Imbir - właściwości, zastosowanie, przepisy na herbatę, napar i syrop z imbiru

Źródło:
tvnmeteo.pl
Czym są flawanole?
Czym są flawanole?pixabay.com/Shutterstock
wideo 2/3
Czym są flawanole?pixabay.com/Shutterstock

Imbir to ceniona w kuchni i medycynie naturalnej roślina pochodząca z Azji. Korzeń imbiru dodaje się do potraw jako przyprawę, sporządza się z niego herbaty i napary, stosuje w farmacji. Imbir ma m.in. właściwości rozgrzewające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podpowiadamy, jak zrobić herbatę, napar oraz syrop z imbiru.

● Imbir lekarski (Zingiber officinale) wykorzystywany jest w potrawach kuchni azjatyckiej. ● Korzeń imbiru ma właściwości wspomagające leczenie m.in. przeziębienia i grypy, łagodzące mdłości oraz bóle miesiączkowe, ból głowy i brzucha.  ● Imbir można jeść na surowo, po obróbce termicznej i w postaci sproszkowanej. ● Herbata z imbirem działa rozgrzewająco. ● Napar z imbiru stosuje się w czasie przeziębień dla złagodzenia objawów infekcji. ● Syrop z imbiru jest doskonałym dodatkiem do herbaty i wody.

Imbir - co to za roślina?

Imbir lekarski (Zingiber officinale) to pochodząca z Azji roślina. Jadalną częścią imbiru jest korzeń, wykorzystywany w gastronomii i medycynie. Korzeń imbiru zawiera biologicznie czynne składniki, które mogą m.in. łagodzić mdłości, skurcze miesiączkowe, bóle migrenowe. 

Imbir - na co pomaga?

Imbir pomaga na mdłości, zarówno ciążowe, jak i te odczuwane podczas chemioterapii. Łagodzi bóle głowy, także te o podłożu migrenowym. Uważa się również, że spożywanie imbiru może pomóc na ból brzucha, bóle mięśni, bolesne miesiączki, artretyzm i podwyższony poziom cukru. Imbir stosowany jest także na wzdęcia i problemy trawienne, może też zapobiegać zaparciom. Świeży imbir wspomaga łagodzenie infekcji górnych dróg oddechowych, stosowany jest w czasie przeziębienia i grypy, najczęściej w formie naparów i herbaty z imbirem. Badania irańskich naukowców z 2019 roku wykazały również, że suplementacja imbiru może obniżać ciśnienie krwi.

Imbir - jak jeść?

Imbir można jeść na surowo, np. jako środek przeciw mdłościom (wystarczy żuć plasterek imbiru, by odczuć ulgę), jako dodatek do dressingów, koktajli i napojów. Stosowany jest powszechnie w potrawach kuchni azjatyckiej. Można dodawać go do rosołu, by podbić smak zupy i zwiększyć jej właściwości prozdrowotne. Plasterki imbiru warto dodawać do wody z cytryną lub lemoniady. Bardzo smaczna (i rozgrzewająca, a więc doskonała zimą oraz podczas przeziębienia) jest herbata z dodatkiem imbiru lub napar z korzenia imbiru.

Przed spożyciem imbir myjemy i obieramy. Można kroić go w plastry, kostkę, trzeć na tarce, a nawet przeciskać przez praskę do czosnku. Stosuje się także sproszkowany imbir. Imbir jest dobrym źródłem antyoksydantów, nie dostarcza natomiast witamin i minerałów. Jest niskokaloryczny, może więc być jedzony przez osoby stosujące diety odchudzające.

Imbir (korzeń)Shutterstock

Herbata z imbirem

Herbata z imbirem to smaczny, rozgrzewający napój, szczególnie zalecany w okresie wychłodzenia organizmu i podczas walki z infekcjami górnych dróg oddechowych

Jak zrobić herbatę z imbirem?

Imbir umyj i obierz ze skórki. Około 0,5 cm imbiru obranego pokrój w plasterki i dodaj do kubka z torebką swojej ulubionej herbaty (czarnej, owocowej, ziołowej czy zielonej). Gdy troszkę przestygnie, dodaj do niej plasterek cytryny lub pomarańczy i łyżeczkę miodu. Doskonale smakuje także z sokiem malinowym. 

ZOBACZ >> Domowe sposoby na przeziębienie - co pomoże na ból gardła, chrypę, kaszel i katar?

Napar z imbiru

Napar z imbiru to doskonały sposób na przeziębienie. Działa bardzo rozgrzewająco, dlatego nie powinno się go pić podczas gorączki. Aby przygotować napar z imbiru, korzeń imbiru umyj i obierz ze skórki. Następnie zetrzyj imbir na tarce (w ten sposób do naparu uwolni się więcej olejku eterycznego z imbiru) i zalej wrzątkiem. Zaparzaj pod przykryciem przez ok. 15 minut. Po delikatnym schłodzeniu dodaj do naparu miód i wybrane dodatki: cytrynę, pomarańczę, kurkumę, kardamon, goździki. Możesz też, zamiast wody, dodać do imbiru ciepłe mleko.

Syrop z imbiru

Aby przygotować syrop z imbiru, który następnie można dodawać do wody czy herbaty, będziesz potrzebować jednej szklanki wody i jednej szklanki cukru (może być trzcinowy) oraz 200 g imbiru. Imbir dokładnie umyj i pokrój w drobne plasterki. W garnku rozpuść cukier w wodzie, dodaj pokrojony imbir i gotuj na wolnym ogniu przez ok. dwie godziny. Następnie przecedź i przelej do suchej i czystej butelki lub słoika. Dla wzbogacenia syropu możesz dodać do niego sok z cytryny, kardamon lub goździki. 

Zamiast cukru, możesz przyrządzić syrop z imbiru z miodem. W tym wariancie imbir zalewasz gorącą wodą i zaparzasz przez ok. godzinę. Następnie dodajesz miód i wybrane dodatki (j.w.).

Ile imbiru dziennie?

Pięć gramów imbiru dziennie uważa się za bezpieczną dawkę, kiedy spożywamy go w potrawach i napojach. Leczniczo imbir można spotkać w różnych suplementach diety. Najczęściej dorosłym zaleca się wtedy dawkę 0,5-3 g dziennie przez okres nie dłuższy niż 12 tygodni.

Za dużo imbiru - objawy

Spożywanie imbiru w ilości przekraczającej 5 g dziennie, może powodować następujące objawy: - zgagę, - biegunkę, - ból brzucha, - niestrawność.

Jak przechowywać imbir?

Korzeń imbiru należy przechowywać w zamkniętym pojemniku lub woreczku strunowym w lodówce, najlepiej w szufladzie na warzywa. Można też ciasno owinąć go ręcznikiem papierowym. Chroniony przed wilgocią i powietrzem, dłużej zachowa świeżość. Imbir można też przechowywać w zamrażarce przez około sześć miesięcy. Wcześniej należy go pokroić w plasterki lub zetrzeć na tarce.

ZOBACZ >> Czosnek - jak go przechowywać i jak suszyć po wykopaniu?

Bibliografia: Nikkhah Bodagh M, i in.. Ginger in gastrointestinal disorders: A systematic review of clinical trials. Food Sci Nutr. 2018; Chang JS i in. Fresh ginger (Zingiber officinale) has anti-viral activity against human respiratory syncytial virus in human respiratory tract cell lines. J Ethnopharmacol. 2013; Bode AM. i in. The Amazing and Mighty Ginger. In: Benzie IFF, Wachtel-Galor S, editors. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Boca Raton: CRC Press/Taylor & Francis: 2011

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W weekend niż Lorenz nadal będzie kształtował pogodę w Polsce, przynosząc spore zachmurzenie i opady deszczu. Na termometrach ponownie zobaczymy niskie wartości. Kiedy będzie ciepło? Z prognoz wynika, że na temperaturę sięgającą 20 stopni trzeba jeszcze poczekać.

Kiedy będzie ciepło? Pogoda "cofnęła się o jakieś dwa miesiące"

Kiedy będzie ciepło? Pogoda "cofnęła się o jakieś dwa miesiące"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Układ niskiego ciśnienia Lorenz kształtuje pogodę w Polsce. Związany jest z nim front atmosferyczny, który łukiem rozciąga się nad częścią kraju i niesie obfite opady deszczu. Sprawdź, gdzie pada.

Lorenz przyniósł jesienną aurę. Sprawdź, gdzie pada deszcz

Lorenz przyniósł jesienną aurę. Sprawdź, gdzie pada deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

Pogoda na dziś. Piątek 16.05 będzie chłodnym, pochmurnym dniem. W niektórych regionach niewykluczone będą burze. Na termometrach zobaczymy od 8 do 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 16.05. Dzień będzie pochmurny, miejscami może zagrzmieć

Pogoda na dziś - piątek 16.05. Dzień będzie pochmurny, miejscami może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

W Tatrach w czwartek zrobiło się biało. Miejscami w ciągu doby dosypać może nawet 12 centymetrów. Zimowo-wiosenne krajobrazy zachęciły wiele osób do wyjścia w góry, ale jak ostrzegają ratownicy TOPR, do wędrówek wysokogórskich powinniśmy odpowiednio się przygotować.

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Źródło:
PAP, TVN24

Nowojorscy badacze odkryli, że należące do limfocytów T komórki Th2 mogą być odpowiedzialne za reakcje alergiczne u dzieci z miast. - Znaleźliśmy je u niemowląt z miast, u których później rozwinęły się alergie - powiedziała doktor Kirsi Jarvinen-Seppo, pediatrka i alergolożka, autorka badania.

Dlaczego dzieci z miast są bardziej podatne na alergie?

Dlaczego dzieci z miast są bardziej podatne na alergie?

Źródło:
Science Daily, Eureka Alert

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Źródło:
CBS, CNN,

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Źródło:
Reuters, BBC

Tornado przeszło w poniedziałek w Karolinie Południowej. Wiatr o prędkości bliskiej 170 kilometrów na godzinę niszczył domy i wyrywał drzewa w miejscowości Langley. Największe zniszczenia odniosła miejska remiza - kilka pojazdów strażackich zostało uwięzionych w środku, przez co strażacy mieli problemy z usuwaniem skutków burzy.

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Źródło:
Aiken County Department of Emergency Management, watchers.news

Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Źródło:
Nadleśnictwo Lubliniec, Instytut Ochrony Roślin PAN

Minionej nocy mieszkańcy włoskiej Katanii znów mogli podziwiać podniebny spektakl, jaki zaserwowała Etna - najwyższy wulkan Europy. Kilkugodzinna aktywność żywiołu rozświetliła niebo, co można zobaczyć na nagraniu.

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Źródło:
ANSA

Na wyspie Negros nad ranem wybuchł wulkan Kanlaon - poinformował Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS). Mieszkańców obudził dudniący dźwięk, a okolica pokryła się cienką warstwą popiołu. Zalecono ewakuację.

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Źródło:
Reuters, Inquirer

Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Źródło:
Live Science

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w hrabstwie Saint Louis w północno-wschodniej Minnesocie. Ogień zniszczył tam kilka domów, a z powodu zagrożenia ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Źródło:
CNN, fox9.com, cbsnews.com

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl