Wał fenowy "przelewał się" nad Karkonoszami. Zobacz nagranie

Autor:
ps
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Wał fenowy w Karkonoszach
Wał fenowy w Karkonoszach
G_Truchanowicz/Kontakt24
G_Truchanowicz/Kontakt24Wał fenowy w Karkonoszach

Widowiskowe zjawisko, jakim jest wał fenowy, sfilmował i sfotografował w Karkonoszach Reporter 24. Wał fenowy, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się podczas fenu, czyli ciepłego i suchego wiatru wiejącego z gór w doliny.

- Fen powstaje w czasie cyrkulacji południowo-zachodniej lub południowej. Podczas jego występowania różnica temperatury pomiędzy północną a południową stroną gór może sięgać 10 stopni Celsjusza. Warunkiem powstania tego rodzaju wiatru jest obecność wysokich gór i napływu powietrza prostopadle do pasma górskiego. Wówczas przeszkoda w postaci pasma zmusza przepływające powietrze do wznoszenia się aż ponad grzbiety górskie. Z tej wysokości opada ono w kierunku dolin - wyjaśnia synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Ponieważ przy wznoszeniu się powietrze się oziębia i obniża się ciśnienie, dochodzi do powstawania chmur i opadów. Często chmury występują w postaci efektownie i charakterystycznie wyglądającego wału, który niejako przelewa się i faluje nad grzbietami gór.

Wał fenowy w Karkonoszach

Widać to doskonale na zdjęciach i nagraniu z Karkonoszy, które otrzymaliśmy na Kontakt 24 od Grzegorza Truchanowicza, przewodnika sudeckiego i fotografa.

Wykonane w niedzielę ujęcie pokazują wał fenowy w rejonie Czarnego Grzbietu i Śnieżki w kierunku Kotliny Jeleniogórskiej.

- Po przekroczeniu pasma górskiego chmury szybko zanikają, ponieważ cieplejsze powietrze pochłania więcej pary wodnej - tłumaczy synoptyk.

Wiatr fenowy w zależności od pasma górskiego ma różne nazwy. W Tatrach jest to halny. Tego typu porywy powodują szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i, nierzadko, zniszczenia.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Autor:ps

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości