Pogryzienie przez psa – pierwsza pomoc, procedury, odszkodowanie

Źródło:
TVN24
Wyrok w sprawie pogryzienia dzieci przez Amstaffa
Wyrok w sprawie pogryzienia dzieci przez AmstaffaTVN24
wideo 2/5
Wyrok w sprawie pogryzienia dzieci przez AmstaffaTVN24

Pogryzienie przez psa, bez względu na to, czy jest to zwierzę, które znamy, czy też spotkane przypadkowo, często wymaga interwencji lekarskiej. Ważne jednak, aby pogryziony przez psa otrzymał pomoc jak najszybciej. Dlatego tak istotna jest znajomość zasad pierwszej pomocy. 

● W razie pogryzienia przez psa ranę należy oczyścić, najlepiej wodą z mydłem, zdezynfekować i zabezpieczyć jałowym opatrunkiem lub bandażem, a następnie zgłosić do lekarza. ● Lekarz wdroży odpowiednie leczenie, mając na uwadze profilaktykę wścieklizny. ● O pogryzieniu przez psa należy powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną. ● Jeżeli poszkodowany nie jest właścicielem psa, powinien powiadomić o zdarzeniu policję. ● Za pogryzienie przez psa poszkodowany może domagać się odszkodowania od tego, kto chowa lub posługuje się psem, czyli w potocznym rozumieniu od jego właściciela.

Pogryzienie przez psa – jak się zachować?

Psy, które nie są szkolone do atakowania ludzi na ogół zachowują się łagodnie. Zwierzę może jednak ugryźć, jeśli czuje się zagrożone, powodów zaś może być bardzo wiele – niewłaściwe zachowanie człowieka, czynniki zewnętrzne np. pogodowe lub nagły hałas. Pogryzienia przez psy można zatem uniknąć, nie prowokując obronnej reakcji zwierzęcia. Jeśli jednak dojdzie do konfrontacji z psem, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, choć może się to wydawać wbrew logice, należy stać nieruchomo i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Ręce najlepiej położyć na karku, tak by go chronić. Ramiona powinny ciasno zaś przylegać do szyi. Taka postawa pozwoli osłonić się łokciami i uniknąć ugryzienia przez psa w twarz. 

Pogryzienie przez psa – pierwsza pomoc

Jeżeli dojdzie do ataku ze strony psa, sytuacja zostanie opanowana i nie ma ryzyka dalszego niebezpieczeństwa pogryzienia bardzo ważne jest, aby jak najszybciej udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. W razie, gdy pogryzione przez psa zostało dziecko należy je przede wszystkim uspokoić. Tylko wtedy będzie można przystąpić do opatrzenia ran. 

Ranę należy dokładnie oczyścić, polewając ją obficie wodą, a najlepiej myć ją przez kilka minut wodą z mydłem. Optymalnym rozwiązaniem są mydła antybakteryjne. Następnie miejsce ugryzienia przez psa należy zdezynfekować przy użyciu środków antyseptycznych, zabezpieczyć jałowym opatrunkiem, ewentualnie owinąć bandażem. Kolejny krok to jak najszybsza wizyta u lekarza.   

W przypadku wystąpienia krwawienia warto pozwolić krwi swobodnie wypływać przez nawet kilka minut. To naturalny sposób na samooczyszczenie miejsca ugryzienia. Jeśli jednak krwawienie jest bardzo silne, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

ZOBACZ >> Wyposażenie apteczki - co powinno być w apteczce domowej, samochodowej i firmowej

Pogryzienie przez psa – procedura leczenia

Szczegóły postępowania lekarza w razie ugryzienia dostosowane są każdorazowo do danego przypadku. Co do zasady procedura zakłada jednak podanie szczepionki przeciw tężcowi. Lekarz może z niej zrezygnować, jeżeli pacjent przyjął szczepionkę w ostatnich pięciu latach. Aby uniknąć infekcji bakteryjnej, stosuje się niekiedy antybiotyk

Lekarz decyduje także o podjęciu profilaktyki wścieklizny. Jest to szczególnie ważne, jeśli pogryziony nie ma wiedzy, czy atakujący pies był na nią zaszczepiony, ewentualnie czy na nią choruje. W takiej sytuacji podawana jest pacjentowi surowica i szczepionka przeciw wściekliźnie

Pogryzienie przez psa wg ICD 10, czyli według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych to symbol W.54.

Czy powiadamiać sanepid o pogryzieniu przez psa?

Pogryzienie przez psa dziecka lub osoby dorosłej powinno być każdorazowo zgłoszone do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czyli sanepidu. W przypadku ugryzienia przez zwierzę domowe należy ustalić jego właściciela. Pies poddawany jest badaniu i obserwacji lekarza weterynarii przez okres 15 dni w celu wykluczenia wścieklizny. 

Jeżeli zaś nie można określić kto jest właścicielem zwierzęcia lub jest to pies bezdomny, wówczas zgłoszenia do sanepidu dokonuje lekarz opatrujący poszkodowanego. Pomimo wdrożenia leczenia przeciwko wściekliźnie, osoba taka pozostaje pod nadzorem prowadzonym przez sanepid.

Pogryzienie przez psa – policja

W razie pogryzienia przez psa, którego nie jesteśmy właścicielem powinna zostać wezwana policja. Wyjaśni ona okoliczności zdarzenia, ustali właściciela, a protokół będzie pomocny w przypadku dochodzenia odszkodowania.

Czy lekarz ma obowiązek zgłosić przypadek pogryzienia przez psa na policję? Jeśli zgłosi się do niego pacjent, a lekarz będzie miał podejrzenie, że do pogryzienia doszło w wyniku czynu zabronionego, wówczas ciąży na nim obowiązek zawiadomienia policji. W praktyce dotyczy to głównie dzieci pogryzionych przez psy, co może być spowodowane brakiem opieki lub znęcaniem się nad dzieckiem.

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa - kiedy się należy?

Zgodnie z art. 431 kodeksy cywilnego, kto chowa zwierzę albo się nim posługuje zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez niego szkody, niezależnie od tego, czy było ono pod jego nadzorem, czy też się zabłąkało lub uciekło. Wyjątkiem jest sytuacja, w której winy nie ponosi ani właściciel ani zwierzę. Oznacza to, że za pogryzienie przez psa poszkodowanemu należy się odszkodowanie.

Odszkodowanie za pogryzienie przez psa to świadczenie, które ma na celu wynagrodzenie szkody majątkowej, która powstała w związku z tym czynem. Obejmuje ono zatem wszystkie środki, które były przeznaczone na leczenie, a także rekompensatę za zniszczone przedmioty np. ubrania. Ważne jest zatem, aby gromadzić nie tylko dokumentację medyczną, ale też paragony i rachunki, które potwierdzają zakup potrzebnych leków, sprzętu rehabilitacyjnego, a nawet przejazdów na miejsce leczenia.

Jak wysokie odszkodowanie za pogryzienie przez psa można otrzymać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od stopnia doznanych obrażeń.

Poza odszkodowaniem osoba pogryziona przez psa może domagać się także zadośćuczynienia. W myśl przepisów kodeksy cywilnego, sąd może przyznać poszkodowanemu w wypadkach, w których należne jest mu odszkodowanie, także określoną sumę tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 29.05 nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Czekają nas burzowe godziny w połowie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Intensywnie pada, istnieje ryzyko gradu

Gdzie jest burza? Intensywnie pada, istnieje ryzyko gradu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Już jutro rozpoczyna się długi weekend czerwcowy. Czy pogoda dopisze? Sprawdź prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Daniela Kowalczyka.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Zapomnimy o gorącu, ale nie o burzach

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Zapomnimy o gorącu, ale nie o burzach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 30.05. Przed nami pochmurne godziny - niebo nad Polską będzie zasnute w dużym i umiarkowanym stopniu, miejscami będzie padać deszcz i zagrzmi. W dzień termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza, ale w ciepłym powietrzu po południu mogą tworzyć się kolejne burze.

Pogoda na Boże Ciało. Nocą burze i opady wygasną, jednak powrócą w dzień

Pogoda na Boże Ciało. Nocą burze i opady wygasną, jednak powrócą w dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na islandzkim półwyspie Reykjanes doszło do kolejnej erupcji. W środę po południu lawa zaczęła wypływać ze szczeliny położonej w okolicach miasta Grindavik. Konieczna była ewakuacja mieszkańców oraz turystów odwiedzających pobliskie kąpielisko Blue Lagoon. Od grudnia ubiegłego roku w regionie notowana jest wzmożona aktywność wulkaniczna.

Rzeka ognia znów płynie na Islandii. Ewakuacja miasta

Rzeka ognia znów płynie na Islandii. Ewakuacja miasta

Źródło:
Reuters, RUV, PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed gwałtowną pogodą. W środę do późnych godzin wieczornych w 10 województwach spodziewane są burze. Wyładowania przyniosą ze sobą opady deszczu i porywy wiatru rozwijające prędkość do 90 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Wiele pomarańczowych miejsc na mapie. Ostrzeżenia IMGW

Wiele pomarańczowych miejsc na mapie. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB w związku z prognozowanymi na dziś burzami został wysłany do odbiorców w 11 województwach. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że może dochodzić do podtopień i przerw w dostawie prądu.

Alert RCB dla większości województw. "Możliwe przerwy  w dostawie prądu"

Alert RCB dla większości województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

W Indiach i Bangladeszu rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Remal, który w niedzielę uderzył w oba te kraje. Zniszczone są dziesiątki tysięcy domów. Straty w sektorze rybołówstwa w Bangladeszu sięgają blisko 15 miliardów dolarów - podały lokalne media.

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Na skutek ulewnych opadów deszczu zalane zostały niektóre drogi. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Fiński Instytut Meteorologiczny wydał pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed upałami. W ostatnie dni maja temperatura może lokalnie przekroczyć 30 stopni, a nawet pobić dotychczasowe rekordy. Meteorolodzy podkreślili, że upałom niestety nie towarzyszą wyczekiwane opady deszczu.

W weekend Finów czekają tropikalne noce

W weekend Finów czekają tropikalne noce

Źródło:
YLE, FMI, ess.fi

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA