Karp na święta - gdzie kupić i jak przygotować karpia?

Źródło:
otwarteklatki.pl
Boże Narodzenie 2021. Ile wydamy na święta?
Boże Narodzenie 2021. Ile wydamy na święta?
TVN24 BiS
Boże Narodzenie 2021. Ile wydamy na święta?TVN24 BiS

Ryba to jeden z postnych elementów wieczerzy wigilijnej. Najczęściej pojawiającą się rybą na wigilijnych stołach jest karp. Odpowiadamy na pytanie - skąd wzięła się w Polsce tradycja jedzenia karpia na Wigilię? 

● Ryby odczuwają ból. Wiele sklepów nie sprzedaje już żywych karpi. ● Karp może żyć na wolności kilkadziesiąt lat. ● Popularne dania z karpia to karp w galarecie i karp smażony.

Karp - co to za ryba?

Karpie to ryby słodkowodne, które na wolności mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat. Jeżeli chodzi o wielkość, to największym złowionym na wędkę karpiem świata jest osobnik o wadze ponad 51 kilogramów i długości ponad 112 centymetrów. Ryba została złowiona na Węgrzech.

Co jedzą karpie? Karpie żyjące na wolności żywią się przede wszystkim drobnymi zwierzętami - larwami, mięczaki, skorupiaki. Jedzą również rośliny wodne i glony.

Karpie na Wigilię

Jedną ze świątecznych tradycji, które obecne są w Polsce od lat, jest obecność karpia na wigilijnym stole. Dlaczego jednak te azjatyckie ryby, które do Polski sprowadzili cystersi na przełomie XII i XIII wieku, nagle stały się tak ważnym elementem świąt Bożego Narodzenia? Nie każdy pamięta, że był to pomysł Hilarego Minca, ministra przemysłu i handlu z czasów Władysława Gomułki. “Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce” to jego słowa. Ryba ta jest bowiem szybka i tania w hodowli.

Gdzie kupić karpia?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tym, że ryby odczuwają ból. Pojawiają się bowiem kolejne badania, które tego dowodzą. Ryby nie mają jednak ekspresji, którą swoje cierpienie mogłyby przekazać.

Obecnie wiele sklepów wycofuje się ze sprzedaży żywego karpia. Często ryby były przetrzymywane w złych warunkach. Karpia nadal można jednak kupić i będzie idealny do wigilijnych potraw. Sklepy oferują karpia całego, patroszonego, dzwonki, filety i zapakowane porcje. Karp może być świeży lub mrożony.

Jak wybrać dobrą rybęPAP

Jak zrobić karpia?

Jako jedną z dwunastu wigilijnych potraw obok barszczu i pierogów najczęściej wymieniany jest karp. Przygotować go można na różne sposoby w zależności od upodobań.

Karp w galarecie Na początek należy przygotować rybę - zeskrobać łuski, wypatroszyć i pokroić na około cztero- lub pięciocentymetrowe dzwonki. Należy wyciąć oczy i skrzela. Następnie rybę trzeba umyć w zimnej wodzie, można skropić sokiem z cytryny i delikatnie posolić. W międzyczasie oczyść i pokrój w słupki warzywa - pietruszkę, marchew, selera, cebulę. Zalej je wodą, dodaj ziele angielskie i sól, a następnie gotuj przez około godzinę. Po tym czasie do odcedzonego wywaru dodaj karpia i gotuj przez około 20 minut. Później wyjmij karpia i dokładnie oczyść go z ości. Następnie na płaskie naczynie wyłóż rybę oraz warzywa. Całość zalej wywarem wymieszanym z żelatyną i dopraw. Kiedy całość ostygnie wstaw do lodówki.

Karp smażony Jak przygotować karpia do smażenia? Najważniejszy jest wybór odpowiedniego karpia - powinien być świeży. Najlepiej wybierać średniej wielkości karpia. Kiedy zaczynasz przyrządzać karpia, najpierw zdejmij z niego łuski i dokładnie go umyj. Odetnij też głowę, ogon i płetwy. Z głowy i płetw możesz później ugotować zupę rybną.

Tak przygotowaną rybę pokrój na równe pod względem szerokości dzwonki. Jak przyprawić karpia? Każdy z nich natrzyj delikatnie solą i wszystkie polej sokiem z cytryny. Po około 30 minutach panieruj je dokładnie w bułce tartej wymieszanej z mąką pszenną. 

Jak smażyć karpia? Najlepiej na dużej patelni. Możesz smażyć karpia na maśle klarowanym. Ryba powinna od razu po zetknięciu z patelnią skwierczeć. Jak długo smażyć karpia? Pierwsza strona około pięciu minut, druga nieco krócej. Po zdjęciu ryby z patelni osusz ją ręcznikiem, żeby zebrać nadmiar tłuszczu.

Jak filetować karpia? Należy odciąć głowę, przekroić tułów wzdłuż i wyjąć wnętrzności. Następnie odcina się płetwy. Następnie od strony ogona, jadąc nożem po kręgosłupie odcina się dwa filety. Z jednego z nich należy delikatnie wyciąć żebra. Jak usmażyć karpia, żeby nie było ości? Kiedy w filetach widać już ości, warto jest ponacinać filety w poprzek co jeden lub dwa milimetry. Trzeba tylko uważać, aby nie przeciąć skóry. Dzięki takiemu zabiegowi po usmażeniu ości nie będą już problemem.

Jakiej ryby używać do ryby po grecku? Zalecane są przede wszystkim białe gatunki ryb - mintaj, miruna, dorsz, sola.

Kalendarz brań

Karpie w Polsce są bardzo chętnie łowione. Żyją w słodkich wodach, najczęściej w dość głębokich zbiornikach. Najlepsze terminy na połów karpia to wczesna wiosna i okres między czerwcem a wrześniem. Znaleźć można specjalne kalendarze brań karpia, w których oznaczone są konkretnie dni w danym miesiącu wraz z informacją, czy jest to dobry termin na połów.

Wędkarze, którzy udają się na ryby, często biorą ze sobą wygodne krzesło wędkarskie. A w przypadku połowu karpia niektórzy polecają specjalistyczne wędki karpiowe.

Ciekawy miejscem są Stawy Milickie, gdzie na ogromnej powierzchni hodowane są karpie. Jest to też ścisły rezerwat przyrody. Część tego obszaru jest wyłączona z ruchu turystycznego.

Karpie koi

W przydomowych stawach często zobaczyć można karpie koi. Mogą być one niezwykłą ozdobą ogrodu. Karpie koi to japońskie ryby, hodowane od XVIII wieku.

Jeżeli planujesz zakup koi, weź pod uwagę, że ta ryba może osiągnąć duże rozmiary, więc potrzebuje odpowiedniej ilości miejsca. Wymagają też odpowiedniej głębokości, aby móc zimować na dnie, gdzie jest cieplej. Koi lubią przejrzystą, czystą wodę, która jest bogata w tlen, dlatego zaopatrz się w urządzenia napowietrzające i lampę UV.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: otwarteklatki.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda w najbliższym czasie mocno się zmieni. Chwilami może być wręcz niebezpiecznie. Sprawdź, na co się przygotować.

To musisz wiedzieć przed załamaniem pogody

To musisz wiedzieć przed załamaniem pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin pogoda w Polsce zmieni się o 180 stopni - ostrzegają synoptycy. Pomimo że jeszcze w piątek doświadczymy ciepłej, wiosennej aury, już w sobotę do Polski napłynie arktyczny chłód. O szczegółach mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Tomasz Wasilewski.

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Zmiana o 180 stopni. "Spektakularne" ochłodzenie na długo pozbawi nas ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. W nocy w części kraju zaczną pojawiać się lokalnie zimowe opady. W sobotę 5.04 pogoda popsuje się niemal w całym kraju. Będzie padał deszcz ze śniegiem, a nawet sam śnieg. Zrobi się dużo chłodniej.

Pogoda na jutro - sobota, 5.04. Aura zacznie się psuć już w nocy

Pogoda na jutro - sobota, 5.04. Aura zacznie się psuć już w nocy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy w części kraju znów zagrożeniem będą przymrozki. Temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Alarmy IMGW w siedmiu województwach

Alarmy IMGW w siedmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do Polski zbliżają się masy mroźnego powietrza z północy, które przyniosą zapowiadane przez synoptyków ochłodzenie. Zmiana pogody będzie drastyczna. Na termometrach zobaczymy zaledwie kilka stopni powyżej zera, a z nieba może padać śnieg. Sprawdź szczegóły.

Którędy będzie szła zima. Mapy

Którędy będzie szła zima. Mapy

Źródło:
tvnmeteo.pl, ventusky.com

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się nad centralnymi regionami Stanów Zjednoczonych. Lokalne władze informują o rozległych zniszczeniach i przerwach w dostawie prądu. Według prognoz zagrażające życiu warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka dni.

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Nie żyje kilka osób. "Nie traćcie czujności"

Źródło:
CNN, PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl