Adwent – znaczenie i symbolika

Aktualizacja:
Źródło:
brewiarz.pl 
Przewodniczący KEP z okazji Adwentu
Przewodniczący KEP z okazji AdwentuKEP
wideo 2/5
Przewodniczący KEP z okazji AdwentuKEP

Adwent to w Kościołach chrześcijańskich, w tym w Kościele katolickim, okres pobożnego i radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Trwa on od 23 do 28 dni, obejmuje cztery kolejne niedziele, a pierwsza z nich rozpoczyna rok liturgiczny Kościoła rzymskokatolickiego. Adwent w 2022 roku rozpoczął się 27 listopada. 

● Adwent w Kościołach chrześcijańskich oznacza czas poprzedzający ponowne przyjście Jezusa. ● Okres adwentu rozpoczyna się od pierwszych Nieszporów w pierwszą niedzielę adwentu, obejmuje cztery niedziele i kończy się pierwszymi Nieszporami w wigilijny wieczór 24 grudnia. ● Do symboli adwentu zalicza się kalendarz adwentowy, lampion adwentowy, świecę roratnią, wędrującą figurę Matki Bożej. ● Roraty to poranne msze święte odprawiane ku czci Najświętszej Maryi Panny w okresie adwentu. ● Pierwsza niedziela adwentu w 2021 roku przypada na dzień 28 listopada.

Co to jest adwent?

Adwent, z łacińskiego adventus, czyli „przyjście” to czas pobożnego i radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W Kościele katolickim okres ten rozpoczyna się od pierwszych Nieszporów niedzieli po sobocie 34. tygodnia okresu zwykłego, obejmuje cztery kolejne niedziele i kończy pierwszymi Nieszporami uroczystości Bożego Narodzenia w wieczór wigilijny 24 grudnia. W praktyce pierwsza niedziela adwentu przypada na okres pomiędzy 18 listopada a 3 grudnia. 

Co oznacza słowo adwent? Samo słowo „adwent” to tłumaczenie greckich epifania i parusia. W Rzymie oznaczał on oficjalny przyjazd dygnitarza państwowego oraz objęcie przez niego urzędu, w języku religijnym zaś rozumiany był jako coroczne przybycie do świątyni bóstwa. Stąd właśnie adventus dla chrześcijan był synonimem przyjścia Jezusa Chrystusa w sensie wcielenia i jednocześnie przyjścia powtórnego w chwale. 

Pierwsza niedziela adwentu to jednocześnie pierwsza niedziela roku liturgicznego.

Ile trwa adwent? 

Adwent trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele. Przyjmuje się, że liczba ta nawiązuje do czterdziestodniowej wędrówki Izraelitów przez pustynię po ich wyprowadzeniu przez Mojżesza z niewoli egipskiej, co opisuje Stary Testament.

Znaki i symbole adwentu

Adwent to okres, który w Kościele katolickim pełen jest symboli, znaków i zwyczajów, które z różną starannością są kultywowane. Wśród nich wymienić można:

- wieniec adwentowy, - kalendarz adwentowy, - lampion adwentowy, - świecę roratnią, - wędrującą figurę Matki Bożej.

Ponadto wśród wiernych Kościoła katolickiego często praktykowanym zwyczajem jest podejmowanie postanowień. Postanowienia adwentowe to forma duchowego przygotowania do ponownego przyjścia Jezusa poprzez określone wyrzeczenie lub zobowiązanie. 

Wieniec adwentowy 

Wieńce adwentowe to jeden z najbardziej powszechnych symboli adwentowych. Wieniec wykonywany jest z gałązek drzewa iglastego, na ogół świerku, sosny, cyprysiku, jodły lub cisu, a jego najważniejszymi elementami są cztery świece. Każda z nich zapalana jest w kolejne niedziele adwentu, wszystkie posiadają także określoną nazwę i symbolikę tj.: 

●  pierwsza świeca to tzw. Świeca Proroka lub Świeca Nadziei – symbolizuje ona proroków, którzy zapowiedzieli narodzenie Mesjasza,

● druga świeca to tzw. Świeca Betlejem lub Świeca Pokoju – zapalana jest ona na pamiątkę miejsca, w którym urodził się Jezus,

● trzecia świeca to tzw. Świeca Pasterzy lub Świeca Radości – przypomina ona o pasterzach, którzy jako pierwsi zobaczyli nowonarodzonego Jezusa,

● czwarta świeca to tzw. Świeca Aniołów lub Świeca Miłości – symbolizuje ona aniołów, którzy objawili się pasterzom w Betlejem. 

Kształt wieńca adwentowego także nie jest przypadkowy – okrągły wieniec symbolizuje nieskończoność i życie wieczne. To także podkreślenie założenia, że Bóg nie ma ani początku, ani końca. 

Warto zauważyć, że pozbawiony symboliki religijnej wieniec, jest także często wykorzystywaną ozdobą świąteczną.

Kalendarz adwentowy 

Kalendarz adwentowy to składający się z 24 elementów kalendarz, który przypomina o zbliżającym się ponownym narodzeniu Jezusa. Współcześnie jest on na ogół wykonywany z myślą o dzieciach, które za kolejnymi okienkami, drzwiczkami lub na poszczególnych szczeblach adwentowej drabiny bądź w kolejno ponumerowanych woreczkach znajdują drobne upominki, a niekiedy także zadania, które mają pomóc im w przeżyciu świąt Bożego Narodzenia w duchu religijnym.

Lampion adwentowy

Lampion adwentowy nawiązuje do przypowieści Jezusa o pięciu roztropnych pannach, które oczekiwały na przyjście oblubieńca. Ma on postać czworoboku, którego ścianki można ozdobić symbolami chrześcijańskimi. W lampionie umieszcza się świecę idąc na roraty. 

Co to są roraty?

Roraty to poranne msze święte, które odprawiane są w dni powszednie przez cały okres adwentu przed wschodem lub o wschodzie słońca. Roraty sprawowane są ku czci Najświętszej Maryi Panny, matki Jezusa, której obecność symbolizuje świeca roratnia. Zwyczajowo roraty rozpoczynają się przy zgaszonych światłach, a kościół i wierni oświetlani są jedynie świecami z lampionów adwentowych. Światła zapalane są dopiero podczas hymnu „Chwała na wysokości Bogu”.

Nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony, czyli wersetu rozpoczynającego modlitwę – Rorate coeli, desuper tj. niebiosa, spuśćcie rosę. 

Świeca roratnia

Świeca roratnia, nazywana też roratką to dodatkowa świeca zapalana w kościele na ołtarzu podczas rorat. Na ogół jest to biała świeca, dodatkowo dekorowana niebieską lub białą wstążką i zielonymi ozdobami. Symbolizuje ona Maryję, matkę Jezusa.

Wędrująca figura Matki Bożej

Zwyczaj ten polega na przyjmowaniu figury Matki Bożej z kościoła po roratach w poszczególnych domach. Na ogół przyjmowana jest ona na jeden dzień, a kolejnego przekazywana jest podczas rorat następnej rodzinie. Zwyczajowo wybór rodziny odbywa się poprzez losowanie dziecka, które uczestniczy w danym dniu we mszy świętej roratniej. 

Symbole adwentu – kolor szat liturgicznych 

Symboliczne znaczenie ma także kolor szat liturgicznych, które używane są w adwencie. Kolor fioletowy szat z symbolizuje tu oczekiwanie na ponowne przyjście Jezusa i związaną z tym nadzieję. W trzecią niedzielę adwentu tzw. niedzielę Gaudete, czyli „niedzielę radości” kapłan zakłada zaś szaty w kolorze różowym. Kolor ten symbolizuje radość. 

Pieśni adwentowe

W okresie adwentu w Kościele katolickim śpiewane są także odmienne, względem pozostałych okresów roku liturgicznego, pieśni kościelne. Pieśni adwentowe dzielone są niekiedy na dwie grupy tj.: - Rorate, czyli pieśni o tęsknocie za Jezusem-Zbawicielem, - piosenki adwentowe.

Adwent 2021

Kiedy zaczyna się adwent w 2021 roku? Według tegorocznego kalendarza pierwsza i kolejne niedziele adwentu przypadają w następujące dni:

28 listopada – pierwsza niedziela adwentu,

5 grudnia – druga niedziela adwentu,

12 grudnia – trzecia niedziela adwentu,

19 grudnia – czwarta niedziela adwentu.

Autorka/Autor:red.

Źródło: brewiarz.pl 

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozowanym silnym wiatrem i burzami ogłosiło alert dla części trzech województw. Służby ostrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Alert RCB. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2024. Święta zapowiadają się bardzo ciepło. Temperatura będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza. Nie zabraknie słońca, niestety jest też duże ryzyko, że pojawią się burze.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Może być blisko rekordu ciepła

Pogoda na Wielkanoc 2024. Może być blisko rekordu ciepła

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Z prognoz wynika, że pojawią się też burze. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga na wiatr i burze! Alerty IMGW mają drugi stopień

Uwaga na wiatr i burze! Alerty IMGW mają drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W czwartek 28.03 na terenie całego kraju pojawią się opady deszczu. Wiatr chwilami mocno się rozpędzi i niewykluczone są burze. Na termometrach zobaczymy od 12 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek 28.03. Warto mieć ze sobą parasol, w części kraju popada dość obficie

Pogoda na dziś - czwartek 28.03. Warto mieć ze sobą parasol, w części kraju popada dość obficie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W Niemczech pojawił się projekt ustawy, który ma zakazać hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Budzi on wiele kontrowersji wśród miłośników jamników. Petycja przeciwko ustawie, stworzona przez organizację kynologiczną, zebrała już ponad 15 tysięcy podpisów.

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Koniec jamników? W Niemczech pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy

Źródło:
CNN

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Pył znad Sahary dociera nad Polskę. Jego największe stężenie w czwartek wystąpi we wschodniej części kraju. Kolejna porcja pustynnego pyłu przewidywana jest w naszej części Europy w sobotę oraz w świąteczną niedzielę.

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it

Mikroplastik przenika do gleby tak głęboko, że trafia nawet do próbek archeologicznych. Brytyjscy naukowcy znaleźli cząsteczki tworzyw sztucznych na głębokości ponad siedmiu metrów. Co ciekawe, niektóre zanieczyszczone próbki zostały pobrane w ubiegłym wieku, na długo przed rozpowszechnieniem się terminu "mikroplastik".

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Znaleźli mikroplastik w glebie pochodzącej z I wieku naszej ery

Źródło:
CNN, University of York

Samice i samce jednego z gatunków pająków mogą współpracować, by oszukać zarówno drapieżniki, jak i ofiary. Naukowcom udało się zaobserwować parę osobników ustawionych w taki sposób, że przypominały otaczające je kwiaty. Być może jest to pierwszy zarejestrowany przypadek kooperatywnego mimetyzmu.

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Para pająków udawała kwiat. "Udało im się oszukać moje oczy"

Źródło:
New Scientist, Science X Network

Argentyna zmaga się z największą w historii kraju epidemią dengi. Tylko w ubiegłym tygodniu odnotowano prawie 24 tysiące nowych infekcji - podał w poniedziałek miejscowy dziennik "Pagina 12".

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Prawie 24 tysiące zachorowań w tydzień. Epidemia dengi w Argentynie

Źródło:
PAP, Reuters, Pagina 12

Struś uciekł z ogrodu zoologicznego w południowokoreańskim mieście Seongnam. Ptak, zanim został schwytany, biegał ponad godzinę po ruchliwych ulicach, powodując paraliż komunikacyjny.

Struś biegał po ulicach miasta. Nagranie

Struś biegał po ulicach miasta. Nagranie

Źródło:
Reuters

Wody oceanu wyrzuciły na kalifornijską plażę galaretowate niebieskie stworzenia. Amerykańscy biolodzy tłumaczą, że są to dalecy kuzyni meduz. 

Ocean wyrzucił na plażę niebieskie "galaretki"

Ocean wyrzucił na plażę niebieskie "galaretki"

Źródło:
abc7news.com

W ciągu najbliższych 2-3 tygodni nietoperze mogą nas stosunkowo często odwiedzać w mieszkaniach. Jest to spowodowane ich wiosenną migracją, która przybierze na sile wraz z ociepleniem - poinformował doktor Andrzej Kepel, chiropterolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Temperatura wzrośnie i zaroi się od nietoperzy

Temperatura wzrośnie i zaroi się od nietoperzy

Źródło:
PAP

Góry ocieplają się znacznie szybciej niż niżej położone tereny. Odzwierciedlają to, co w przyszłości może się dziać w innych miejscach naszej planety. Zmiany klimatu zaburzają bioróżnorodność Alp - donosi międzynarodowy zespół naukowców.

Wysokie góry "ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta"

Wysokie góry "ocieplają się dużo szybciej niż cała planeta"

Źródło:
Global Change Biology, PAP