Powitaliśmy pierwszą z jesieni

Autor:
kw,ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW
Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Do astronomicznej i kalendarzowej jesieni zostało jeszcze kilka tygodni. W czwartek, 1 września, rozpoczęła się jesień meteorologiczna. Przed nami coraz więcej oznak zmiany pory roku.

Jesień kalendarzowa i astronomiczna rozpoczną się w tym roku tego samego dnia. Będzie to 23 września. Astronomiczna jesień rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do przesilenia zimowego, a jesień kalendarzowa ma natomiast stałą datę.

Jesień meteorologiczna. Pierwsza z jesieni rozpoczyna się 1 września

Oprócz astronomicznej i kalendarzowej wyróżnia się więcej rodzajów tej pory roku. Pierwszą z nich, jesień meteorologiczna, rozpoczęliśmy się w czwartek, 1 września i potrwa ona do 30 listopada. Jesień meteorologiczna to pojęcie wprowadzone na potrzeby meteorologów i klimatologów. Służy temu, by przy porównywaniu danych statystycznych bądź klimatycznych odwoływać się zawsze do tego samego okresu, bo pory astronomiczne i termiczne mają daty "ruchome".

Niebo we wrześniuPAP/Zlata Bahachova

Termiczna i fenologiczna, czyli pory roku bez dat

Z czym wiąże się jesień termiczna? To okres, tak jak w przypadku termicznej wiosny, charakteryzujący się średnią dobową temperaturą powietrza mieszczącą się w przedziale 5-15 stopni Celsjusza.

Wyróżnia się również fenologiczne pory roku związane ze zjawiskami, które można zaobserwować w przyrodzie w zależności od czynników pogodowych. To między innymi kwitnienie i dojrzewanie roślin, zmiana barw liści czy zachowania w świecie zwierząt. Okres nazywany wczesną jesienią charakteryzuje się przede wszystkim kwitnieniem wrzosu zwyczajnego oraz dojrzewaniem kasztanowca zwyczajnego czy borówki brusznicy. Podczas jesieni liście zmieniają swój kolor i opadają. Na przełomie lata i jesieni część zwierząt, na przykład bociany, zaczyna swoją podróż z Polski do ciepłych krajów.

Jesienne wędrówki ptakówPAP

Jesień dla rolników

Dla rolników jesień jest sygnałem końca okresu wegetacji roślin zbożowych i okopowych. Na polach i łąkach trwają ostatnie zbiory zbóż, a rośliny okopowe dojrzewają. Okres wegetacyjny kończy się, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 5 st. C.

Autor:kw,ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości