Orzechy pekan – wartości odżywcze, właściwości, przepisy

Źródło:
pzh.gov.pl
Szarlotka bezglutenowa
Szarlotka bezglutenowa
TVN Meteo Active
Szarlotka bezglutenowaTVN Meteo Active

Orzechy pekan (pecan) są nasionami owoców drzewa o nazwie orzesznik jadalny (Carya illinoinensis) zwanym także pekanowcem. Orzechy te zarówno wyglądem, jak i smakiem przypominają orzechy włoskie, jednak przewyższają je ilością wartości odżywczych. Orzechy pekan na stałe zagościły w kuchnia amerykańskiej, a od jakiegoś czasu podbijają cały świat. Są cenione nie tylko za swój wyjątkowy smak, który równie doskonale komponuje się z daniami słodkimi i wytrawnymi, ale przede wszystkim za szereg prozdrowotnych właściwości.

● Orzechy pekan to nasiona owoców orzesznika jadalnego – drzewa występującego w Ameryce Północnej. ● Szereg wartości odżywczych znajdujących się w orzechach pekan sprawia, że mają one wiele właściwości prozdrowotnych. ● Orzechy pekan są wysokokaloryczne, jednak ich spożywanie zalecane jest nawet osobom odchudzającym się, gdyż przyspieszają metabolizm i dodają energii. ● W Stanach Zjednoczonych orzechy pekan są bardzo popularne, dlatego stanowią składnik wielu amerykańskich dań, w tym przygotowywanej na Święto Dziękczynienia pecan pie, czyli tarty z orzechami pekan.

Orzechy pekan – gdzie rosną i gdzie można je kupić?

Orzesznik jadalny to gatunek drzewa należący do rodziny orzechowatych, który w naturze występuje w Ameryce Północnej. Zarówno drzewa, jak i owoce, które na nich rosną są bardzo wyjątkowe. Orzeszniki jadalne mogą osiągać aż 50 metrów wysokości i są w stanie wytwarzać owoce nawet przez 300 lat. Owocami pekanowca są nibypestkowce – otoczone mięsistą okrywą owoce właściwe, czyli orzechy. Po odpadnięciu okrywy pojawia się gładka, brązowa łupina orzecha, we wnętrzu której znajduje się jadalne nasiono (jądro orzecha). Na pierwszy rzut oka pekan jest podobny do orzecha włoskiego, jednak po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że jest on mniej pofałdowany i nieco dłuższy.

Orzechy pekan można kupić w dobrych marketach spożywczych oraz sklepach ze zdrową żywnością – internetowych i stacjonarnych. Dostępne są orzechy pakowane i na wagę (łuskane i w łupinach), a ich cena waha się od 70 do nawet 150 złotych za kilogram.

Orzechy pekan – wartości odżywcze

Pośród wartości odżywczych orzechów pekan znajduje się wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów, a także składników, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Choć ten rodzaj orzechów, tak jak i inne tego rodzaju bakalie, ma sporo kalorii – 691 w 100 g, to warto wprowadzić go do codziennej diety. Wysoka kaloryczność orzechów pekan sprawia, że nawet mała ich ilość dostarcza organizmowi dużo energii, a zawarte w nich jednonienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają przyswajanie witaminy A, D, E i K oraz wpływają korzystnie na wzrok, pracę układu nerwowego i poziom cholesterolu we krwi. W 100 gramach orzechów pekan znajduje się: - tłuszcz – 72 g, - w tym kwasy tłuszczowe nasycone – 6,2 g, - węglowodany – 14,4 g, - w tym cukry – 4 g, - błonnik – 9,6 g, - białko – 9,2 g, - magnez – 121 mg, - żelazo – 2,5 mg, - cynk – 4,5 mg, - fosfor – 277 mg, - potas – 410 mg, - wapń – 70 mg, - miedź – 1,2 mg, - witamina B1 –  0,66 mg, - witamina B2 – 0,13 mg, - witamina B3 – 1,167 mg, - witamina B6 – 0,21 mg, - witamina C – 1,1 mg, - witamina A – 3,0 µg, - witamina E – 1,4 mg, - witamina K – 3,5 µg, - foliany – 22 µg.  

Orzechy pekan – właściwości

Wprowadzenie nasion orzesznika jadalnego do diety szybko przyniesie wymierne korzyści dla organizmu. Do głównych właściwości orzechów pekan zalicza się: - redukcja stresu oksydacyjnego, - przyspieszona regeneracja komórek i tkanek, - obniżanie ciśnienia krwi, - zmniejszanie stężenia cholesterolu we krwi, - wspomaganie pracy serca, - łagodzenie stanów zapalnych, - zmniejszanie ryzyka wystąpienia chorób serca i miażdżycy, - redukcja bólu i sztywności stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów, - zmniejszanie ryzyka wystąpienia nowotworów, - wspomaganie pracy mózgu, w tym zapobieganie wystąpieniu choroby Parkinsona i Alzheimera, - łagodzenie objawów PMS, - wspomaganie leczenia osteoporozy, - wspomaganie odchudzania poprzez pobudzanie przemiany materii, - zapobieganie wczesnemu starzeniu się skóry.

