Orzechy pekan – wartości odżywcze, właściwości, przepisy

Źródło:
pzh.gov.pl
Szarlotka bezglutenowa
Szarlotka bezglutenowa
TVN Meteo Active
Szarlotka bezglutenowaTVN Meteo Active

Orzechy pekan (pecan) są nasionami owoców drzewa o nazwie orzesznik jadalny (Carya illinoinensis) zwanym także pekanowcem. Orzechy te zarówno wyglądem, jak i smakiem przypominają orzechy włoskie, jednak przewyższają je ilością wartości odżywczych. Orzechy pekan na stałe zagościły w kuchnia amerykańskiej, a od jakiegoś czasu podbijają cały świat. Są cenione nie tylko za swój wyjątkowy smak, który równie doskonale komponuje się z daniami słodkimi i wytrawnymi, ale przede wszystkim za szereg prozdrowotnych właściwości.

● Orzechy pekan to nasiona owoców orzesznika jadalnego – drzewa występującego w Ameryce Północnej. ● Szereg wartości odżywczych znajdujących się w orzechach pekan sprawia, że mają one wiele właściwości prozdrowotnych. ● Orzechy pekan są wysokokaloryczne, jednak ich spożywanie zalecane jest nawet osobom odchudzającym się, gdyż przyspieszają metabolizm i dodają energii. ● W Stanach Zjednoczonych orzechy pekan są bardzo popularne, dlatego stanowią składnik wielu amerykańskich dań, w tym przygotowywanej na Święto Dziękczynienia pecan pie, czyli tarty z orzechami pekan.

Orzechy pekan – gdzie rosną i gdzie można je kupić?

Orzesznik jadalny to gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych, który w naturze występuje w Ameryce Północnej. Zarówno drzewa, jak i owoce, które na nich rosną są bardzo wyjątkowe. Orzeszniki jadalne mogą osiągać aż 50 metrów wysokości i są w stanie wytwarzać owoce nawet przez 300 lat. Owocami pekanowca są nibypestkowce – otoczone mięsistą okrywą owoce właściwe, czyli orzechy. Po odpadnięciu okrywy pojawia się gładka, brązowa łupina orzecha, we wnętrzu której znajduje się jadalne nasiono (jądro orzecha). Na pierwszy rzut oka pekan jest podobny do orzecha włoskiego, jednak po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że jest on mniej pofałdowany i nieco dłuższy.

Orzechy pekan można kupić w dobrych marketach spożywczych oraz sklepach ze zdrową żywnością – internetowych i stacjonarnych. Dostępne są orzechy pakowane i na wagę (łuskane i w łupinach), a ich cena waha się od 70 do nawet 150 złotych za kilogram.

Orzechy pekan – wartości odżywcze

Pośród wartości odżywczych orzechów pekan znajduje się wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów, a także składników, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Choć ten rodzaj orzechów, tak jak i inne tego rodzaju bakalie, ma sporo kalorii – 691 w 100 g, to warto wprowadzić go do codziennej diety. Wysoka kaloryczność orzechów pekan sprawia, że nawet mała ich ilość dostarcza organizmowi dużo energii, a zawarte w nich jednonienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają przyswajanie witaminy A, D, E i K oraz wpływają korzystnie na wzrok, pracę układu nerwowego i poziom cholesterolu we krwi. W 100 gramach orzechów pekan znajduje się: - tłuszcz – 72 g, - w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 6,2 g, - węglowodany – 14,4 g, - w tym cukry – 4 g, - błonnik – 9,6 g, - białko – 9,2 g, - magnez – 121 mg, - żelazo – 2,5 mg, - cynk – 4,5 mg, - fosfor – 277 mg, - potas – 410 mg, - wapń – 70 mg, - miedź – 1,2 mg, - witamina B1 –  0,66 mg, - witamina B2 – 0,13 mg, - witamina B3 – 1,167 mg, - witamina B6 – 0,21 mg, - witamina C – 1,1 mg, - witamina A – 3,0 µg, - witamina E – 1,4 mg, - witamina K – 3,5 µg, - foliany – 22 µg.  

Orzechy pekan – właściwości

Wprowadzenie nasion orzesznika jadalnego do diety szybko przyniesie wymierne korzyści dla organizmu. Do głównych właściwości orzechów pekan zalicza się: - redukcja stresu oksydacyjnego, - przyspieszona regeneracja komórek i tkanek, - obniżanie ciśnienia krwi, - zmniejszanie stężenia cholesterolu we krwi, - wspomaganie pracy serca, - łagodzenie stanów zapalnych, - zmniejszanie ryzyka wystąpienia chorób serca i miażdżycy, - redukcja bólu i sztywności stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów, - zmniejszanie ryzyka wystąpienia nowotworów, - wspomaganie pracy mózgu, w tym zapobieganie wystąpieniu choroby Parkinsona i Alzheimera, - łagodzenie objawów PMS, - wspomaganie leczenia osteoporozy, - wspomaganie odchudzania poprzez pobudzanie przemiany materii, - zapobieganie wczesnemu starzeniu się skóry.

Orzechy pekan – przepisy

Orzechy pekan są jednym z najbardziej popularnych rodzajów bakalii w Stanach Zjednoczonych, dlatego powstało naprawdę dużo przepisów, w których są jednym z głównych składników. Do najczęściej przygotowywanych przez amerykanów dań z tymi orzechami należy pecan pie, czyli tradycyjna, słodka tarta z orzechami pekan, która jest niemal obowiązkową pozycją na stole podczas Święta Dziękczynienia.

Przygotowanie tarty z orzechami pekan może być w polskiej kuchni nieco utrudnione przez wzgląd na trudno dostępne składniki, jednak równie smaczne i składające się z prostszych do znalezienia w miejscowych sklepach składników jest ciasto pekanowe. Do przygotowania ciasta z orzechów pekan potrzebne są:

składniki na ciasto: mąka pszenna – 200 g, masło – 140 g, cukier – dwie łyżki, sól – jedna płaska łyżeczka, woda – 60 ml.

składniki na nadzienie: masło – 60 g, cukier trzcinowy – jedna szklanka, syrop klonowy lub miód – 3/4 szklanki, sól – pół łyżeczki, esencja waniliowa – jedna łyżka bourbon – dwie łyżki, jajka – trzy  sztuki, posiekane orzechy pekan – dwie szklanki.

Mąkę, cukier i sól należy wymieszać w misce, a następnie dodać pokrojone w kostkę masło i rozetrzeć. Po połączeniu się masła z sypkimi produktami trzeba wlać do mieszaniny wodę i energicznie zagnieść formując kulę. Tak przygotowane ciasto należy umieścić w lodówce na minimum godzinę. Po tym czasie konieczne jest rozwałkowanie ciasta i umieszczenie go na formie do pieczenia tworząc wysokie brzegi. Następnym krokiem jest nakłucie ciasta widelcem oraz ponowne umieszczenie w lodówce na około godzinę.

Po wyjęciu ciasta z lodówki trzeba wyłożyć jego wierzch papierem do pieczenia i obciążyć suchym grochem, fasolą lub specjalnymi kulkami ceramicznymi. Tak przygotowaną blachę z ciastem trzeba wstawić do nagrzanego do 175 st. Celsjusza piekarnika na 10 min, po czym należy usunąć papier oraz obciążenie i piec jeszcze przez pięć minut.

Upieczone ciasto można odstawić na bok do ostudzenia i zabrać się do przygotowania nadzienia.

Masło należy rozpuścić w garnku, a następnie dodać cukier i mieszać do całkowitego rozpuszczenia się go. Po zdjęciu garnka z ognia można już dodać do masła połączonego z cukrem syrop klonowy, sól, esencję waniliową i bourbona. W oddzielnej misce trzeba roztrzepać jajka, do których należy dodać powstały w garnku karmel oraz posiekane orzechy pekan. Całość powinno się dokładnie wymieszać, a następnie wyłożyć na wcześniej wystudzony spód. Tak przygotowane ciasto należy włożyć ponownie do piekarnika nagrzanego do 175 st. Celsjusza na około 50 minut.

Ciasto pekanowe podaje się wystudzone, a najlepiej smakuje z dodatkiem lodów lub bitej śmietany.

Jak skarmelizować orzechy pekan?

O wiele szybszą i łatwiejszą w przygotowaniu słodką przekąską są karmelizowane orzechy pekan. Do jej przygotowania potrzebne jest jedynie 10 gramów orzechów pakan (można je połączyć z innymi orzechami dla wzbogacenia smaku), 90 gramów cukru i dwie łyżki wody. Cukier i wodę należy umieścić w rondelku lub na patelni i podgrzewać na średnim ogniu do czasu rozpuszczenia się cukru. Kiedy cukier całkowicie się rozpuści i nabierze bursztynowego koloru, można wsypać obrane orzechy pekan, zdjąć naczynie z gazu i mieszać do chwili aż karmel oblepi wszystkie cząstki orzechów. Tak przygotowane karmelizowane orzechy można wyłożyć na drewnianą deskę lub talerz i rozłożyć je łyżką, by poszczególne kawałki jak najmniej do siebie przylegały. Po wystudzeniu większe, zlepione ze sobą kawki należy pokruszyć, a całość przesypać do miseczki. Tak przygotowane orzechy karmelizowane są gotowe do spożycia. 

ZOBACZ TEŻ >> Fistaszki – uprawa, wartości odżywcze, właściwości Migdały dobre na stres, dla mózgu i serca. Ile można ich zjeść dziennie? Orzechy laskowe - idealne na domową nutellę

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: pzh.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

W kolejnych dniach nad Polską przepływać będą ciepłe masy powietrza, które jednak nie wszędzie przyniosą spokojne, pogodne niebo. Na początku tygodnia miejscami może zagrzmieć, spodziewane są także opady deszczu. Bliżej Wielkanocy temperatura skoczy do góry - w całej Polsce termometry pokażą co najmniej 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Pogoda na dziś. Niedziela 13.04 zapowiada się ciepło i pogodnie, chociaż po południu miejscami pojawi się więcej chmur. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 23 stopnie Celsjusza. Biomet okaże się korzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Pogoda na Wielkanoc 2025. W świetle najnowszych prognoz tuż przed świętami temperatura sięgnie miejscami aż 25-26 stopni Celsjusza. Gorąca aura nie potrwa długo, bo już w Wielki Piątek nad Polską ma przejść deszczonośny układ niżowy. Poza opadami przyniesie on także burze. - Będzie kształtować pogodę od Wielkiego Piątku do lanego poniedziałku - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl.

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima powróciła do wschodniej Polski. Po nocnych opadach śniegu w piątkowy poranek miejscami wciąż było biało. Materiały pokazujące to jak się zabieliło, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Źródło:
Discover Magazine, AAFA

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

W weekend warto spojrzeć w niebo, bo zalśni na nim Różowy Księżyc. Przed nami pierwsza wiosenna pełnia tego roku. Inne nazwy tego zjawiska to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now