Imbir to ceniona w kuchni i medycynie naturalnej roślina pochodząca z Azji. Korzeń imbiru dodaje się do potraw jako przyprawę, sporządza się z niego herbaty i napary, stosuje w farmacji. Imbir ma m.in. właściwości rozgrzewające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podpowiadamy, jak zrobić herbatę, napar oraz syrop z imbiru.
● Imbir lekarski (Zingiber officinale) wykorzystywany jest w potrawach kuchni azjatyckiej. ● Korzeń imbiru ma właściwości wspomagające leczenie m.in. przeziębienia i grypy, łagodzące mdłości oraz bóle miesiączkowe, ból głowy i brzucha. ● Imbir można jeść na surowo, po obróbce termicznej i w postaci sproszkowanej. ● Herbata z imbirem działa rozgrzewająco. ● Napar z imbiru stosuje się w czasie przeziębień dla złagodzenia objawów infekcji. ● Syrop z imbiru jest doskonałym dodatkiem do herbaty i wody.
Imbir - co to za roślina?
Imbir lekarski (Zingiber officinale) to pochodząca z Azji roślina. Jadalną częścią imbiru jest korzeń, wykorzystywany w gastronomii i medycynie. Korzeń imbiru zawiera biologicznie czynne składniki, które mogą m.in. łagodzić mdłości, skurcze miesiączkowe, bóle migrenowe.
Imbir - na co pomaga?
Imbir pomaga na mdłości, zarówno ciążowe, jak i te odczuwane podczas chemioterapii. Łagodzi bóle głowy, także te o podłożu migrenowym. Uważa się również, że spożywanie imbiru może pomóc na ból brzucha, bóle mięśni, bolesne miesiączki, artretyzm i podwyższony poziom cukru. Imbir stosowany jest także na wzdęcia i problemy trawienne, może też zapobiegać zaparciom. Świeży imbir wspomaga łagodzenie infekcji górnych dróg oddechowych, stosowany jest w czasie przeziębienia i grypy, najczęściej w formie naparów i herbaty z imbirem. Badania irańskich naukowców z 2019 roku wykazały również, że suplementacja imbiru może obniżać ciśnienie krwi.
Imbir - jak jeść?
Imbir można jeść na surowo, np. jako środek przeciw mdłościom (wystarczy żuć plasterek imbiru, by odczuć ulgę), jako dodatek do dressingów, koktajli i napojów. Stosowany jest powszechnie w potrawach kuchni azjatyckiej. Można dodawać go do rosołu, by podbić smak zupy i zwiększyć jej właściwości prozdrowotne. Plasterki imbiru warto dodawać do wody z cytryną lub lemoniady. Bardzo smaczna (i rozgrzewająca, a więc doskonała zimą oraz podczas przeziębienia) jest herbata z dodatkiem imbiru lub napar z korzenia imbiru.
Przed spożyciem imbir myjemy i obieramy. Można kroić go w plastry, kostkę, trzeć na tarce, a nawet przeciskać przez praskę do czosnku. Stosuje się także sproszkowany imbir. Imbir jest dobrym źródłem antyoksydantów, nie dostarcza natomiast witamin i minerałów. Jest niskokaloryczny, może więc być jedzony przez osoby stosujące diety odchudzające.
Herbata z imbirem
Herbata z imbirem to smaczny, rozgrzewający napój, szczególnie zalecany w okresie wychłodzenia organizmu i podczas walki z infekcjami górnych dróg oddechowych.
Jak zrobić herbatę z imbirem?
Imbir umyj i obierz ze skórki. Około 0,5 cm imbiru obranego pokrój w plasterki i dodaj do kubka z torebką swojej ulubionej herbaty (czarnej, owocowej, ziołowej czy zielonej). Gdy troszkę przestygnie, dodaj do niej plasterek cytryny lub pomarańczy i łyżeczkę miodu. Doskonale smakuje także z sokiem malinowym.
Napar z imbiru
Napar z imbiru to doskonały sposób na przeziębienie. Działa bardzo rozgrzewająco, dlatego nie powinno się go pić podczas gorączki. Aby przygotować napar z imbiru, korzeń imbiru umyj i obierz ze skórki. Następnie zetrzyj imbir na tarce (w ten sposób do naparu uwolni się więcej olejku eterycznego z imbiru) i zalej wrzątkiem. Zaparzaj pod przykryciem przez ok. 15 minut. Po delikatnym schłodzeniu dodaj do naparu miód i wybrane dodatki: cytrynę, pomarańczę, kurkumę, kardamon, goździki. Możesz też, zamiast wody, dodać do imbiru ciepłe mleko.
Syrop z imbiru
Aby przygotować syrop z imbiru, który następnie można dodawać do wody czy herbaty, będziesz potrzebować jednej szklanki wody i jednej szklanki cukru (może być trzcinowy) oraz 200 g imbiru. Imbir dokładnie umyj i pokrój w drobne plasterki. W garnku rozpuść cukier w wodzie, dodaj pokrojony imbir i gotuj na wolnym ogniu przez ok. dwie godziny. Następnie przecedź i przelej do suchej i czystej butelki lub słoika. Dla wzbogacenia syropu możesz dodać do niego sok z cytryny, kardamon lub goździki.
Zamiast cukru, możesz przyrządzić syrop z imbiru z miodem. W tym wariancie imbir zalewasz gorącą wodą i zaparzasz przez ok. godzinę. Następnie dodajesz miód i wybrane dodatki (j.w.).
Ile imbiru dziennie?
Pięć gramów imbiru dziennie uważa się za bezpieczną dawkę, kiedy spożywamy go w potrawach i napojach. Leczniczo imbir można spotkać w różnych suplementach diety. Najczęściej dorosłym zaleca się wtedy dawkę 0,5-3 g dziennie przez okres nie dłuższy niż 12 tygodni.
Za dużo imbiru - objawy
Spożywanie imbiru w ilości przekraczającej 5 g dziennie, może powodować następujące objawy: - zgagę, - biegunkę, - ból brzucha, - niestrawność.
Jak przechowywać imbir?
Korzeń imbiru należy przechowywać w zamkniętym pojemniku lub woreczku strunowym w lodówce, najlepiej w szufladzie na warzywa. Można też ciasno owinąć go ręcznikiem papierowym. Chroniony przed wilgocią i powietrzem, dłużej zachowa świeżość. Imbir można też przechowywać w zamrażarce przez około sześć miesięcy. Wcześniej należy go pokroić w plasterki lub zetrzeć na tarce.
Bibliografia: Nikkhah Bodagh M, i in.. Ginger in gastrointestinal disorders: A systematic review of clinical trials. Food Sci Nutr. 2018; Chang JS i in. Fresh ginger (Zingiber officinale) has anti-viral activity against human respiratory syncytial virus in human respiratory tract cell lines. J Ethnopharmacol. 2013; Bode AM. i in. The Amazing and Mighty Ginger. In: Benzie IFF, Wachtel-Galor S, editors. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Boca Raton: CRC Press/Taylor & Francis: 2011
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock