Pierwsze skojarzenie z kocimiętką to jej silne działanie na koty. Warto pamiętać, że jest to również roślina, która pięknie ozdobi ogród lub balkon, odstraszy komary, a nawet pomoże na trawienie.
● Kocimiętka to roślina z rodziny jasnotowatych. ● Koty mogą jeść kocimiętkę. Dopiero zbyt duża ilość zjedzonej kocimiętki może spowodować biegunkę u kota. ● Kocimiętka działa odstraszająco na komary.
Co to jest kocimiętka?
Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) jest byliną z prostymi, wzniesionymi łodygami, które w górnej części rozgałęziają się. Ma jajowate liście z zaostrzonymi końcami i ząbkowanymi brzegami. Kiedy kwitnie pojawiają się różowe, fioletoworóżowe lub białe kwiaty. Kocimiętka pochodzi z południowych regionów Europy.
Przez zawartość olejku eterycznego kocimiętka wydziela intensywny i bardzo charakterystyczny zapach.
Kocimiętka dla kota - jak działa kocimiętka?
W olejku eterycznym kocimiętki występuje nepetalakton - organiczny związek chemiczny. To właśnie on działa na koty. Kiedy kot wyczuwa lub zje kocimiętkę, może się tarzać, drapać, pocierać, biegać czy szaleć, a czasami po prostu siedzieć zamyślony. Niekiedy można zauważyć, że zaczynają się ślinić. Czasami w sytuacjach stresowych podanie kocimiętki może uspokoić kota. Nie jest ona szkodliwa. Trzeba też pamiętać, że są koty, na które kocimiętka po prostu działać nie będzie.
Czy koty mogą jeść kocimiętkę? Tak. Jednak po zjedzeniu jej zbyt dużej ilości, mogą wystąpić biegunki. Nic się nie stanie, jeżeli kot będzie podgryzał kocimiętkę w doniczce. A może go bardzo interesować, bo po poruszeniu rośliny wydziela ona zapach.
Jak stosować kocimiętkę? Forma podania może być bardzo różna. Jak podawać ją kotu? Możesz wysypać odrobinę suszu, wetrzeć susz lub olejek w drapak lub zapełnić nim zabawki. Jeżeli masz kocimiętkę w sprayu, warto spryskać nim wnętrze transportera. Wtedy podróż stanie się dla zwierzaka bardziej znośna.
Czy kocimiętka działa na psy? Co ciekawe, kocimiętka może podziałać na psa uspokajająco.
Czy kocimiętka działa na ludzi?
Napar z ziela kocimiętki działa uspokajająco. Wpływa też korzystnie na procesy trawienne, działa też żółciopędnie i moczopędnie. Jak przygotować napar z kocimiętki? Łyżeczkę rozdrobnionego suszu należy zalać szklanką wrzącej wody i parzyć przez 15-20 minut. Po tym czasie przecedzić i wypić.
Kocimiętka - odmiany
Kocimiętka faassena nie występuje w środowisku naturalnym. Odmiana ta dorasta do wysokości 0,2-0,5 metra, ma srebrno-zielone liście i niebieskofioletowe kwiaty.
Kocimiętka walker’s low dorasta nawet do 60 centymetrów. Rośnie w gęstych kępach. Ma lawendowoniebieskie kwiaty i srebrzystoszare liście.
Kocimiętka syberyjska może dorosnąć nawet do 80-100 centymetrów. Rozrasta się szeroko i ma lilaniebieskie kwiaty.
Kocimiętka - uprawa
Kocimiętka w ogrodzie ma niewielkie wymagania i jest rośliną wieloletnią. Rośliny dobrze czują się na niemal każdym podłożu. Ważne jest, aby nie było zbyt suche lub zbyt mokre. Kocimiętka lubi jednak słońce, więc wybierając dla niej stanowisko należy zwrócić uwagę na nasłonecznienie. Kocimiętkę najlepiej sadzić od połowy do końca maja.
Jak przycinać kocimiętkę? Należy zrobić to po okresie kwitnienia. Dzięki zabiegowi przycinania pojawią się nowe pędy. Kocimiętkę przycinać należy nisko.
Kocimiętka w doniczce będzie natomiast piękną ozdobą balkonu. Tam jednak również trzeba zapewnić jej dostęp do światła słonecznego. Należy też przygotować się na połamane i powyginane gałązki, jeżeli na balkonie pojawiać się będzie kot.
Kocimiętka - gdzie kupić?
Kocimiętkę w formie nasion lub sadzonek kupić można w sklepach ogrodniczych lub większych supermarketach. Dostępne są również w sprzedaży internetowej. Nasiona zwykle kosztują kilka złotych, sadzonki - kilkanaście. Dodatkowo dostępne są też kocimiętki w formie suszonej, które świetnie nadadzą się do aplikacji na drapaki czy legowiska kotów.
Kwiaty na komary - jakie rośliny odstraszają komary?
Kocimiętka jest jedną z roślin, które dobrze odstraszają komary. Dlatego też warto posadzić ją na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Do odstraszania komarów można też wykorzystać olejek z kocimiętki. Można go kupić w sklepach internetowych.
Inne rośliny odstraszające komary to m.in.: lawenda, koper włoski, geranium czy komarzyca.
Źródło: koty.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock