Pogryzienie przez psa – pierwsza pomoc, procedury, odszkodowanie

Źródło:
TVN24
Wyrok w sprawie pogryzienia dzieci przez Amstaffa
Wyrok w sprawie pogryzienia dzieci przez AmstaffaTVN24
wideo 2/5
Wyrok w sprawie pogryzienia dzieci przez AmstaffaTVN24

Pogryzienie przez psa, bez względu na to, czy jest to zwierzę, które znamy, czy też spotkane przypadkowo, często wymaga interwencji lekarskiej. Ważne jednak, aby pogryziony przez psa otrzymał pomoc jak najszybciej. Dlatego tak istotna jest znajomość zasad pierwszej pomocy. 

● W razie pogryzienia przez psa ranę należy oczyścić, najlepiej wodą z mydłem, zdezynfekować i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem lub bandażem, a następnie zgłosić do lekarza. ● Lekarz wdroży odpowiednie leczenie, mając na uwadze profilaktykę wścieklizny. ● O pogryzieniu przez psa należy powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną. ● Jeżeli poszkodowany nie jest właścicielem psa, powinien powiadomić o zdarzeniu policję. ● Za pogryzienie przez psa poszkodowany może domagać się odszkodowania od tego, kto chowa lub posługuje się psem, czyli w potocznym rozumieniu od jego właściciela.

Pogryzienie przez psa – jak się zachować?

Psy, które nie są szkolone do atakowania ludzi na ogół zachowują się łagodnie. Zwierzę może jednak ugryźć, jeśli czuje się zagrożone, powodów zaś może być bardzo wiele – niewłaściwe zachowanie człowieka, czynniki zewnętrzne np. pogodowe lub nagły hałas. Pogryzienia przez psy można zatem uniknąć, nie prowokując obronnej reakcji zwierzęcia. Jeśli jednak dojdzie do konfrontacji z psem, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, choć może się to wydawać wbrew logice, należy stać nieruchomo i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Ręce najlepiej położyć na karku, tak by go chronić. Ramiona powinny ciasno zaś przylegać do szyi. Taka postawa pozwoli osłonić się łokciami i uniknąć ugryzienia przez psa w twarz. 

Pogryzienie przez psa – pierwsza pomoc

Jeżeli dojdzie do ataku ze strony psa, sytuacja zostanie opanowana i nie ma ryzyka dalszego niebezpieczeństwa pogryzienia bardzo ważne jest, aby jak najszybciej udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. W razie, gdy pogryzione przez psa zostało dziecko należy je przede wszystkim uspokoić. Tylko wtedy będzie można przystąpić do opatrzenia ran. 

Ranę należy dokładnie oczyścić, polewając ją obficie wodą, a najlepiej myć ją przez kilka minut wodą z mydłem. Optymalnym rozwiązaniem są mydła antybakteryjne. Następnie miejsce ugryzienia przez psa należy zdezynfekować przy użyciu środków antyseptycznych, zabezpieczyć jałowym opatrunkiem, ewentualnie owinąć bandażem. Kolejny krok to jak najszybsza wizyta u lekarza.   

W przypadku wystąpienia krwawienia warto pozwolić krwi swobodnie wypływać przez nawet kilka minut. To naturalny sposób na samooczyszczenie miejsca ugryzienia. Jeśli jednak krwawienie jest bardzo silne, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

ZOBACZ >> Wyposażenie apteczki - co powinno być w apteczce domowej, samochodowej i firmowej

Pogryzienie przez psa – procedura leczenia

Szczegóły postępowania lekarza w razie ugryzienia dostosowane są każdorazowo do danego przypadku. Co do zasady procedura zakłada jednak podanie szczepionki przeciw tężcowi. Lekarz może z niej zrezygnować, jeżeli pacjent przyjął szczepionkę w ostatnich pięciu latach. Aby uniknąć infekcji bakteryjnej, stosuje się niekiedy antybiotyk

Lekarz decyduje także o podjęciu profilaktyki wścieklizny. Jest to szczególnie ważne, jeśli pogryziony nie ma wiedzy, czy atakujący pies był na nią zaszczepiony, ewentualnie czy na nią choruje. W takiej sytuacji podawana jest pacjentowi surowica i szczepionka przeciw wściekliźnie

Pogryzienie przez psa wg ICD 10, czyli według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych to symbol W.54.

Czy powiadamiać sanepid o pogryzieniu przez psa?

Pogryzienie przez psa dziecka lub osoby dorosłej powinno być każdorazowo zgłoszone do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czyli sanepidu. W przypadku ugryzienia przez zwierzę domowe należy ustalić jego właściciela. Pies poddawany jest badaniu i obserwacji lekarza weterynarii przez okres 15 dni w celu wykluczenia wścieklizny. 

Jeżeli zaś nie można określić kto jest właścicielem zwierzęcia lub jest to pies bezdomny, wówczas zgłoszenia do sanepidu dokonuje lekarz opatrujący poszkodowanego. Pomimo wdrożenia leczenia przeciwko wściekliźnie, osoba taka pozostaje pod nadzorem prowadzonym przez sanepid.

Pogryzienie przez psa – policja

W razie pogryzienia przez psa, którego nie jesteśmy właścicielem powinna zostać wezwana policja. Wyjaśni ona okoliczności zdarzenia, ustali właściciela, a protokół będzie pomocny w przypadku dochodzenia odszkodowania.

Czy lekarz ma obowiązek zgłosić przypadek pogryzienia przez psa na policję? Jeśli zgłosi się do niego pacjent, a lekarz będzie miał podejrzenie, że do pogryzienia doszło w wyniku czynu zabronionego, wówczas ciąży na nim obowiązek zawiadomienia policji. W praktyce dotyczy to głównie dzieci pogryzionych przez psy, co może być spowodowane brakiem opieki lub znęcaniem się nad dzieckiem.

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa - kiedy się należy?

Zgodnie z art. 431 kodeksy cywilnego, kto chowa zwierzę albo się nim posługuje zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez niego szkody, niezależnie od tego, czy było ono pod jego nadzorem, czy też się zabłąkało lub uciekło. Wyjątkiem jest sytuacja, w której winy nie ponosi ani właściciel ani zwierzę. Oznacza to, że za pogryzienie przez psa poszkodowanemu należy się odszkodowanie.

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa to świadczenie, które ma na celu wynagrodzenie szkody majątkowej, która powstała w związku z tym czynem. Obejmuje ono zatem wszystkie środki, które były przeznaczone na leczenie, a także rekompensatę za zniszczone przedmioty np. ubrania. Ważne jest zatem, aby gromadzić nie tylko dokumentację medyczną, ale też paragony i rachunki, które potwierdzają zakup potrzebnych leków, sprzętu rehabilitacyjnego, a nawet przejazdów na miejsce leczenia.

Jak wysokie odszkodowanie za pogryzienie przez psa można otrzymać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od stopnia doznanych obrażeń.

Poza odszkodowaniem osoba pogryziona przez psa może domagać się także zadośćuczynienia. W myśl przepisów kodeksy cywilnego, sąd może przyznać poszkodowanemu w wypadkach, w których należne jest mu odszkodowanie, także określoną sumę tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Piątek rano w wielu regionach kraju jest pogodny, ale mglisty. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek wyjaśniła, że ograniczenia widzialności mogą towarzyszyć nam przez większość poranka. Od zachodu powoli napływają jednak masy powietrza znad południowej Europy, zwiastujące sporą zmianę w pogodzie.

Snują się gęste mgły. Z zachodu płynie zmiana pogody

Snują się gęste mgły. Z zachodu płynie zmiana pogody

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niektóre rośliny wykazują inteligentne zachowania. Badanie naukowców ze Stanów Zjednoczonych wskazało, że nawłoć potrafi informować otaczające ją rośliny o ataku roślinożercy - ale tylko te należące do tego samego gatunku. Odbiór takiego sygnału warunkuje dalsze zachowanie rośliny.

Nawłoć to bardzo inteligentna i komunikatywna roślina

Nawłoć to bardzo inteligentna i komunikatywna roślina

Źródło:
ScienceAlert, Cornell University

Pogoda na dziś. Piątek 14.06 w wielu miejscach kraju przyniesie opady deszczu. Termometry wskażą od 18 do 22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 14.06. Niektórym przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - piątek 14.06. Niektórym przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie biorą wolnego, nie proszą o podwyżkę i nie chodzą na L4 - urząd miasta w Katowicach wykorzystuje owce do koszenia trawy. Trawniki skoszone równo, niczym boisko piłkarskie, to w miastach już wcale nie norma. Jeśli sami zastanawiacie się, czy kosić trawę, czy nie, odpowiedzi znajdziecie w materiale magazynu "Polska i Świat".

W Katowicach trawniki przycinają owce, w Warszawie ryk kosiarek słychać rzadziej

W Katowicach trawniki przycinają owce, w Warszawie ryk kosiarek słychać rzadziej

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował maj pod względem temperatury i opadów atmosferycznych. Z raportu wynika, że był to miesiąc ekstremalnie ciepły - ze średnią temperaturą wynoszącą 16 stopni Celsjusza. A jak wyglądały kwestie związane z opadami?

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Źródło:
IMGW

Wyż Yogi na razie wpływa na pogodę w naszym kraju. Już wkrótce jego miejsce zajmie niż, za sprawą którego w weekend i na początku następnego tygodnia pojawią się burze. Po weekendzie czeka nas również pierwszy upał.

Kiedy Yogi ustąpi Valesce, zacznie się dziać

Kiedy Yogi ustąpi Valesce, zacznie się dziać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pięcioletni chłopiec zginął, a drugi został ranny, gdy w kraju związkowym Styria we wschodniej Austrii doszło do niewielkiego osunięcia się ziemi - poinformowały miejscowe media.

Tragedia w czasie spaceru. Nie żyje dziecko

Tragedia w czasie spaceru. Nie żyje dziecko

Źródło:
spegiel.de, derstandard.at, AFP, ENEX

W Polsce jest dość chłodno, w nocy ze środy na czwartek temperatura przy gruncie spadła w Łodzi do jednego stopnia Celsjusza. Za niecały tydzień pogoda diametralnie się zmieni. - W Polsce będzie 35 stopni - powiedział na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

35 stopni i tropikalne noce. Pogoda diametralnie się zmieni

35 stopni i tropikalne noce. Pogoda diametralnie się zmieni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Grecja zmaga się z falą ponad 40-stopniowych upałów. W różnych miejscach kraju wiele szkół i przedszkoli jest zamkniętych, a turyści w godzinach największego gorąca nie mogą zwiedzać między innymi ateńskiego Akropolu. Bardzo wysoka temperatura sprzyja pożarom w lasach, w związku z czym na piątek dla znacznej części kraju wydano ostrzeżenia.

"Nie pamiętam takiego gorąca w czerwcu". Mieszkańcy i turyści w Grecji się smażą

"Nie pamiętam takiego gorąca w czerwcu". Mieszkańcy i turyści w Grecji się smażą

Źródło:
Reuters, ekathimerini.com, meteo.gr, tvnmeteo.pl

- Doszło do poważnego zachorowania, niestety rokowania dowódcy są niepewne - między innymi takie słowa było słychać podczas środowej transmisji na żywo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po czym transmisja została przerwana. Zdarzenie zaniepokoiło internautów, jednak NASA wydała już w tej sprawie wyjaśniający wszystko komunikat.

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Biały bizon urodził się w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. Według ekspertów, taki przypadek zdarza się raz na 10 milionów narodzin. Tymczasem zamieszkujący okoliczne tereny rdzenni Amerykanie uznali te narodziny za znak i spełnienie ich dawnej przepowiedni.

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Źródło:
CBS News, BBC, tvn24.pl

Mierzący 3,6 metra krokodyl terroryzował społeczność Aborygenów zamieszkujących północ Australii. Jak podała australijska policja, zwierzę zostało odstrzelone, a następnie zjedzone przez lokalną społeczność.

Terroryzował społeczność. Postanowiono go zjeść

Terroryzował społeczność. Postanowiono go zjeść

Źródło:
abc.net.au, PAP

Delos już niedługo zatonie w Morzu Egejskim. Wyspa, na której znajdują się ruiny świątyń, domów mieszkalnych i amfiteatrów, jest coraz bardziej narażona na skutki rosnącego poziomu morza, a część budynków już uległa zniszczeniu. Archeolodzy przewidują, że zniknięcie Delos to kwestia dekad.

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Źródło:
AFP, Greek City Times

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi w południowej części stanu Floryda. Zalane zostały domy i ulice. W kilku hrabstwach wprowadzono stan wyjątkowy. Przez gwałtowną aurę odwołano setki lotów.

Zalane domy i ulice, setki odwołanych lotów. "Nie prowadźcie pojazdów"

Zalane domy i ulice, setki odwołanych lotów. "Nie prowadźcie pojazdów"

Źródło:
Reuters, PAP

Kamera znajdująca się w autobusie miejskim uchwyciła dramatyczny moment, w którym jeleń uderza w przednią szybę pojazdu i ją rozbija. Zwierzę prawie wpadło na pasażerów siedzących w środku. Do zdarzenia doszło w mieście Warwick w stanie Rhode Island.

Uderzył w przednią szybę i wpadł do autobusu. Nagranie

Uderzył w przednią szybę i wpadł do autobusu. Nagranie

Źródło:
Reuters, eu.usatoday.com, abc7.com

Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy została odnotowana w Republice Południowej Afryki. Jak przekazał minister zdrowia RPA, w kraju potwierdzono pięć przypadków zarażenia ludzi tym wirusem. To niejedyny kraj, który zmaga się z tą niebezpieczną chorobą.

Wirus małpiej ospy zabija w kolejnym kraju

Wirus małpiej ospy zabija w kolejnym kraju

Źródło:
PAP, Sowetan Live

Około 1000 zwierząt spłonęło w pożarze targowiska w Bangkoku. Ogień wybuchł we wtorek na skutek zwarcia instalacji elektrycznej w części bazaru, w której mieściły się sklepy zoologiczne.

Spłonęło około 1000 zwierząt z ponad 100 sklepów zoologicznych

Spłonęło około 1000 zwierząt z ponad 100 sklepów zoologicznych

Źródło:
BBC, Reuters, Khaosod

Pożar wybuchł na południu Francji. Ogień strawił ponad 600 hektarów. W akcji gaszenia biorą udział samoloty i śmigłowce gaśnicze oraz 137 pojazdów. - Siła, z jaką wybuchł ten pożar, zaskoczyła nas wszystkich - powiedział Michel Persoglio, strażak. 

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

Źródło:
tf1info.fr, francetvinfo.fr

Lej kondensacyjny pojawił się w środę nad Bałtykiem w rejonie Mielna (Zachodniopomorskie). Zalążek trąby wodnej udało się uchwycić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Na Cyprze wybuchł pożar, który zmusiły mieszkańców pięciu miejscowości do ewakuacji. Co najmniej trzy domy zostały zniszczone, a kilka innych uszkodzonych - podały lokalne media.

Pożar na Cyprze. "Ogień przeleciał przez naszą miejscowość jak huragan, nic nie zostało"

Pożar na Cyprze. "Ogień przeleciał przez naszą miejscowość jak huragan, nic nie zostało"

Źródło:
ENEX, cyprus-mail.com

Mieszkaniec Bydgoszczy zauważył na parapecie swojego okna pustułkę. Nagranie, na którym widać młodego osobnika, przesłał na Kontakt 24. - W tej fazie wciąż jest jeszcze karmiona przez rodziców, ale za kilka tygodni się usamodzielni - powiedział ornitolog Przemysław Chylarecki.

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

Źródło:
Kontakt 24

Kenijski rząd zapowiedział plan eliminacji wron orientalnych. Według krajowych służb ochrony dzikiej przyrody, ten inwazyjny gatunek wypiera rodzime gatunki, przenosi choroby oraz zakłóca spokój mieszkańców i turystów. Jak tłumaczą władze, eliminacja tych ptaków mieści się w ramach środków prawnych mających na celu kontrolę problematycznego szkodnika.

Chcą wybić milion wron

Chcą wybić milion wron

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kobiety mogą być bardziej odporne na stres związany z lotem w kosmos niż mężczyźni - wynika z opublikowanych badań. Zdaniem naukowców, aktywność genów u astronautów jest bardziej zaburzona niż u astronautek, a powrót do normy po wylądowaniu na Ziemi zajmuje im więcej czasu.

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Źródło:
PAP, nature.com, The Guardian

Zaczął się sezon na obłoki srebrzyste. Lśniące chmury, najwyższe spośród wszystkich, jakie da się zobaczyć z powierzchni naszej planety, dostrzegł nocą z wtorku na środę Reporter 24 w Suwałkach.

Niebo w Suwałkach zalśniło

Niebo w Suwałkach zalśniło

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W sąsiedztwie popularnych wśród turystów plaż Portugalii coraz częściej jest obserwowana obecność atlantyckich wielorybów - informują biolodzy, cytowani przez miejscowe media. Według specjalistów może to wynikać z podnoszącej się temperatury wody u wybrzeża.

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Źródło:
PAP, Publico

Około dwa miliony lat temu Układ Słoneczny przeszedł przez gęsty obłok międzygwiazdowy i to mogło doprowadzić do zmian klimatu na Ziemi - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Astronomy".

Obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na ziemski klimat dwa miliony lat temu

Obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na ziemski klimat dwa miliony lat temu

Źródło:
PAP, eurekalert.org

Ulewy sparaliżowały największe lotnisko na Majorce. Woda opadowa wdarła się do hali budynku, zalewając sklepy i poczekalnie, oraz całkowicie pokryła płytę lotniska. Przez kilka godzin ruch na lotnisku był wstrzymany.

Kaskady wody w terminalu, jezioro na płycie lotniska

Kaskady wody w terminalu, jezioro na płycie lotniska

Źródło:
PAP, Reuters, Ser100, AENA

Najwyższa góra Układu Słonecznego od czasu do czasu bywa oszroniona. Dane zebrane przez sondę ExoMars TGO pokazały, że na wulkanie Olympus Mons w porannych godzinach pojawia się wodny szron. To pierwsze takie odkrycie w pobliżu marsjańskiego równika i niezwykle ważny szczegół w kontekście przyszłych misji załogowych na Marsa.

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Źródło:
ESA, UNIBE

Służby w amerykańskim stanie Kalifornia uratowały kitesurfera, który utknął na plaży u wybrzeży hrabstwa Santa Cruz. W odnalezieniu pomógł napis z kamieni ułożony przez mężczyznę.

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Źródło:
CBS News

Płonie równina Pantanal w Ameryce Południowej, czyli największe mokradła na świecie. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku pożarów jest więcej o niemal 1000 procent. - Najbardziej niepokojące jest to, że nawet w porze deszczowej mieliśmy do czynienia ze wzrostem liczby pożarów - podkreślił Vinicus Silguerio z organizacji pozarządowej Instituto Centro de Vida.

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował eksperymentalną, długoterminową prognozę na miesiące lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Jak wynika z przewidywań synoptyków, dwa letnie miesiące mogą być cieplejsze niż zazwyczaj.

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Naukowcy odkryli, że słonie afrykańskie zwracają się do siebie pomrukami, które przypominają imiona używane przez ludzi. Wyniki wieloletnich badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Źródło:
PAP, CNN

W wyniku powodzi błyskawicznych w północnym Wietnamie zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dziecko, a jedna zaginęła - poinformowały władze. Z powodu zalanych dróg setki turystów było uwięzionych w dystrykcie Dong Van.

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Źródło:
Reuters

Indie zmagają się z najdłuższą falą upałów, jaką kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Temperatura przekracza 45 stopni Celsjusza. Szczególnie trudna sytuacja panuje w północnej części kraju. Według służb medycznych do końca maja upały przyczyniły się do śmierci dziesiątek osób.

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Grad poważnie uszkodził samolot lecący do Wiednia. W niedzielę nad krajem szalały gwałtowne burze, a w jedną z nich niespodziewanie wleciał Airbus A320 linii Austrian Airlines. Grad poważnie uszkodził przednią część samolotu - przednie szyby i fragment dziobu.

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Źródło:
ABC News, Airlive