TVN Meteo | Ciekawostki

Muchołówka – co to za roślina i jak o nią dbać?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//az
Źródło:
swiat-owadozernych.pl
Oleica krówka to chrząszcz, który wydziela śmiertelną wydzielinę (fot.: Shutterstock, wideo bez dźwięku)
Oleica krówka to chrząszcz, który wydziela śmiertelną wydzielinę (fot.: Shutterstock, wideo bez dźwięku)Shutterstock
wideo 2/3
ShutterstockOleica krówka to chrząszcz, który wydziela śmiertelną wydzielinę (fot.: Shutterstock, wideo bez dźwięku)

Muchołówka należy do roślin mięsożernych, którymi wiele osób się fascynuje. Nie są to jednak rośliny łatwe w uprawie. Podpowiadamy, co zrobić, żeby muchołówka rosła jak najdłużej.

Po złapaniu ofiary pułapka muchołówki zamknięta jest około jeden lub dwa tygodnie.Naturalnym środowiskiem muchołówki są Stany Zjednoczone, a dokładniej Karolina Północna i Południowa.Muchołówka ma niezwykłe liście zakończone kolczastą pułapką.

Muchołówki – podstawowe informacje

Muchołówka to roślina mięsożerna, nazywana czasem owadożerną, z rodziny rosiczkowatych. Jest byliną i naturalnie występuje jedynie w Karolinie Północnej i Południowej w Stanach Zjednoczonych. Rośnie zwykle na skraju torfowisk. Jej pełna nazwa to muchołówka amerykańska – Dionaea muscipula.

Liście muchołówki ułożone są w różyczkę na ziemi, płasko. Do góry rośnie smukły pęd, na którego końcu znajdują się kwiaty. Czy muchołówka kwitnie? Tak, ma małe i drobne kwiaty. Trzeba pamiętać, że kwitnienie może doprowadzić do obumarcia rośliny. Ciekawe są jednak liście, na ich końcach znajduje się bowiem podzielona na dwie części blaszka. Na jej brzegu zobaczyć można zęby, a we wnętrzu sześć cienkich włosków. 

Co jedzą muchołówki?

Roślina żywi się nie tylko muchami, na co wskazywałaby jej nazwa. Zje również ślimaki czy komarnice. 

Jeżeli owad lub inne małe żyjątko nieopatrznie dotknie jednego z włosków, połówki blaszki natychmiast się zamkną, zęby się o siebie zahaczą, a wnętrze stanie się śmiertelną pułapką dla ofiary. Połówki liścia zamknięte są zwykle od tygodnia do dwóch. I w tym czasie w ich wnętrzu trwa trawienie ofiary. Dochodzi do tego za pomocą płynu, który wydobywa się po zamknięciu liścia z czerwonych brodawek.

Muchołówka kwiat – pielęgnacja

Uprawa muchołówki nie jest najprostsza, jednak jest najłatwiejsza spośród innych dostępnych roślin mięsożernych. Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby zapewnić roślinie dużą ilość światła.

Jak podlewać muchołówkę? Najlepsza do podlewania będzie woda destylowana lub demineralizowana. Wody nie wlewa się bezpośrednio do doniczki, ale na podstawkę. W przypadku muchołówki odrobina wody za dużo jest lepsza niż przesuszenie. W czasie upałów nie należy robić długich przerw pomiędzy podlewaniem.

Jaka ziemia do muchołówki? Najczęściej polecana jest mieszanka kwaśnego torfu z gruboziarnistym piaskiem lub drobnym żwirem.

Czym karmić muchołówkę? Nie musisz dokarmiać swojej muchołówki, poradzi sobie bez tego. Jeżeli jednak chcesz, możesz co jakiś czas podrzucić jej żywego owada, na przykład muchę. Pamiętaj, że muchołówki – podobnie jak dzbanecznika czy kapturnicy – wbrew nazwie „roślina mięsożerna” nie należy karmić mięsem.

Ile żyje muchołówka? 

To oczywiście zależy. Jest to roślina dość wrażliwa, więc trzeba obchodzić się z nią ostrożnie i pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli będziesz tego pilnować, może żyć nawet kilkanaście lat.

Jak rozmnożyć muchołówkę? 

Najczęściej robi się to przez sadzonki liściowe. Wystarczy delikatnie oderwać liście (tak, żeby zostały przy nich części podziemne) i położyć je na wilgotnym, kwaśnym torfie. Ponad powierzchnię ma wystawać jedynie zielona część liścia. Taka mała sadzonka będzie potrzebowała dużej ilości światła. Roślinki powinny pojawić się po kilku tygodniach.

Ile kosztuje muchołówka?

Najczęściej kupić ją można za kilkadziesiąt złotych. Warto jednak kupować muchołówki ze sprawdzonych sklepów ogrodniczych, w których miały dobre warunki do życia. Te marketowe czasami mogą nie przeżyć zbyt długo po zakupie.

Muchołówka – ptak

Co ciekawe, pod nazwą muchołówka kryje się również mały wędrowny ptak. Najpopularniejsze jego gatunki to:

– muchołówka szara, największa z europejskich muchołówek. – muchołówka żałobna, którą można spotkać na polskich nizinach. – muchołówka mała, gatunek rzadko widywany w Polsce.

Autor:aw//az

Źródło: swiat-owadozernych.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości