TVN Meteo | Ciekawostki

Święto Dziękczynienia - historia i tradycje. Kiedy przypada w 2021 roku?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
jm//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
ShutterstockŚwięto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia to jeden z najważniejszych dni w roku dla Amerykanów, ale i Kanadyjczyków, którzy obchodzą go równie uroczyście co święta Bożego Narodzenia. Kolacja, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, indyk, ciasto dyniowe oraz nowojorska parada to nieodłączne elementy Dnia Dziękczynienia. W 2021 roku przypada ono na dzień 11 października oraz 25 listopada.

● Święto Dziękczynienia w USA obchodzone jest na pamiątkę pierwszego dziękczynienia angielskich kolonistów w Ameryce.   ● Dzień Dziękczynienia w USA przypada na czwarty czwartek listopada, czyli w 2021 roku na dzień 25 listopada. ● Święto Dziękczynienia obchodzone jest też w Kanadzie, jako wspomnienie dziękczynienia z 1578 roku. ● Dzień Dziękczynienia w Kanadzie przypada na drugi poniedziałek października, czyli w 2021 na dzień 11 października. ● Tradycją Święta Dziękczynienia jest uroczysta kolacja, której głównym daniem jest pieczony indyk. ● W piątek po Dniu Dziękczynienia przypada tzw. Black Friday, w poniedziałek zaś Cyber Monday. 

Dzień Dziękczynienia – co to jest?

Święto Dziękczynienia, z angielskiego Thanksgiving Day, nazywane jest także Dniem Dziękczynienia, a potocznie – świętem indyka. Uznawane jest przez Amerykanów za jedno z najważniejszych świąt. Obchodzą je równie uroczyście co święta Bożego Narodzenia. Dzień Dziękczynienia to święto świeckie. Według tradycji jest to dzień dziękczynnego podsumowania mijającego roku, dziękowania za plony oraz okazja do spotkania z bliskimi.

Kiedy obchodzone jest Święto Dziękczynienia? Święto Dziękczynienia w USA obchodzone jest w czwarty czwartek listopada. W Kanadzie zaś, w której to święto także jest celebrowane – w drugi poniedziałek października.

Święto Dziękczynienia 2021 – kiedy wypada?

W 2021 roku Święto Dziękczynienia w USA przypada na dzień 25 listopada. Black Friday to 26 listopada, zaś Cyber Monday to 29 listopada. 

W Kanadzie Dzień Dziękczynienia obchodzony był zaś w 2021 roku 11 października.

Święto Dziękczynienia USA – historia

Zgodnie z tradycją Święto Dziękczynienia po raz pierwszy obchodzone było w 1621 roku w Plymouth przez angielskich kolonistów. Kiedy rok wcześniej przybyli oni do Ameryki, nie byli przygotowani na panujące warunki – blisko połowa z nich zmarła pierwszej zimy, głównie z powodu głodu. Z pomocą przyszli rdzenni Amerykanie, którzy nauczyli kolonistów polować, ale i uprawiać ziemię. Ponieważ pierwsze plony w 1621 roku były już obfite, koloniści postanowili urządzić ucztę, dziękując rdzennym mieszkańcom Ameryki za wsparcie, a Bogu za zbiory. 

Początkowo Święto Dziękczynienia obchodzone było w kilku stanach, a dopiero w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln ustanowił je świętem narodowym.

Święto Dziękczynienia – Kanada

Święto Dziękczynienia celebrowane jest także w Kanadzie. Tu obchodzone jest na pamiątkę dziękczynienia z 1578 roku, kiedy to Martin Frobisher dziękował Bogu za przeżycie długiej podróży morskiej. Miało to miejsce na terenie obecnej prowincji Nowa Funlandia i Labrador.

Warto dodać, że dziękczynienia były też składane na tych terenach wcześniej. Dziękowano w ten sposób duchom za zbiory i plony. 

Święto Dziękczynienia – tradycje

Święto Dziękczynienia w USA, podobnie jak to obchodzone w Kanadzie, wiąże się z wieloma tradycjami. Najważniejszą z nich jest kolacja, którą Amerykanie i Kanadyjczycy spędzają z rodziną i najbliższymi. Rozpoczyna ją modlitwa, w której gospodarz dziękuje za wszystko to, co spotkało rodzinę w mijającym roku. Na stole, według tradycji udekorowanym w kolorach jesieni, nie może zabraknąć ściśle określonych potraw.

Tradycją Święta Dziękczynienia jest także nowojorska parada. Wielokolorowe platformy, tancerze, zespoły marszowe, gigantyczne balony i występy gwiazd gromadzą setki widzów, zarówno na ulicach miasta, jak i przed telewizorami. 

Ponieważ Amerykanie kochają futbol, tego dnia nie może zabraknąć też wspólnego oglądania meczu w ramach rozgrywek ligi futbolu amerykańskiego.

Święto Dziękczynienia – potrawy

Dzień Dziękczynienia nie bez powodu nazywany jest potocznie dniem indyka – to bowiem podstawa dziękczynnej kolacji. Co ciekawe, wybór indyka na Święto Dziękczynienia nie jest przypadkowy. Według tradycji to właśnie polowania na dzikie indyki, których nauczyli kolonistów rdzenni Amerykanie, uratowały pierwszych osadników przed głodem i śmiercią. 

Jak przygotować tę potrawę? Tradycyjny indyk pieczony po amerykańsku na Święto Dziękczynienia przygotowywany jest w całości, koniecznie z nadzieniem. Jednym z bardziej tradycyjnych jest nadzienie z chleba. Kolejnymi potrawami na Święto Dziękczynienia, których nie może zabraknąć na stole, są: sos żurawinowy, puree ziemniaczane, pieczone bataty, kukurydza, fasolka czy brukselka. Na deser zaś podawane jest ciasto dyniowe, szarlotka lub tarta z orzechami.

Święto Dziękczynienia – ciekawostki

Ze Świętem Dziękczynienia wiąże się także wiele ciekawostek i rodzących się w ostatnich latach zwyczajów. Szacuje się, że tego dnia Amerykanie zjadają nawet 46 milionów indyków. Jeden jest jednak wyjątkowy – co roku Prezydent Stanów Zjednoczonych ułaskawia bowiem indyka. Zwyczaj ten sięga jeszcze Abrahama Lincolna, uroczysta ceremonia obchodzona jest zaś od 1989 roku i prezydentury Georga Busha seniora.

Następnego dnia po Święcie Dziękczynienia przypada w USA Black Friday, czyli początek sezonu wyprzedażowego. Tzw. czarny piątek to dzień, w którym wiele amerykańskich sklepów otwiera się już o północy, oferując wysokie zniżki i promocje.

Mimo że Święto Dziękczynienia w Polsce nie jest obchodzone, to tradycja wyprzedaży przyjęła się powszechnie. Podobnie jak Cyber Monday, czyli dzień wyprzedaży i promocji oferowanych przez sklepy internetowe, który przypada na pierwszy poniedziałek po Dniu Dziękczynienia.

Autor:jm//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości