Piołun, czyli bylica piołun, jest stosowany w ziołolecznictwie już od starożytności. Napar i nalewka z piołunu mają m.in. właściwości poprawiające trawienie, przeciwpasożytnicze, regulujące miesiączki. W nadmiarze piołun może być szkodliwy, dlatego ważne jest, by ściśle przestrzegać jego dawkowania. Podpowiadamy, kiedy i jak stosować piołun.
● Piołun jest wieloletnią rośliną leczniczą z rodziny astrowatych. ● Piołun bylica rośnie pospolicie na terenie całej Polski. ● Właściwości lecznicze piołunu wykorzystywane są w leczeniu m.in. nieregularnych miesiączek, biegunki, zaburzeniach dróg żółciowych, problemach żołądkowych. ● Piołun działa także przeciwpasożytniczo, szczególnie na glisty ludzkie i owsiki, a jego zapach odstrasza owady. ● Zbyt długie spożywanie piołunu w przekroczonych dawkach może prowadzić m.in. do drgawek, krwotoków, niewydolności nerek.
Bylica piołun - co to za roślina?
Piołun pospolity, bylica piołun (Artemisia absynthium L.) to roślina wieloletnia z rodziny astrowatych. Nazywany jest potocznie pańskim zielem, psią rutą oraz - ze względu na swój charakterystyczny ziołowy zapach i wykorzystanie w produkcji alkoholu - wermutem i absyntem.
Bylica piołun rośnie masowo w całej Polsce. Ma intensywny ziołowy zapach i bardzo gorzki smak. O leczniczych właściwościach piołunu wiedzieli już Sumerowie, o czym świadczą zapiski o ziołolecznictwie z ok. 4000 r. p.n.e.
Jak wygląda piołun?
Piołun jest szarozielony, ma filcowate owłosione łodygi i dorasta do wysokości od 50 do 150 cm. Liście przykorzeniowe i dolne są pierzaste, a górne drobne, lancetowate. Kwiaty piołunu są jasnożółte i drobne, rosną w kulistych koszyczkach.
Piołun - właściwości
Piołun zawiera substancje, takie jak garbniki, olejki eteryczne, gorycze i flawonoidy, które działają żółciopędnie, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo i bakteriobójczo.
Właściwości ziela piołunu (Herba Absynthii): - rozkurczowe, - krwiotwórcze, - poprawiające trawienie i pobudzające apetyt, - wzmagające czynność gruczołów wewnętrznego wydzielania, - przeciwpasożytnicze.
Piołun - działanie
Piołun stosuje się na: - biegunkę, - bolesne i nieregularne miesiączki, - kolkę żołądkową, - zaburzenia żółci, - problemy żołądkowe, - dolegliwości nerkowe, - żółtaczkę, - reumatyzm, - pasożyty.
Świeży piołun swoim zapachem może też odstraszać owady. Można go też ususzyć i wymieszać np. z bazylią, lawendą, wrotyczem i umieścić w szafie w materiałowym woreczku jako ochronę przeciw molom. Świeży piołun można rozkładać w mieszkaniu jako ochronę przed pluskwami.
ZOBACZ >> Jak pozbyć się moli spożywczych?
Piołun - przeciwwskazania
Piołun, choć skuteczny w wymienionych dolegliwościach, nie jest całkowicie obojętny dla organizmu i dlatego nie może być stosowany dłużej niż przez 10 dni i w dawkach większych niż zalecane. Piołunu nie powinny stosować:
- kobiety w ciąży i karmiące, - dzieci, - osoby cierpiące na wrzody żołądka, - chorzy na serce, - osoby ze skłonnością do hemoroidów.
Nadużywany, piołun może powodować skutki uboczne, takie jak drgawki, biegunki, wymioty, zawroty głowy, niepokój, niewydolność nerek. Może też działać poronnie i pobudzać miesiączkowanie.
Piołun - kiedy zbierać?
Ziele piołunu najlepiej zbierać na początku lub w pełni kwitnienia. Dzięki temu będzie miało najwięcej czynnych substancji. Do zbioru piołunu wybieramy suche popołudnie i ścinamy ⅓ wysokości piołunu. Bylica piołun kwitnie od końca kwietnia. Zebrane ziele piołunu suszymy i wykorzystujemy w leczniczym naparze.
Napar z piołunu
Łyżeczkę piołunu zalewamy szklanką wrzątku, przykrywamy i parzymy przez 20 minut. Po tym czasie odcedzamy i pijemy małymi łykami trzy razy dziennie. Wystarczy ok. pół łyżeczki naparu. Na gotowych ziołach piołunu, do zakupienia w aptece lub sklepie zielarskim, znajduje się dokładna instrukcja przygotowania naparu i dawkowania.
Nalewka z piołunu
Nalewka z piołunu stosowana jest m.in. dla lepszego trawienia oraz pobudzenia apetytu, w leczeniu chorób nerek, reumatyzmu i dolegliwości dróg żółciowych. Kuracja nalewką z piołunu może trwać ok. pół roku, przy dawce 20 ml nalewki co trzy dni.
Z piołunu produkuje się także absynt, czyli wysokoprocentowy alkohol. Jest ceniony za swoje walory smakowe, jednak spożywany w nadmiarze ma działanie halucynogenne.
Piołun na pasożyty
Piołun stosowany jest do oczyszczania organizmu z pasożytów, zwłaszcza glisty ludzkiej i owsików. Wchodzi w skład gotowych mieszanek ziołowych na pasożyty. Napar z piołunu w kuracji przeciwpasożytniczej pije się przez siedem dni, w dawce 1/2-1 łyżeczki naparu przed jedzeniem. Stosowany zewnętrznie, w formie olejku, piołun może wspomóc leczenie świerzbu i wszawicy.
Źródło: tvnmeteo.pl