Orzechy pekan – przepisy

Orzechy pekan są jednym z najbardziej popularnych rodzajów bakalii w Stanach Zjednoczonych, dlatego powstało naprawdę dużo przepisów, w których są jednym z głównych składników. Do najczęściej przygotowywanych przez amerykanów dań z tymi orzechami należy pecan pie, czyli tradycyjna, słodka tarta z orzechami pekan, która jest niemal obowiązkową pozycją na stole podczas Święta Dziękczynienia.

Przygotowanie tarty z orzechami pekan może być w polskiej kuchni nieco utrudnione przez wzgląd na trudno dostępne składniki, jednak równie smaczne i składające się z prostszych do znalezienia w miejscowych sklepach składników jest ciasto pekanowe. Do przygotowania ciasta z orzechów pekan potrzebne są:

składniki na ciasto: mąka pszenna – 200 g, masło – 140 g, cukier – dwie łyżki, sól – jedna płaska łyżeczka, woda – 60 ml.

składniki na nadzienie: masło – 60 g, cukier trzcinowy – jedna szklanka, syrop klonowy lub miód – 3/4 szklanki, sól – pół łyżeczki, esencja waniliowa – jedna łyżka bourbon – dwie łyżki, jajka – trzy  sztuki, posiekane orzechy pekan – dwie szklanki.

Mąkę, cukier i sól należy wymieszać w misce, a następnie dodać pokrojone w kostkę masło i rozetrzeć. Po połączeniu się masła z sypkimi produktami trzeba wlać do mieszaniny wodę i energicznie zagnieść formując kulę. Tak przygotowane ciasto należy umieścić w lodówce na minimum godzinę. Po tym czasie konieczne jest rozwałkowanie ciasta i umieszczenie go na formie do pieczenia tworząc wysokie brzegi. Następnym krokiem jest nakłucie ciasta widelcem oraz ponowne umieszczenie w lodówce na około godzinę.

Po wyjęciu ciasta z lodówki trzeba wyłożyć jego wierzch papierem do pieczenia i obciążyć suchym grochem, fasolą lub specjalnymi kulkami ceramicznymi. Tak przygotowaną blachę z ciastem trzeba wstawić do nagrzanego do 175 st. Celsjusza piekarnika na 10 min, po czym należy usunąć papier oraz obciążenie i piec jeszcze przez pięć minut.

Upieczone ciasto można odstawić na bok do ostudzenia i zabrać się do przygotowania nadzienia.

Masło należy rozpuścić w garnku, a następnie dodać cukier i mieszać do całkowitego rozpuszczenia się go. Po zdjęciu garnka z ognia można już dodać do masła połączonego z cukrem syrop klonowy, sól, esencję waniliową i bourbona. W oddzielnej misce trzeba roztrzepać jajka, do których należy dodać powstały w garnku karmel oraz posiekane orzechy pekan. Całość powinno się dokładnie wymieszać, a następnie wyłożyć na wcześniej wystudzony spód. Tak przygotowane ciasto należy włożyć ponownie do piekarnika nagrzanego do 175 st. Celsjusza na około 50 minut.

Ciasto pekanowe podaje się wystudzone, a najlepiej smakuje z dodatkiem lodów lub bitej śmietany.

Jak skarmelizować orzechy pekan?

O wiele szybszą i łatwiejszą w przygotowaniu słodką przekąską są karmelizowane orzechy pekan. Do jej przygotowania potrzebne jest jedynie 10 gramów orzechów pakan (można je połączyć z innymi orzechami dla wzbogacenia smaku), 90 gramów cukru i dwie łyżki wody. Cukier i wodę należy umieścić w rondelku lub na patelni i podgrzewać na średnim ogniu do czasu rozpuszczenia się cukru. Kiedy cukier całkowicie się rozpuści i nabierze bursztynowego koloru, można wsypać obrane orzechy pekan, zdjąć naczynie z gazu i mieszać do chwili aż karmel oblepi wszystkie cząstki orzechów. Tak przygotowane karmelizowane orzechy można wyłożyć na drewnianą deskę lub talerz i rozłożyć je łyżką, by poszczególne kawałki jak najmniej do siebie przylegały. Po wystudzeniu większe, zlepione ze sobą kawki należy pokruszyć, a całość przesypać do miseczki. Tak przygotowane orzechy karmelizowane są gotowe do spożycia. 

ZOBACZ TEŻ >> Fistaszki – uprawa, wartości odżywcze, właściwości Migdały dobre na stres, dla mózgu i serca. Ile można ich zjeść dziennie? Orzechy laskowe - idealne na domową nutellę

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: pzh.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, podczas których może spaść grad. Obowiązują też alarmy przed upałem.

Ostrzeżenia IMGW. Tu jest i będzie niebezpiecznie

Ostrzeżenia IMGW. Tu jest i będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl