Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Źródło:
Polski Alarm Smogowy
Mural oczyszczający powietrze ze smogu
Mural oczyszczający powietrze ze smogutvn24, Marta Balukiewicz
wideo 2/7
Mural oczyszczający powietrze ze smogutvn24, Marta Balukiewicz

Wybór oczyszczacza powietrza do domu nie jest prosty. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń. Mają one różne funkcje, rozmiary i ceny. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza.

● Oczyszczacz powietrza będzie przydatny alergikom. ● Ceny oczyszczaczy powietrza są bardzo zróżnicowane - tani oczyszczacz można kupić za kilkaset złotych, droższy za nawet dwa tysiące złotych. ● Wybierając oczyszczacz powietrza do domu warto poznać opinie innych użytkowników.

Smog w Polsce

Polska boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza od wielu lat. Przyczyniają się do tego między innymi domowe piece grzewcze, elektrownie węglowe, zakłady przemysłowe czy transport samochodowy. 

Dla człowieka szkodliwe są między innymi pyły zawieszone PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piren. PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że najbardziej szkodliwe są jednak pyły zawieszone PM2,5 (nieprzekraczające 2,5 mikrometra), ponieważ docierają do układu oddechowego oraz do układu krwionośnego. Benzo(a)piren jest natomiast rakotwórczym związkiem chemicznym.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

● w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3); ● w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3; ● w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI

W okresie grzewczym, kiedy smogu na zewnątrz jest najwięcej, dostaje się on również do domów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby spędzać jak najmniej czasu w zanieczyszczonym środowisku. Dlatego warto zastanowić się, czy nie zainwestować w oczyszczacz powietrza do domu. W końcu to tam spędza się znaczną część doby.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Domowy oczyszczacz powietrza ma za zadanie filtrować powietrze w pomieszczeniu. W tym celu zasysa powietrze, a dzięki zamontowanym we wnętrzu urządzenia filtrom odfiltrowuje zanieczyszczenia i wypuszcza oczyszczone powietrze. W zależności od tego, jakie filtry są zamontowane w urządzeniu, może ono usuwać różne zanieczyszczenia.

Filtry do oczyszczacza powietrza

Filtry HEPA - filtrują mechanicznie ponad 99 procent pyłów niskiej emisji, między innymi pyły zawieszone PM2,5 i PM10.

Filtry węglowe - dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy z powietrza.

Filtry wodne - pyły zawieszone i inne zanieczyszczenia są deponowane w wodzie. W przypadku tych filtrów trzeba bardzo dbać o higienę urządzenia, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów.

Filtry do oczyszczacza powietrza należy wymieniać. Jak często? Załężu to już od konkretnego urządzenia. Czasami wymiana jest konieczna co kilka miesięcy, czasami co kilka lat.

Jak czyścić filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza? Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do urządzenia i stosować się do zaleceń, które się w niej znajdują. Często wystarczy za pomocą odkurzacza co kilka tygodni zebrać znajdujący się na filtrze kurz.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Szukając odpowiedniego oczyszczacza warto zdecydować na rodzaj lub rodzaje filtra, jakie będą się w nim znajdować. Dostosuj też swój wybór do wielkości mieszkania czy domu. W małym metrażu wystarczy jedno niewielkie urządzenie, ale przy większej powierzchni może być potrzebne już duże (a przez to droższe) urządzenie lub nawet dwa oczyszczacze.

Czy oczyszczacz powietrza powinien chodzić cały czas? Idealnie byłoby, gdyby urządzenie chodziło przez całą dobę. Warto wybrać taki model, w którym jest tryb automatyczny. Wtedy oczyszczacz wchodzi na wyższe obroty tylko w sytuacji, kiedy wyczuje, że poziom zanieczyszczeń jest na wysokim poziomie. Na niższych obrotach urządzenie będzie działało ciszej.

Hałas to kolejna sprawa, która może zaważyć na wyborze. Producenci podają w opisach produktów poziom generowanego hałasu.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza? Najlepszym wyborem będzie miejsce, w którym spędza się w domu najwięcej czasu. Może to być też sypialnia, jeżeli nie będzie przeszkadzać szum i lekko wiejące powietrze. W większym mieszkaniu czy domu można wziąć pod uwagę zakup większej liczby oczyszczaczy.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza? 

Na rynku znaleźć można ogromną wręcz liczbę ofert różnych producentów dotyczących oczyszczaczy powietrza. Ich ceny wahają się od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych

Jonizatory i nawilżacze

Niektóre oczyszczacze wyposażone są również w jonizator powietrza. Ma on wspomagać filtrowanie zanieczyszczeń. Dobrze jest jednak pamiętać, że jeżeli jonizator (zwłaszcza w urządzeniach starego typu) będzie miał zbyt dużą moc lub będzie wadliwy, może powstać zbyt duża ilość ozonu.

Niektóre urządzenia mają również wbudowane nawilżacze. Dzięki tej funkcji można utrzymywać w pomieszczeniach odpowiednią wilgotność. Zalecany poziom to 40-60 procent. Jaka woda do nawilżaczy powietrza? Warto zapoznać się z instrukcją producenta urządzenia. Niektórzy zalecają wlewanie wody przefiltrowanej, inni demineralizowanej.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. W świetle najnowszych wyliczeń modeli meteorologicznych przed świętami czeka nas zastrzyk zwrotnikowego powietrza. Temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza. W części kraju mogą też pojawić się burze. Co mogą przynieść Wielkanoc i lany poniedziałek? Sprawdź szczegóły najnowszej prognozy.

Pogoda na Wielkanoc. Klin gorąca nad Polską tuż przed świętami

Pogoda na Wielkanoc. Klin gorąca nad Polską tuż przed świętami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend zimna masa powietrza zostanie wypchnięta znad Polski przez płynące z południa ciepło. Od niedzieli ma rozwijać się klin ciepła od północnej Afryki, przez Włochy, Bałkany, Polskę, aż po Finlandię. Sprawi, że temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy zrobi się ciepło

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy zrobi się ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

Meteorolodzy ostrzegają przed przymrozkami oraz opadami śniegu. W ośmiu województwach obowiązują żółte alarmy wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sprawdź szczegóły.

Kolejne porcje zimna i śniegu. IMGW ostrzega

Kolejne porcje zimna i śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W sobotę do naszej planety zbliży się asteroida 2025 FP10. Według szacunków amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, szacowana średnica obiektu może mieć nawet 990 metrów. Obiekt pędzi z prędkością ponad 50 tysięcy kilometrów na godzinę.

Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi

Gigantyczna asteroida zbliży się do Ziemi

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Ponad 120 razy interweniowały w ostatnim czasie służby na Wyspach Kanaryjskich, a to w związku z przejściem burzy Olivier. Obfite opady deszczu doprowadziły do osuwisk. Według prognoz burza ma w weekend przenieść się na Półwysep Iberyjski.

Z nieba polały się strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej

Z nieba polały się strugi deszczu. Burza Olivier idzie dalej

Źródło:
AEMET, ENEX, La Razon

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Pogoda na dziś. Czwartek 10.04 przyniesie wschodniej części kraju przelotne opady mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Powieje silniejszy wiatr, w porywach do 65 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - czwartek 10.04. Popada mokry śnieg i deszcz ze śniegiem

Pogoda na dziś - czwartek 10.04. Popada mokry śnieg i deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W nocy z wtorku na środę na niebie pojawiło się księżycowe halo. Wyjątkowe zjawisko było widoczne między innymi w województwie lubuskim. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od jednego z naszych czytelników.

Wokół Księżyca pojawiła się aureola

Wokół Księżyca pojawiła się aureola

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl