Dzbanecznik może być wspaniałą ozdobą domu, trzeba jednak pamiętać, aby zapewnić mu odpowiednie warunki. Jeżeli będzie dobrze pielęgnowany odwdzięczy się pięknym dzbanuszkiem i wyłapanymi muchami. Podpowiadamy, jak dbać o tę mięsożerną roślinę.
● Dzbaneczniki w zależności od gatunku mogą mieć różne kolory, kształty i rozmiary. ● Roślina ta lubi zraszanie, warto o tym pamiętać. ● Dzbaneczniki ciekawie prezentują się w donicy podwieszonej do sufitu.
Co to jest dzbanecznik?
Dzbanecznik (Nepenthes) to roślina mięsożerna, która naturalnie rośnie w południowo-wschodniej Azji, ale również na Madagaskarze. Mają one niezwykle ciekawe liście, które przechodzą w cienką nić, a następnie rozszerzają się i przybierają postać dzbanuszka. Temu właśnie roślina zawdzięcza swoją nazwę. Dzbanuszek przykryty jest blaszką, która jest wieczkiem. Co ciekawe, w zależności od gatunku dzbanuszki przybierają przeróżne kształty, rozmiary i kolory.
Kwiat dzbanecznik - jak poluje dzbanecznik?
Rośliny te często mają jaskrawe kolory, czym wabią owady. Te mając nadzieję, że spiją pyszny nektar, dolatują do wylotu dzbaneczka, który pokryty jest słodką cieczą. W tym momencie najczęściej wpadają do wnętrza rośliny i giną. Te, które przeżyją, próbują się wydostać. Jednak nie udaje się to, ponieważ ścianki są gładkie i śliskie. Gdyby jednak jakiś owad dotarł do wylotu dzbanuszka, tam spotyka go kolejna pułapka - krawędź dzbanuszka składa się z ostrych zębów, które uniemożliwiają wyjście. Ofiara zostaje więc we wnętrzu i powoli jest rozkładana w cieczy.
Różne przykłady dzbaneczników
Można wyróżnić następujące rodzaje dzbaneczników:
Dzbanecznik skrzydlaty ma dzbanuszki w kolorze zielono-czerwonym.
Nepenthes ventrata polecany jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dzbanecznikami. Ma dzbanuszki, które osiągają długość nawet 20 centymetrów.
Dzbanecznik radży ma bardzo duże dzbanuszki, można je wręcz nazwać dzbankami, ponieważ osiągają długość nawet 40 centymetrów.
Dzbanecznik owłosiony ma grube i mięsiste liści, a na dzbankach zobaczyć można drobne włoski.
Dzbanecznik bloody mary ma piękne, krwistoczerwone dzbanuszki, którym zawdzięcza swoją nazwę.
Dzbanecznik beczułkowaty to ciekawy przykład, ponieważ żywi się nie tylko owadami, ale w znacznej mierze również rozkładającymi się roślinami.
Dzbanecznik gaya ma bardzo ciekawe, nakrapiane czerwono-pomarańczowymi plamami na żółtym tle dzbanuszki.
Dzbanecznik miranda ma bladozielone dzbanuszki z czerwono-brązowymi plamami.
Dzbanecznik - uprawa
Najważniejsze jest, aby dzbanecznik w domu miał zapewniony dostęp do dużej ilości światła. Nie oznacza to jednak, że powinien w upalny dzień być wystawiony na działanie bezpośrednich promieni słonecznych. Podlewanie dzbaneczników jest prostsze niż innych roślin mięsożernych, można je podlewać od góry. Rośliny te lubią też delikatne zraszanie. Podłoże powinno być wciąż lekko wilgotne. Pamiętaj jednak, żeby do podlewania używać wody destylowanej.
Jaka ziemia dla dzbanecznika? Najczęściej polecana jest mieszanka torfu z piaskiem kwarcowym lub perlitem. Jest to jednak uzależnione od gatunku. Warto więc sprawdzić, jakie wymagania ma gatunek, który się posiada.
Rozmnażanie dzbaneczników można przeprowadzić między innymi z sadzonek pędowych. Takie sadzonki ukorzeniać można na przykład w torfie. Podłoże powinno być cały czas wilgotne, a całość wstawiona do terrarium lub torebki strunowej. Ukorzenianie trwa nawet do kilku miesięcy.
Dzbanecznik - gdzie kupić?
Rośliny mięsożerne najlepiej jest kupować w sklepach, które się w nich specjalizują. Dostępne są nasiona do samodzielnej uprawy lub całe rośliny. Ich cena zależna jest od gatunku i rozmiaru. Mogą kosztować od około 30 zł do 100-120 zł.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock