Jak pozbyć się moli spożywczych?

[object Object]
Jak się pozbyć moli spożywczych?Shutterstock
wideo 2/24

Mole spożywcze są szkodnikami, które bardzo chętnie zamieszkują w domowych kuchniach. W szafkach znajdują swoje ulubione przysmaki: mąkę, otręby, kasze, cukier. Co zrobić, żeby mole omijały twoją kuchnię? Jakie są domowe sposoby na pozbycie się larw?

Mole spożywcze żerują na sypkich artykułach spożywczych.Larwy pozostawiają w żywności odchody i nici.Żarłoczne larwy potrafią nawet przegryźć plastikowe opakowanie.

Po pozbyciu się opakowania z molami należy wyjąć wszystko z szafek, umyć i wytrzeć wszystkie powierzchnie. By wyeliminować dorosłe osobniki, można zastosować gotowe pułapki feromonowe albo zrobić je domowym sposobem.Mole spożywcze – jak wyglądają? Mól spożywczy to nazwa potoczna dla ćmy z rodziny omacnicowatych – omacnicy spichrzanki (Plodia interpunctella). Omacnica należy do rzędu motyli. Nie każdy wie, że wiele gatunków motyli to szkodniki. Takim szkodnikiem jest też mól, który w kuchennych szafkach szczególnie upodobał sobie suche pokarmy. Zauważyć go można w kuchni – kiedy otwiera się szafkę z mąką i kaszami, nagle wylatuje z niej mały, około centymetrowy skrzydlaty owad. Mól ma skrzydła o rozpiętości 14-18 milimetrów, a jego ubarwienie jest brązowo-szare.

mole spożywczeShutterstock

Mole spożywcze – larwy

Dorosłe mole jednorazowo składają od 40 do 400 jaj o wielkości 0,3-0,5 mm. Jaja składają na produkty sypkie w kuchennych szafkach. Po około 8-10 dniach wykluwają się gąsienice i żerują w oprzędach w nici.

Jak rozpoznać larwy moli spożywczych? Trudniej je zauważyć niż dorosłe osobniki. Mają zwykle białawy kolor. Czasami – w zależności od pożywienia – mogą być różowe, brązowe, prawie zielonkawe. Dorosłe larwy dorastają do około 1,3 cm długości.

Jeżeli widzisz w torebce mąki nici i bryłki, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zamieszkały w niej mole spożywcze, które złożyły tam swoje larwy.

Gdzie można znaleźć mole?

Mole żerują przede wszystkim na: - ziarnach zbóż i jego przetworach,- nasionach roślin,- wyrobach cukierniczych,- ziołach,

- paszach,- czekoladzie,- suszonych warzywach i owocach,- orzechach.Tych małych ciem trzeba pozbyć się jak najszybciej, ponieważ produkty, na których żerują, zanieczyszczone zostają odchodami, nićmi i martwymi osobnikami. Jest jednak dobra wiadomość – zjedzenie larw nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

Domowe sposoby na mole spożywcze Istnieje wiele prostych domowych sposobów, żeby uchronić się przed atakiem moli. Najważniejsze z nich to: - zachowanie porządku w szafkach z produktami spożywczymi,- częste wietrzenie kuchni,- moskitiera w oknach i siatka w kratce wentylacyjnej,

- przesypywanie produktów sypkich do szklanych opakowań lub opakowań z grubego plastiku.Leśnicy podpowiadają również, że warto zapobiegawczo umieścić w szafkach zapachy. Jakie? Na początek – świeże gałązki drzew iglastych. Świetnie sprawdzą się również zapachy: lawendy, goździków, chmielu, piołunu, mięty, kamfory, ruty, orzecha włoskiego, tymianku, macierzanki, bylicy, wrotyczy, szałwii, igieł sosnowych i bergamotki. Mole składają jaja na produktach spożywczych. Jeżeli opakowanie będzie papierowe lub plastikowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że żarłoczne larwy je przegryzą i dostaną się do środka. Jak pozbyć się moli spożywczych w kuchni Jeżeli zauważysz wylatującego z szafki mola, trzeba zacząć szukać miejsca inwazji. Znalezienie punktu początkowego jest najważniejsze w walce z tymi szkodnikami.

Jak wytępić mole spożywcze? Przeszukaj dokładnie szafki, w których przechowywane są sypkie produkty spożywcze, przejrzyj opakowania z mąką i kaszą.Kiedy uda się znaleźć feralne opakowanie, najlepiej po prostu się go pozbyć.Pamiętaj, nie wyrzucaj produktów z molami do kosza na śmieci w kuchni/garażu/piwnicy, tylko od razu wynieś je do zewnętrznego kosza.Po pozbyciu się opakowania z molami, należy wyjąć wszystko z szafek, umyć i wytrzeć wszystkie powierzchnie. Nie zapomnij o wyczyszczeniu rogów, spodów, pęknięć i dziur w półkach. Powierzchnie można przetrzeć octem winnym lub roztworem (pół na pół) wody z octem. Najlepiej dodać do niego odrobinę olejku z goździków lub cytrusów.Pamiętaj, larwy mogą się przemieszczać, schować się w zawiasach, klamkach, wokół krawędzi pokrywek i w wielu innych zakamarkach.

Po wyczyszczeniu szafek należy przesypać wszystkie atrakcyjne dla moli produkty do szklanych opakowań lub takich, które zrobione są z naprawdę grubego plastiku (powyżej 0,7 cm). Po zrobieniu zakupów również należy przesypywać produkty do przygotowanych pojemników. Dzięki temu łatwo będzie namierzyć ten, w którym przyniesione zostały mole.Sposób na mole spożywcze – pułapki w kuchni Są też sposoby na pozbycie się dorosłych, latających osobników. W sklepach można znaleźć gotowe pułapki feromonowe, które rozstawione w mieszkaniu, wabią latające szkodniki. Owady przyklejają się do nich. Pułapki należy zmieniać co kilka miesięcy lub gdy się zapełnią. Domowymi metodami również możesz przygotować pułapkę na mole – w tej roli sprawdzi się zamknięta w szafce:

- miseczka z podgrzanym octem- miseczka z odrobiną olejku cytrynowego, goździkowego, lawendowego,- miseczka z mieszanką octu i wytrawnego wina.

Autor: aw / Źródło: The Old Farmer’s Almanac, Lasy Państwowe, entnemdept.ufl.edu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości