W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin warto spojrzeć w niebo. Czeka nas przelot meteorów z roju Drakonidów. Ponieważ maksimum zjawiska przypada na poniedziałkowy poranek, dostrzec będzie je można dzisiejszej nocy. Czy pogoda dopisze?
Już w poniedziałek 9 października około godziny 9 przypadać będzie maksimum meteorów z roju Drakonidów. Jak przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Adam Hurcewicz z fanpage'a "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz", obiekty będą świetnie widoczne już nadchodzącej nocy. Wyjaśnił, że swoją nazwę zawdzięczają pochodzeniu, mianowicie może nam się wydawać, jakby "wylatywały" z gwiazdozbioru Smoka.
"Tyle szumu na temat Drakonidów spowodowane jest tym, że ten rój meteorów potrafi zaskoczyć zwiększoną liczbą spadających gwiazd! Jak to było w 2011 i 2012 roku, gdzie ZHR [zenitalna liczba godzinna, ang. "zenithal hourly rate" - przyp. red], w krótkim co prawda czasie, bo zaledwie kilku godzin, wyniósł 300! Znacznie większe widowisko miało miejsce w 1933 i 1946 roku" - przekazał.
Związane z okresową kometą
Ostatnio Drakonidy były bardzo aktywne pięć lat temu. Było to związane z powrotem komety 21P/Giacobini-Zinner w okolice Słońca. Hurcewicz podał, że jest to okresowy obiekt, który co około 6-7 lat nadlatuje w nasze rejony Układu Słonecznego. "Orbita komety jest bliska orbicie Ziemi i nasza planeta co roku na początku października przechodzi przez strumienie materii zostawione przez kometę" - przekazał.
Trudno przewidzieć, jak szybko będą przemieszczać się po niebie. Ich prędkość jest szacowana na 21 kilometrów na sekundę, a więc nie będą zbyt szybkie. Ekspert dodał również, że wieczorem ich radiant (a więc miejsce, z którego wylatują) będzie bardzo wysoko, niemal w zenicie. Nad ranem należy szukać ich niżej, nad północnym horyzontem.
"Sami zdecydujcie kiedy chcecie obserwować, choć prawdopodobnie nad ranem będzie więcej Drakonidów, bo będzie bliżej godziny maksimum" - podsumował.
Czy pogoda dopisze obserwacjom?
Według przewidywań synoptyka tvnmeteo.pl noc na Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnimi oraz w Wielkopolsce będzie pochmurna i deszczowa. Większe szanse na dostrzeżenie spadających gwiazd będą mieć przebywający na terenie pozostałych regionów. Uwaga, noc będzie jednak dość chłodna. Miejscami, szczególnie na wschodzie kraju, temperatura może spadać poniżej 0 stopni Celsjusza.
>>> Sprawdź też: Pierwszy śnieg na Kasprowym Wierchu. "Naprawdę jest zaskoczenie"
Jeśli zamierzacie spróbować swoich sił i zapolować na meteory, podzielcie się swoją relacją na Kontakt 24. Czekamy na Wasze zdjęcia!
Źródło: "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz", tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock