Kalendarz adwentowy - jak zrobić samemu? Co włożyć do środka?

Aktualizacja:
Autor:
red.
Przewodniczący KEP z okazji Adwentu
Przewodniczący KEP z okazji Adwentu
KEP
KEPPrzewodniczący KEP z okazji Adwentu

Kalendarze adwentowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Można je kupić (z czekoladkami, zabawkami, słodyczami) lub zrobić samemu. To idealny gadżet, który umili oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia. Zobacz, jak wykonać kalendarz adwentowy i co schować do 24 okienek lub pojemniczków.

● Adwent w 2022 roku rozpoczął się w niedzielę 27 listopada. ● Kalendarz adwentowy najczęściej rozpoczyna się pierwszego dnia grudnia. ● Do ręcznie robionego kalendarza możesz włożyć drobne upominki i zadania.

Adwent 2022

Adwent to okres w Roku Liturgicznym, kiedy wierni kościoła chrześcijańskiego przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Adwent zaczyna się w niedzielę, która przypada cztery tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia. W tym roku adwent rozpoczyna się 27 listopada. Adwent trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery niedziele.

Kalendarz adwentowy 2022

Co to jest kalendarz adwentowy? To sposób na odliczanie do Wigilii Bożego Narodzenia. Najczęściej można zobaczyć na nim 24 ponumerowane okienka, które po otwarciu ukazują mały prezent, czekoladkę czy zadanie. Początkowo kalendarze kierowane były głównie do dzieci, miały odciążyć rodziców w codziennym odliczaniu do dnia otwarcia prezentów. Obecnie wiele sklepów i marek oferuje kalendarze przeznaczone dla dorosłych.

Zdecydowana większość kalendarzy adwentowych zaczyna się pierwszego dnia grudnia. Jak już jednak wiadomo, pierwszy dzień adwentu jest ruchomy, więc nie są to daty, które się pokrywają. Pokrywa się natomiast ostatni dzień - 24 grudnia, czyli Wigilia Bożego Narodzenia. Chociaż zdarzają się już kalendarze, które odliczają do 25, a nawet do 26 grudnia.

Historia kalendarza adwentowego sięga XIX wieku, jednak za producenta pierwszego drukowanego kalendarza (na początku XX wieku) uważa się urodzonego w Niemczech Gerharda Langa. Rozwój kalendarzy zahamowała jednak wojna. Kiedy się zakończyła, kalendarze zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zyskały dużą popularność. Od tego czasu zainteresowanie kalendarzami na świecie rosło. W Polsce kalendarze również są bardzo popularne, nie tylko wśród dzieci.

Jak zrobić kalendarz adwentowy?

Pomysłów na przygotowanie kalendarza adwentowego jest wiele. Jak zrobić kalendarz adwentowy? Przygotuj sobie 24 papierowe torebeczki. Na każdą z nich przyklej numer od 24 do 1, dzięki czemu będzie wiadomo, ile dni zostało do świąt. Do środka torebeczek włóż karteczki ze świątecznymi zadaniami lub drobnymi upominkami. Zawiąż torebeczki sznurkiem lub wstążką i każdy z nich podwieś do znalezionej podczas spaceru gałęzi. Możesz ją wraz z torebeczkami powiesić na ścianie i codziennie otwierać każdą torebeczkę.

Kalendarz adwentowy DIY

Nie wiesz, co włożyć do kalendarza adwentowego? Oto kilka ciekawych propozycji.

Prezenty dla dziecka do kalendarza adwentowego: mała maskotka, kredki, naklejki, zabawka do kąpieli, książeczka, klocki, małe figurki ulubionych postaci, zdrowe przekąski.

Prezenty dla przyjaciółki do kalendarza adwentowego: kula do kąpieli, świeczki lub woski, dodatki do włosów, kosmetyki kolorowe, świąteczne ozdoby, maska do twarzy, kawa lub herbata, pierniczki.

Prezenty dla chłopaka do kalendarza adwentowego: skarpetki, figurka z ulubioną postacią, krawat, bokserki, kupon na loterię, bilety do kina, kawa, herbata, spinka do krawata.

Pomysły na zadania do kalendarza adwentowego: - obejrzyj świąteczny film, - napisz list do św. Mikołaja, - odwiedź jarmark świąteczny, - wyślij kartki świąteczne, - upiecz pierniczki, - ubierz choinkę, - zrób choinkowe ozdoby, - zobacz świąteczne iluminacje w swoim mieście, - wypatruj pierwszej gwiazdki na niebie, - wyjdź na sanki/łyżwy/curling, - zapakuj prezenty.

Te zadania i prezenty to tylko przykłady. Pamiętaj, żeby dopasować je do osoby, dla której przygotowujesz kalendarz.

Gotowe kalendarze adwentowe

Obecnie w sklepach znaleźć można najróżniejsze kalendarze adwentowe. Są w różnych rozmiarach, cenach i z odmienną zawartością.

Popularne kalendarze:

● kalendarz adwentowy z kosmetykami - spotkać można kalendarze z miniaturkami produktów, ale również takie, w których są pełnowymiarowe kosmetyki kolorowe lub do pielęgnacji;

● kalendarz adwentowy z herbatami lub kawą - najczęściej spodziewać się można 24 pojedynczych torebeczek herbaty lub kawy;

● kalendarz adwentowy dla dziecka - producenci mają wiele pomysłów; są między innymi kalendarze z klockami, słodyczami, figurkami, ozdobami do włosów czy dodatkami papierniczymi;

● kalendarz adwentowy dla mężczyzny - w ostatnich latach pojawia się coraz więcej kalendarzy z miniaturkami alkoholi; są również propozycje kalendarzy z gadżetami, czy kosmetykami dla mężczyzn;

● kalendarz adwentowy dla psa - w sklepach zoologicznych od kilku lat znaleźć można również propozycje dla psów i kotów; w kalendarzach dla zwierząt w każdym okienku trafić można na zabawkę dla pupila lub jakiś przysmak.

Autor:red.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości