Rosiczka - uprawa i pielęgnacja mięsożernej rośliny w domu

Autor:
aw//mro
Źródło:
Woliński Park Narodowy, „Rośliny owadożerne”
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/6
ShutterstockDomowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

Którą roślinę mięsożerną wybrać? Jednym z popularniejszych wyborów jest rosiczka. Niektóre jej gatunki można nawet spotkać żyjące dziko w Polsce. Podpowiadamy, jakie gatunki rosiczki są najczęściej spotykane.

● W Polsce rosną trzy gatunki rosiczki. ● Rosiczki łapią swoje ofiary za pomocą liści-pułapek. ● Nie są to najłatwiejsze w pielęgnacji rośliny, ale warto spróbować.

Rosiczki - co to za rośliny?

Rosiczka to roślina mięsożerna (nazywana też rośliną owadożerną). Żyje ona na niemal wszystkich kontynentach (poza Antarktydą). Można spotkać również rosiczki w Polsce. Na terenie kraju występują trzy gatunki: rosiczka okrągłolistna, rosiczka długolistna oraz rosiczka pośrednia. Jest też naturalny mieszaniec rosiczki okrągłolistnej i długolistnej - rosiczka owalna.

Rosiczki kwitną od maja do sierpnia. Kwiat rosiczki jest najczęściej drobny (około centymetra średnicy) i wyrasta pojedynczo z łodygi lub w kwiatostanach. Ma czerwony, biały lub różowy kolor.

Liście rosiczki rosną płasko na ziemi i są porośnięte czerwonymi włoskami. To właśnie te włoski pokryte są lepkim płynem, dzięki której roślina łapie owady. Kiedy ofiara rosiczki wpadnie w tę lepką pułapkę, roślina lekko zwija liść, zagina włoski i rozpoczyna się proces trawienia.

Rosiczka okrągłolistna

Dorasta do 25 centymetrów wysokości. Liście rosiczki osadzone są na długich ogonkach i tworzą przy ziemi różyczkę. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Rośnie na torfowiskach, czyli na silnie zakwaszonym podłożu.

Rosiczka przylądkowa

Osiąga wysokość do 30 centymetrów. Naturalnie rośnie w Republice Południowej Afryki. Jej liście są długie i wąskie. To na nich znajdują się włoski.

Rosiczka długolistna

Najczęściej ma od pięciu do dwudziestu centymetrów wysokości. Jej obecność potwierdzono w Polsce, ale jest bardzo rzadka. Ma ciekawe liście w kształcie wąskiej łopatki, na nich osadzone są włoski.

Rosiczka pośrednia

Rośnie w Polsce, ale występuje jeszcze rzadziej niż rosiczka długolistna. Osiąga wysokość od pięciu do piętnastu centymetrów. Jej liście mają blaszkę w kształcie wąskiej łopatki.

Rosiczka Alicji

Gatunek ten pochodzi z południowej Afryki. Dorasta do 30 centymetrów. Wygląda bardzo zjawiskowo, ponieważ ma przyziemną rozetę, która składa się z nawet 30 liści, które są ułożone obok siebie bardzo ciasno.

Rosiczki - uprawa

Jak dbać o rosiczkę? Niewątpliwie roślina ta nie należy do najłatwiejszych w pielęgnacji. Jednak jest na tyle ciekawym okazem, że warto chociaż spróbować.

Rosiczki lubią jasne miejsca. Trzeba jednak pamiętać, aby nie ustawiać ich w pełnym słońcu, ponieważ może to grozić poparzeniem. Ważne jest również utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Rosiczki można trzymać na podstawce z wodą, z której będzie ona mogła pobierać sobie płyn. Ważne jest, żeby nie używać wody z kranu - powinna być ona miękka. Najlepsza jest woda destylowana.

Rosiczka - cena

Dużym atutem rosiczki jest jej cena. Niewielkie sadzonki można kupić już za kilkanaście złotych. Cena zmienia się w zależności od wybranego gatunku i rośnie wraz z wielkością rośliny

Autor:aw//mro

Źródło: Woliński Park Narodowy, „Rośliny owadożerne”

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości