Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Źródło:
Polski Alarm Smogowy
Mural oczyszczający powietrze ze smogu
Mural oczyszczający powietrze ze smogutvn24, Marta Balukiewicz
wideo 2/7
Mural oczyszczający powietrze ze smogutvn24, Marta Balukiewicz

Wybór oczyszczacza powietrza do domu nie jest prosty. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń. Mają one różne funkcje, rozmiary i ceny. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza.

● Oczyszczacz powietrza będzie przydatny alergikom. ● Ceny oczyszczaczy powietrza są bardzo zróżnicowane - tani oczyszczacz można kupić za kilkaset złotych, droższy za nawet dwa tysiące złotych. ● Wybierając oczyszczacz powietrza do domu warto poznać opinie innych użytkowników.

Smog w Polsce

Polska boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza od wielu lat. Przyczyniają się do tego między innymi domowe piece grzewcze, elektrownie węglowe, zakłady przemysłowe czy transport samochodowy. 

Dla człowieka szkodliwe są między innymi pyły zawieszone PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piren. PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że najbardziej szkodliwe są jednak pyły zawieszone PM2,5 (nieprzekraczające 2,5 mikrometra), ponieważ docierają do układu oddechowego oraz do układu krwionośnego. Benzo(a)piren jest natomiast rakotwórczym związkiem chemicznym.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

● w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3); ● w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3; ● w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI

W okresie grzewczym, kiedy smogu na zewnątrz jest najwięcej, dostaje się on również do domów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby spędzać jak najmniej czasu w zanieczyszczonym środowisku. Dlatego warto zastanowić się, czy nie zainwestować w oczyszczacz powietrza do domu. W końcu to tam spędza się znaczną część doby.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Domowy oczyszczacz powietrza ma za zadanie filtrować powietrze w pomieszczeniu. W tym celu zasysa powietrze, a dzięki zamontowanym we wnętrzu urządzenia filtrom odfiltrowuje zanieczyszczenia i wypuszcza oczyszczone powietrze. W zależności od tego, jakie filtry są zamontowane w urządzeniu, może ono usuwać różne zanieczyszczenia.

Filtry do oczyszczacza powietrza

Filtry HEPA - filtrują mechanicznie ponad 99 procent pyłów niskiej emisji, między innymi pyły zawieszone PM2,5 i PM10.

Filtry węglowe - dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy z powietrza.

Filtry wodne - pyły zawieszone i inne zanieczyszczenia są deponowane w wodzie. W przypadku tych filtrów trzeba bardzo dbać o higienę urządzenia, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów.

Filtry do oczyszczacza powietrza należy wymieniać. Jak często? Załężu to już od konkretnego urządzenia. Czasami wymiana jest konieczna co kilka miesięcy, czasami co kilka lat.

Jak czyścić filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza? Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do urządzenia i stosować się do zaleceń, które się w niej znajdują. Często wystarczy za pomocą odkurzacza co kilka tygodni zebrać znajdujący się na filtrze kurz.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Szukając odpowiedniego oczyszczacza warto zdecydować na rodzaj lub rodzaje filtra, jakie będą się w nim znajdować. Dostosuj też swój wybór do wielkości mieszkania czy domu. W małym metrażu wystarczy jedno niewielkie urządzenie, ale przy większej powierzchni może być potrzebne już duże (a przez to droższe) urządzenie lub nawet dwa oczyszczacze.

Czy oczyszczacz powietrza powinien chodzić cały czas? Idealnie byłoby, gdyby urządzenie chodziło przez całą dobę. Warto wybrać taki model, w którym jest tryb automatyczny. Wtedy oczyszczacz wchodzi na wyższe obroty tylko w sytuacji, kiedy wyczuje, że poziom zanieczyszczeń jest na wysokim poziomie. Na niższych obrotach urządzenie będzie działało ciszej.

Hałas to kolejna sprawa, która może zaważyć na wyborze. Producenci podają w opisach produktów poziom generowanego hałasu.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza? Najlepszym wyborem będzie miejsce, w którym spędza się w domu najwięcej czasu. Może to być też sypialnia, jeżeli nie będzie przeszkadzać szum i lekko wiejące powietrze. W większym mieszkaniu czy domu można wziąć pod uwagę zakup większej liczby oczyszczaczy.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza? 

