Krzew na żywopłot - jakie rośliny wybrać? Co na żywopłot zimozielony?

Źródło:
cbr.gov.pl
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciem
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciemTVN24
wideo 2/4
Jedna trzecia gatunków drzew jest zagrożona wyginięciemTVN24

Nie wiesz, na jakie krzewy na żywopłot się zdecydować? Do wyboru jest wiele gatunków roślin, posadzić możesz zarówno te, które będą sezonowo kwitnąć, jak i takie, które nie zmienią wyglądu w ciągu roku. Podpowiadamy, jakie krzewy warto wziąć pod uwagę podczas projektowania ogrodu czy działki wokół domu.

● Jeżeli chcesz, aby żywopłot był naturalną barierą, pomyśl o roślinach ciernistych. ● Rośliny zimozielone będą cieszyć oko przez cały rok. ● Popularne rośliny na żywopłot to między innymi ligustr i tuja.

Czym są żywopłoty?

Żywopłot to najczęściej ogrodzenie, które stworzone jest z gęsto posadzonych drzew lub krzewów. Zwykle przycina się je z boku lub z góry, żeby uzyskać satysfakcjonujący kształt. Żywopłoty nie zawsze służą określeniu granic danego terenu, mogą też być po prostu ozdobą ogrodu czy izolacją od wiatru i hałasu.

Spotkać można dwie formy żywopłotów - naturalne, nazywane też szpalerami, oraz cięte. Te drugie zobaczysz najczęściej w ogrodach w stylu barokowym. Są one dużo bardziej wymagające pod względem pielęgnacji.

ZOBACZ TEŻ >> Drzewka na balkon - jakie wybrać i jak je pielęgnować?

Krzewy na żywopłoty - jakie rośliny?

Ognik szkarłatny Ciekawym krzewem na żywopłot jest ognik szkarłatny, czyli krzew liściasty. Jest to żywopłot kwitnący. Wiosną zobaczysz na nim białe kwiaty, a jesienią - to wtedy wygląda najpiękniej - pomarańczowe, szkarłatne owoce, które kształtem przypominają kulki. Na jego pędach znajdują się ciernie, więc jako żywopłot będzie stanowił dobrą barierę ochronną. Pamiętaj, że ognik nie lubi przesadzania, więc należy od razu wybrać dla niego odpowiednie miejsce.

Tawuła japońska Jeżeli interesują cię krzewy na żywopłot szybko rosnące, możesz zwrócić uwagę na tawułę japońską. Przyrasta ona rocznie około 20 centymetrów i osiąga wysokość do około półtora metra. Tawuła wyróżnia się ozdobnymi liśćmi, które wraz z upływem czasu zmieniają kolory. Tawuła jest też żywopłotem kwitnącym (od czerwca do sierpnia) - jej drobne kwiaty są białe lub różowe.

Ligustr Wiele osób zastanawia się, co wybrać na żywopłot? Jedną z najpopularniejszych w Polsce roślin wykorzystywanych w tym celu jest ligustr pospolity, czyli liściasty krzew z rodziny oliwkowatych. Przede wszystkim można go bardzo łatwo przycinać i nadawać odpowiedni kształt. Ma błyszczące, skórzaste liście i białe, drobne kwiaty, które pojawiają się od czerwca do końca lipca. Trzeba jednak uważać na jego owoce, które są trujące dla ludzi i wielu zwierząt. Często mówi się na niego liguster, jednak jego poprawna nazwa to ligustr. Jest to też dość tani sposób na żywopłot.

Berberys Thunberga W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek berberysu - berberys pospolity. Najpopularniejszym gatunkiem jest jednak berberys Thunberga, który w zależności od odmiany ma różne kolory liści - od żółtych, przez zielono-purpurowe, po zielone. Są też odmiany z liśćmi nakrapianymi. Poza szeroką paletą kolorów zachęcają również niezbyt dużymi wymaganiami. Bardziej wrażliwe są gatunki zimozielone. Berberysy możesz ciąć i formować. W ogrodzie ciekawie będą wyglądać kompozycje składające się z kilku odmian berberysów.

Co na żywopłot zimozielony?

Bukszpan wieczniezielony Jak sama jego nazwa wskazuje, jest to roślina zimozielona. Jest mało wymagający - rosnąć będzie nawet w zacienionym ogrodzie i w niezbyt żyznej ziemi. Ma dość małe, jajowate, błyszczące liście i niewielkie kwiaty, które zobaczyć można od kwietnia do maja. Należy pamiętać, że bukszpan jest zakwalifikowany jako roślina trująca. Jego największym wrogiem jest od pewnego czasu ćma bukszpanowa.

Tuja Kolejnym niezwykle popularnym iglakiem, który wykorzystywany jest do stworzenia żywopłotu zimozielonego, jest tuja, czyli żywotnik. Najczęściej polecaną odmianą jest „Smaragd”, nazywany również tują szmaragdową. Rocznie przyrasta o około 30 cm. Jest rośliną zimozieloną o stożkowym pokroju i bardzo intensywnie zielonej barwie igieł. Trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu tuj. 

Drzewo na żywopłot

Grab Drzewo na żywopłot to również dobry pomysł. Możesz wybrać na przykład grab pospolity. Osoby, które nie interesują się ogrodnictwem, najpewniej kojarzą grab z pokaźnych rozmiarów (nawet 25 metrów wysokości) drzewem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć żywopłot z grabu, jednak najczęściej stosuje się go w przypadku wyższych żywopłotów. Jego zaletą jest fakt, że dobrze znosi zacienione stanowiska. Jest to też dość tani żywopłot.

Cyprysik Lawsona Jedną z roślin na żywopłot zimozielony jest cyprysik Lawsona. To drzewo iglaste, a jego kolumnowa odmiana jest bardzo dobrym kandydatem na żywopłot. Co ciekawe - w swoim naturalnym środowisku (zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych) cyprysik potrafi osiągnąć wysokość nawet 65 metrów. W Polsce nie ma takiej możliwości. Do wykorzystania tej rośliny zachęca fakt, że ma ona regularną, piramidalną koronę.

Co na żywopłot?

Róża Ciekawym pomysłem na żywopłot jest taki, który składa się z róż. Wybór odmian jest bardzo duży i zależy od warunków, jakie panują w ogrodzie - nasłonecznienia czy lokalizacji pod kątem niskiej temperatury (różne odmiany mają inną odporność na mróz). Przy planowaniu różanego żywopłotu warto pomyśleć o połączeniu różnych odmian - taki żywopłot wygląda wtedy bardzo atrakcyjnie. Trzeba jednak pamiętać, żeby różne odmiany miały tę samą porę kwitnienia.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: cbr.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami najbliższe dni przyniosą ciepłą i pogodną aurę. W piątek na termometrach zobaczymy 25 stopni Celsjusza. Tego dnia lokalnie mogą pojawić się burze. Druga część długiego weekendu będzie już nieco chłodniejsza i pochmurna.

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnie przyniesie słoneczną i pogodną aurę. Po południu w części kraju mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Termometry pokażą do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnia będzie ciepły i pogodny

Pogoda na dziś - środa, 30.04. Ostatni dzień kwietnia będzie ciepły i pogodny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w trakcie długiego weekendu majowego w wielu regionach Polski mogą pojawić się burze oraz silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Źródło:
PAP, Reuters

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science