Kaszuby zapraszają! Co warto zobaczyć i zjeść?

Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?
Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?
tvn24
Gdzie mogłyby powstać nowe parki narodowe w Polsce?tvn24

Kaszuby (Kaszëbë) to region położony w zachodniej części województwa pomorskiego. Rozciąga się od Bałtyku do Borów Tucholskich. Kaszuby znane są ze swojego zróżnicowanego krajobrazu, dobrej kuchni regionalnej i języka kaszubskiego. Nie brakuje tam atrakcji turystycznych - podpowiadamy, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności.

● Kaszuby są regionem atrakcyjnym turystycznie ze względu na swoją różnorodność: jest tu piękne wybrzeże, są lasy, jeziora, wzgórza i zabytki. ● Kaszuby słyną także ze swojej kuchni regionalnej, bazującej na lokalnych produktach. Najbardziej znane potrawy to m.in. śledzie po kaszubsku oraz ruchanki.

Kaszuby (po kaszubsku Kaszëbë) to region w północnej Polsce. Mieszkańcami Kaszub są Kaszubi, mają swój język regonalny - kaszubski. Na Kaszubach nie brakuje atrakcji dla turystów. Na północy znajdziemy wybrzeże z pięknymi klifami, a im dalej na południe, tym więcej jezior, lasów i wzgórz. To doskonały wybór dla osób pragnących wypoczywać na łonie natury lub podziwiać zabytki.

W skład Kaszub wchodzą powiaty kartuski, bytowski, lęborski, pucki, gdański, wejherowski, słupski, człuchowski, kościerski, chojnicki oraz trójmiasto (Gdynia, Gdańsk i Sopot). Kaszuby są też rajem dla smakoszy. Tutejsza kuchnia regionalna bazuje na naturalnych lokalnych produktach

Kaszuby - atrakcje

Atrakcji turystycznych na Kaszubach nie brakuje. Zacznijmy od tych związanych z naturą:

Półwysep Helski - to 35 kilometrów pięknych lasów i piaszczystych plaż. Latem przyciąga amatorów sportów wodnych i plażowiczów, a tutejsze miejscowości wypoczynkowe - Chałupy, Jurata, Jastarnia - są jednymi z najbardziej obleganych kurortów na polskim wybrzeżu. Przebywając na Mierzei Helskiej koniecznie trzeba się udać na sam koniec półwyspu - do Helu, gdzie znajduje się znane w całej Polsce fokarium.   Słowiński Park Narodowy - prawdopodobnie najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża z ruchomymi wydmami, pięknymi trasami pieszymi i szlakami rowerowymi, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i latarnią morską w Czołpinie. Wdzydzki Park Krajobrazowy z imponującymi jeziorami. Krzyż Jezior Wdzydzkich to cztery połączone ze sobą jeziora: Radolne, Gołuń, Jelenie oraz Wdzydze (nazywane Kaszubskim Morzem). Szwajcaria Kaszubska - środkowa część Kaszub, ze swoimi jeziorami, polodowcowymi oczkami, lasami dawnej Puszczy Kaszubskiej, morenowymi, wzgórzami, łąkami i bogactwem kultury kaszubskiej, jest idealnym miejscem na wypoczynek.

Kaszuby - gdzie jechać i co zwiedzić

Kaszuby, poza przyrodą, mają do zaoferowania także inne atrakcje turystyczne. Ciekawe miasta i wioski z tradycyjną kaszubską architekturą, śladami bytności krzyżaków, a nawet Gotów, którzy mieszkali na tych terenach w pierwszych wiekach naszej ery. Warto też odwiedzić kaszubskie skanseny i muzea etnograficzne. Poza Trójmiastem, na początek proponujemy zwiedzić na Kaszubach te miejsca:

Szymbark - piękna wieś kaszubska na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Leży w Szwajcarii Kaszubskiej. To urocze miejsce, w którym warto odwiedzić m.in. Centrum Edukacji i Promocji Regionu, aby poznać kulturę i historię Kaszub. W Szymbarku koniecznie trzeba udać się na Wieżycę. Wieżyca (239 m n.p.m) to morenowe wzniesienie z drewnianą wieżą widokową. Na Wieżycy zimą można nawet jeździć na nartach.

Swornegacie - jedna z najstarszych wsi na Kaszubach, ciesząca się popularnością wśród turystów nie tylko ze względu na atrakcje, które im oferuje, ale też z uwagi na swoją przewrotną nazwę. Swornegacie leżą nad jeziorem Karsińskim, w okolicy znajduje się też Jezioro Witoczno. I to właśnie woda, plaże i spływy kajakowe rzeką Brdą przyciągają letników.

Lębork - kusi turystów średniowiecznymi murami z Basztą Bluszczową, secesyjnymi i eklektycznymi kamienicami na ulicy Staromiejskiej i bogatą historią. W Lęborku jest nawet dawny zamek krzyżacki, który teraz jest siedzibą sądu (i niestety wskutek zmian architektonicznych nie przypomina już krzyżackiego oryginału). Warto zobaczyć też spichlerz, neogotycki ratusz i przepiękne tabernakulum z kości słoniowej w kościele św. Jakuba, wybudowanym w XIV wieku.

Kamienne kręgi w Węsiorach to owiane legendą cmentarzysko Gotów z kamiennymi kręgami oraz kurhanami, kojarzące się ze sławnym angielskim Stonehenge. 

Rozewie - w tej nadmorskiej miejscowości znajdują się dwie latarnie morskie, stara z trzeciej dekady XIX wieku, jest otwarta dla zwiedzających i co roku przyciąga tłumy turystów.

Mechelinki - to tradycyjna wioska rybacka na Kaszubach, latem coraz bardziej popularna wśród turystów. Historia Mechelinek sięga XIII wieku. Obok targowiska, na którym można kupić złowione lokalnie ryby, jest molo oraz skansen rybacki.  Podobną do Mechalinek tradycyjną kaszubską wioską rybacką jest też Rewa

Chmielno - wieś położona w powiecie kartuskim, nad jeziorami Białe i Kłodno. W pobliżu znajdują się też jeziora Rekowo i Raduńskie Dolne. Chmielno słynie też z ceramiki, można ją podziwiać w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów.

Słupsk - w tym nadmorskim mieście nie brakuje zabytków i muzeów. W Zamku Książąt Pomorskich znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego, warto zobaczyć też Basztę Czarownic, neogotycki ratusz, jeden z najstarszych młynów w Polsce i krzywą wieżę kościoła mariackiego. W Białym Spichlerzu natomiast można obejrzeć największa w kraju kolekcję prac plastycznych Witkacego

Kartuzy - idealne miejsce dla miłośników zabytków. Warto zwiedzić kolegiatę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowaną na przełomie XIV i XV wieku, o dachu przypominającym wieko trumny. W środku można podziwiać barokowe stalle i gotycki ołtarz. W Kartuzach można też odwiedzić Muzeum Kaszubskie, by dowiedzieć się więcej o historii i tradycjach regionu oraz podziwiać sztukę ludową.

Bytów - turyści przyjeżdżają tu, żeby zobaczyć imponujący odrestaurowany zamek krzyżacki, w którym mieści się hotel i restauracja, a także Muzeum Zachodniokaszubskie i biblioteka miejska. Zamek powstał na przełomie XIV i XV wieku. W Bytowie warto też zobaczyć ruiny kościoła św. Katarzyny z muzeum historii Bytowa oraz XIX-wieczny most kolejowy, przypominający rzymski akwedukt.  

KaszubySebastian Gora Photo / Shutterstock.com

Wdzydze Kiszewskie - w tej wsi znajduje się najstarszy skansen w Polsce Kaszubski Park Etnograficzny. Oprócz przykładów lokalnej zabudowy wiejskiej znajdują się tu kościoły i wiatraki, można skosztować specjałów lokalnej kuchni kaszubskiej.

Kaszuby - kuchnia

Śledzia po kaszubsku znamy w całej Polsce, ale nie mniej warty spróbowania jest zylc, czyli galaretka z nóżek wieprzowych (przygotowuje się ją wraz ze zmielonymi chrząstkami i skórą), oraz zupy (rybna, czernina i dziadówka - zupa z maślanki, ziemniaków i marchwi). Odświętnym daniem jest ferkase (frékasë), czyli potrawka z kury, podawana z ryżem i maślanym sosem z rodzynkami. Na deser trzeba koniecznie skosztować ruchanek, tradycyjnych dla Kaszub racuchów z ciasta chlebowego lub drożdżowego z maki żytniej. Jada się je na ciepło.

ZOBACZ TEŻ >> Atrakcje turystyczne w Polsce – ciekawe miejsca na urlop i na weekend Parki narodowe w Polsce - mapa i lista Pomorze - atrakcje turystyczne w pigułce

Autorka/Autor:ks//m

TVNmeteo, na-kaszuby.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Gora Photo / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek w wielu regionach będzie upalnie, a w części kraju spodziewane są burze z ulewnym deszczem. Czego dokładnie możemy się spodziewać w pogodzie i gdzie zjawiska okażą się najgroźniejsze? Prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski opowiadał o tym na antenie TVN24.

Burze, a z nimi ulewy. Tutaj dziś trzeba szczególnie uważać

Burze, a z nimi ulewy. Tutaj dziś trzeba szczególnie uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek będzie gorąco i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed wyładowaniami atmosferycznymi, którym towarzyszyć mają intensywne opady deszczu. W części kraju zrobi się upalnie. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Nie tylko skwar. Są kolejne ostrzeżenia

Nie tylko skwar. Są kolejne ostrzeżenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałek 21.07 termometry pokażą miejscami nawet 32 stopnie. W części kraju prognozowane są intensywne opady deszczu i burze z gradem.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 21.07. Burze z gradem i do 32 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 21.07. Burze z gradem i do 32 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

Co najmniej 14 osób zginęło w Korei Południowej na skutek powodzi i osuwisk, do których doszło po intensywnych opadach deszczu. Do kilku poważnych wypadków doszło w prowincji Gyeonggi na północy kraju. W niedzielę służby ratownicze nadal poszukiwały 12 zaginionych.

Woda po szyję, osuwiska porywały domy. Nie żyje 14 osób

Woda po szyję, osuwiska porywały domy. Nie żyje 14 osób

Źródło:
Reuters, PAP, Yonhap, KBS News

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com