Na rynku znaleźć można ogromną wręcz liczbę ofert różnych producentów dotyczących oczyszczaczy powietrza. Ich ceny wahają się od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych

Jonizatory i nawilżacze

Niektóre oczyszczacze wyposażone są również w jonizator powietrza. Ma on wspomagać filtrowanie zanieczyszczeń. Dobrze jest jednak pamiętać, że jeżeli jonizator (zwłaszcza w urządzeniach starego typu) będzie miał zbyt dużą moc lub będzie wadliwy, może powstać zbyt duża ilość ozonu.

Niektóre urządzenia mają również wbudowane nawilżacze. Dzięki tej funkcji można utrzymywać w pomieszczeniach odpowiednią wilgotność. Zalecany poziom to 40-60 procent. Jaka woda do nawilżaczy powietrza? Warto zapoznać się z instrukcją producenta urządzenia. Niektórzy zalecają wlewanie wody przefiltrowanej, inni demineralizowanej.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro, czyli piątek 17.01. W nocy mogą pojawić się zamglenia i mgły ograniczające widzialność. Dzień zapowiada się pochmurnie, tylko na południu jest szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia.

Kierowcy, uważajcie w nocy!

Kierowcy, uważajcie w nocy!

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach wyż Beate sprawi, że niebo nad Polską nadal spowite będzie chmurami. W weekend powoli zacznie się rozpogadzać. Nowy tydzień przyniesie wzrost temperatury do 7 stopni.

Nareszcie zaświeci słońce

Nareszcie zaświeci słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dym i dźwięk przypominający huk eksplozji. Kamera przed domem w Kanadzie zarejestrowała moment uderzenia meteorytu w chodnik tuż przed budynkiem. Właściciel domu twierdzi, że był o krok od śmierci, a badacze podkreślają: nagranie, na którym słychać uderzenie meteorytu o podłoże, to nowość.

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Źródło:
CBC, CNN

W czwartek gigantyczna rakieta New Glenn firmy Blue Origin wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie. Drugi stopień rakiety dotarł na orbitę, osiągając długo oczekiwany kamień milowy i główny cel misji. To ogromny skok dla firmy Jeffa Bezosa, która zamierza rywalizować ze SpaceX Elona Muska w branży wynoszenia satelitów na orbitę.

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Blue Origin

Locha adoptowana przez hodowczynię koni Elodie Cappe w kwietniu 2023 roku może pozostać ze swoją właścicielką - orzekł w czwartek francuski sąd. Kobiecie groziło więzienie, a zwierzęciu - eutanazja. Sprawa wzbudziła wiele emocji wśród francuskiej opinii publicznej. W obronie Elodie i lochy Rillette stanęło wielu aktywistów, organizacje obrońców praw zwierząt oraz gwiazdy, między innymi aktorka Brigitte Bardot.

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Źródło:
Reuters

- Straciliśmy statek - taki krótki komunikat dotyczący rakiety Starship firmy SpaceX ponad 20 minut po starcie przekazała inżynierka Kate Tice. Największa rakieta w historii ludzkości wzbiła się w niebo przed godziną 23.30 w czwartek w Polsce, ale po około minucie centrum dowodzenia straciło z nią kontakt. Statek kosmiczny rozpadł się w powietrzu. Po raz drugi udało się jednak lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej Super Heavy, który po raz drugi udanie został przechwycony przez mechaniczne ramiona.

Starship zniszczony. Elon Musk stracił swój statek

Starship zniszczony. Elon Musk stracił swój statek

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Pierwsze tygodnie 2025 roku przyniosły falę upałów w centralnej i północnej Argentynie. W stolicy kraju Buenos Aires termometry w ostatnich dniach pokazywały wartości powyżej 30 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne rozważają wprowadzenie stanu zagrożenia związanego z upałem.

"Jest strasznie, mówię wam". Termometry pokazują nawet 40 stopni Celsjusza

"Jest strasznie, mówię wam". Termometry pokazują nawet 40 stopni Celsjusza

Źródło:
Reuters

Rozpoczęła się ewakuacja trzech tysięcy mieszkańców w rejonie góry Ibu na wschodniej indonezyjskiej wyspie Halmahera. W tym tygodniu doszło tam do kilku erupcji stratowulkanu. Z krateru o średnicy jednego kilometra wydobywa się gęsty, szary dym.

Po erupcji wulkanu ewakuują tysiące osób

Po erupcji wulkanu ewakuują tysiące osób

Źródło:
Reuters

W Chinach wzrosły obawy o stan tam elektrowni wodnych. Po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6.8 wykryto pęknięcia w pięciu z czternastu konstrukcji. W niektórych regionach zarządzono ewakuację mieszkańców.

Po silnym trzęsieniu ziemi wykryli pęknięcia tam

Po silnym trzęsieniu ziemi wykryli pęknięcia tam

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy północno-wschodnich stanów USA od początku tygodnia mierzą się z falą intensywnych opadów śniegu. Śnieżyce są skutkiem zjawiska zwanego "efektem jeziora". W niektórych miejscach grubość pokrywy śnieżnej przekroczyła 60 centymetrów.

"Efekt jeziora" sprowadził śnieżyce. Spadło ponad pół metra śniegu

"Efekt jeziora" sprowadził śnieżyce. Spadło ponad pół metra śniegu

Źródło:
NWS, FOX Weather, Reuters

Pogoda na ferie zimowe 2025. W poniedziałek uczniowie z części województw rozpoczną dwutygodniowy odpoczynek od zajęć w szkołach. Czy ich pierwsze dni okażą się białe, czy też nie ma szans na wypoczynek w śniegu? Sprawdź wstępną prognozę synoptyk tvnmeteo.pl Arlety Unton-Pyziołek. 

Pogoda na ferie zimowe. Czy spadnie śnieg?

Pogoda na ferie zimowe. Czy spadnie śnieg?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek dojdzie do opozycji Marsa. Takie zjawisko zdarza się co 26 miesięcy, dlatego warto spojrzeć w niebo i wypatrywać na nim jasnego, pomarańczowego punktu.

"Dobra okazja do obserwacji planety". Warto spojrzeć w niebo

"Dobra okazja do obserwacji planety". Warto spojrzeć w niebo

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

W Niemczech, 70 kilometrów od polskiej granicy, wykryto ognisko pryszczycy. - Zagrożenie jest poważne, dlatego trzeba zachować najwyższą ostrożność - ostrzegł w środę główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Zauważył przy tym, że w okresie aktywności wirusa obowiązywał już zakaz importu bydła z Brandenburgii.

Silnie zaraźliwa choroba blisko polskiej granicy. "Zagrożenie jest poważne" 

Silnie zaraźliwa choroba blisko polskiej granicy. "Zagrożenie jest poważne" 

Źródło:
PAP

Bezzałogowy satelita Gaia należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej kończy swoją misję. Przez 11 lat kosmiczne obserwatorium zbierało dane na temat gwiazd i innych obiektów. W najbliższych tygodniach naukowcy przeprowadzą ostatnie testy technologiczne, po czym skierują sondę na orbitę "emerytalną".

"Dostarczył więcej odkryć naukowych niż Teleskopy Kosmiczne Hubble'a i Webba razem wzięte"

"Dostarczył więcej odkryć naukowych niż Teleskopy Kosmiczne Hubble'a i Webba razem wzięte"

Źródło:
Uniwersytet Warszawski, PAP

Chwile grozy przeżył właściciel psa, który wpadł do zamarzniętego jeziora podczas próby ratowania swojego pupila. Na miejsce zostali wezwani ratownicy, którzy udzielili pomocy poszkodowanym. Lokalny departament policji opublikował w sieci nagranie z akcji.

Pies wpadł do jeziora, właściciel rzucił się za nim. Nagranie

Pies wpadł do jeziora, właściciel rzucił się za nim. Nagranie

Źródło:
Reuters, NBC Boston

Dwa lądowniki księżycowe - jeden należący do japońskiej firmy Ispace, a drugi do amerykańskiej firmy kosmicznej Firefly - wystartowały z Florydy dzięki rakiecie SpaceX. Maszyny za kilkadziesiąt dni mają dotrzeć na Księżyc. Na pokładzie Falcona-9 znalazła się także wyjątkowa przesyłka.

Model szwedzkiego domku trafi na Księżyc

Model szwedzkiego domku trafi na Księżyc

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Gęsta mgła doprowadziła do paraliżu komunikacyjnego w części Indii. W wielu miejscach widzialność spadła poniżej 100 metrów, co wywołało opóźnienia lotów, pociągów oraz zatory na autostradach. Mieszkańcy niektórych regionów najbardziej zaludnionego państwa świata mierzą się także z falą chłodu.

Mgły spowiły i sparaliżowały miasto

Mgły spowiły i sparaliżowały miasto

Źródło:
Reuters

Satelita zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej we wtorek wieczorem poleciał na orbitę w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. To pierwszy satelita w pełni stworzony przez studentów oraz najmniejszy skonstruowany do tej pory w Polsce - mówią przedstawiciele uczelni, którzy byli gośćmi specjalnego wydania programu "Kijek w kosmosie" na antenie TVN24 BiS.

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. "To niesamowite uczucie"

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. "To niesamowite uczucie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 BiS, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Strażacy próbują powstrzymać dwa ogromne pożary, które spustoszyły część Los Angeles w zeszłym tygodniu. Według prognoz w środę ma wzrosnąć prędkość wiatru, który może utrudnić akcję gaśniczą. W wyniku żywiołu zginęło już 25 osób, a straty liczone są w setkach miliardów dolarów.

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

Źródło:
Reuters, CNN

Choć 15 stopni Celsjusza nie wydaje się niską temperaturą, dla mieszkańców stolicy Tajlandii to prawdziwe zimno. Właśnie tyle termometry pokazały w Bangkoku w poniedziałek rano. Jeszcze zimniej było na północy, gdzie zaskoczeni turyści fotografowali szron na trawie - opisują miejscowe media.

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Źródło:
CNN, Bangkok Post

W rejonie niszczycielskiego i tragicznego w skutkach pożaru w Pacific Palisades w Los Angeles powstało ogniste tornado. Wirującą kolumnę płomieni udało się zarejestrować na nagraniu.

Ogniste tornado. Nagranie z Los Angeles

Ogniste tornado. Nagranie z Los Angeles

Źródło:
NBC News, tvnmeteo.pl

Dziewięć plaż w okolicach Sydney zamknięto po tym, jak woda wyrzuciła na brzeg szaro-białe kulki nieznanego pochodzenia. Są niewielkie i na ten moment ich skład pozostaje nieznany. Władze zarządziły już analizę tajemniczych obiektów.  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Źródło:
ABC, BBC, The Guardian, tvn24.pl

Australijscy naukowcy sklasyfikowali nowy gatunek pająka. "Big Boy", czyli Atrax christenseni, jest większą i bardziej jadowitą wersją ptasznika australijskiego - jednego z najbardziej niebezpiecznych pajęczaków na świecie.

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

Źródło:
PAP

39 131 nietoperzy 11 gatunków - to wynik 24. międzynarodowego liczenia nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w województwie lubuskim. To jedno z największych polskich zimowisk tych latających ssaków. Naukowcy wskazują na zdolności adaptacyjne tych zwierząt do zmian klimatu.

Wielkie liczenie nietoperzy. Drugi rekordowy wynik

Wielkie liczenie nietoperzy. Drugi rekordowy wynik

Źródło:
PAP

Fala mrozów nadciągnęła nad Europę. Na początku tygodnia termometry, między innymi we Francji i Hiszpanii, pokazały nawet -12 stopni Celsjusza. Za ochłodzenie odpowiedzialne są masy powietrza z północnej części Starego Kontynentu. Według prognoz mroźna aura może utrzymać się przez kilka dni.

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Źródło:
ENEX, AEMET, MeteoFrance