Wiosna meteorologiczna się rozpoczęła. To oznacza, że już niedługo przywitamy także wiosnę kalendarzową i astronomiczną. Tę ostatnią wyznacza moment równonocy wiosennej. Kiedy wypada w tym roku? Sprawdź, aby nie przegapić.
Piątek 1.03 to pierwszy dzień meteorologicznej wiosny. Data ta została przyjęta przez meteorologów i klimatologów po to, aby móc porównywać okresy o takiej samej długości i obliczać dane statystyczne. Wiosna meteorologiczna potrwa do 31 maja.
Wiosna astronomiczna i kalendarzowa. Kiedy początek
Inaczej jest z wiosną astronomiczną. Jej początek na półkuli północnej, czyli także w Polsce, wyznacza moment równonocy wiosennej. Wtedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. Najczęściej dochodzi do tego między 19 a 21 marca.
W 2024 roku moment równonocy wiosennej nastanie w środę 20 marca o godzinie 04.07. Zatem wiosna astronomiczna rozpocznie się więc dzień wcześniej niż wiosna kalendarzowa. Od tego momentu dni będą stawać się coraz dłuższe, a noce będą coraz krótsze. Słońce przez pół roku będzie mocniej oświetlać mocniej półkulę północną. Wiosna astronomiczna potrwa do przesilenia letniego.
A co z wiosną kalendarzową? Ta ma stałą datę. Jak co roku, zaczyna się 21 marca, będzie to czwartek. Potrwa do 21 czerwca. Okres ten został ustalony przez meteorologów po to, by łatwiej porównywać obserwacje prowadzone w różnych miejscach.
Wiosna termiczna i fenologiczna
Oprócz kalendarzowych i meteorologicznych, wyróżnia się również termiczne i fenologiczne pory roku. Okres trwania termicznych pór roku wyznacza kryterium średniej dobowej temperatury powietrza. O wiośnie fenologicznej możemy mówić, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza znajduje się na poziomie od 5 do 15 stopni Celsjusza. Podobne zasady dotyczą termicznej jesieni.
A co z porami fenologicznym? Ten podział związany jest z fazami rozwojowymi roślin i obserwacjami ich stadium rozwoju oraz z zachowaniami zwierząt, na przykład takimi jak pora godów czy zapadanie w sen zimowy. Jak tłumaczy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wiosna fenologiczna zaczyna się w momencie "wschodów pierwszych roślin zielonych oraz budzenia się soków w roślinach wieloletnich. Charakterystycznym zjawiskiem jest zakwitanie gatunków, których kwiaty pojawią się przed rozwojem liści, a więc leszczyny, osiki, cisa, przylaszczki, podbiału czy kaczeńca". Ten rodzaj wiosny rozpoczyna się w różnym czasie w zależności od części kraju. "W południowo-zachodniej i zachodniej Polsce wczesne zaranie wiosny przypada na przełom lutego i marca, w północno-wschodniej dopiero na początek kwietnia" - wyjaśnia IMGW.
Co przyniesie pogoda? Prognoza na początek marca
Prognozy na kolejne dni są iście wiosenne. Miejscami temperatura ma osiągać nawet 18 stopni Celsjusza. Sprawdź, co czeka nas jeszcze w kolejnych dniach.
Tak szybkie nadejście wiosennej pogody ma też swoje drugie dno. Miniony miesiąc, luty - według szacunków IMGW - "jest cieplejszy niż dotąd najcieplejszy luty z 1990 roku".
Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW