warto zadbać o wysoką wilgotność powietrza, podlewanie powinno być umiarkowane.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, „Rośliny owadożerne”, Polskie Towarzystwo Botaniczne

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami słoneczny, ale chłodny weekend. Temperatura maksymalna sięgnie miejscami zaledwie 10 stopni Celsjusza. - To nie będzie pogoda na letnie ubrania - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Czeka nas pogoda "fajnie wyglądająca przez okno"

Czeka nas pogoda "fajnie wyglądająca przez okno"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobotni poranek przyniósł w Polsce spore ochłodzenie - w wielu miastach na termometrach pojawiły się wartości "na minusie", a w dzień zobaczymy na nich nie więcej niż 15 stopni. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski opowiadał w TVN24, skąd wziął się ten napływ zimnego powietrza i jak długo potrwa.

Arktyczne powietrze nad Polską. Ciepło "musi poczekać na swoją kolej"

Arktyczne powietrze nad Polską. Ciepło "musi poczekać na swoją kolej"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W północnej i centralnej Polsce utrzymuje się ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Alarmy IMGW dla dziewięciu województw

Alarmy IMGW dla dziewięciu województw

Źródło:
IMGW

Miłośnicy astronomii będą mieli okazję w czasie najbliższych nocy zobaczyć na niebie Drogę Mleczną. Jak przekazał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", warunki będą naprawdę sprzyjające.

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 26.04 upłynie w całym kraju pod znakiem słonecznej aury. Termometry pokażą maksymalnie od 10 do 15 stopni.

Pogoda na dziś - sobota 26.04. Słoneczna aura będzie miała swoją cenę

Pogoda na dziś - sobota 26.04. Słoneczna aura będzie miała swoją cenę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

W świetle najnowszych wyliczeń amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS wyraźnie widać, że początek majówki będzie przyjemny, choć umiarkowanie ciepły. Potem w pogodzie ma zadziać się więcej.

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Źródło:
TVN24+

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Od soboty turyści ponownie będą mogli zwiedzać Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Każdego roku to miejsce jest zamykane na okres zimowy, który przypada na okres od 1 listopada od 25 kwietnia. W tym czasie służy jako schronienie dla zimujących nietoperzy.

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Źródło:
PAP, TPN

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl